Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TDA7073A jako driver silników DC

29 Sie 2017 15:20 348 3
 • Poziom 32  
  Witam.

  TDA7073A z pozoru przypomina trochę mostek H, pytanie więc, czy można go wykorzystać w roli typowego mostka H sterowanego stanami 1/0 o poziomie 5V?
  Trochę zbiły mnie z tropu te jego wejścia różnicowe.
  Co ze sterowaniem przez PWM? (regulacja szybkości silników)

  Pozdrawiam.
 • Computer Controls
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  TDA7073A jest wzmacniaczem - układem analogowym, ale jest szybki i producent zaleca go również do sterowania PWM, to dosyć nietypowe, a dokumentację ten układ ma trochę dziwną, mierzyli go jak wzmacniacz audio, parametrów czasowych dla pracy cyfrowej nie podano, piszą tylko że może pracować z PWM do 176kHz, więc należy sie spodziewać że zmiana stanu trwa tu nieco ponad 2us, ale to tylko domysły - takie dane powinny być w dokumentacji, jak sobie poradzi przy krótkich impulsach trzeba sprawdzić.

  Cytat:
  czy można go wykorzystać w roli typowego mostka H sterowanego stanami 1/0 o poziomie 5V?
  Trochę zbiły mnie z tropu te jego wejścia różnicowe.
  Możesz podać na wejścia dwa sygnały cyfrowe 0..5V, dwa zera powinny dać ok 0V na różnicowym wyjściu, jedynka na dowolnym z wejść nasyci wzmacniacz w jedną lub drugą stronę.
  Inny sposób sterowania, na jedno wejście podajesz 2,5V z dzielnika, na drugie 0..5V.
 • Computer Controls
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Nie zapomnij o diodach blokujących każde wyjście. Jedna dioda anodą do masy i katodą do wyjścia, jednego z podłączeń silnika a druga anodą do tego wyjścia, podłączenia i katodą do plusa zasilania mostka H, wzmacniacza. To samo dla drugiego węzła podłączenia silnika. Nie zapominaj, że silnik jest maszyną odwracalną a to oznacza, że odłączenie zasilania nie powoduje od razu zatrzymania. Masa bezwładności wirnika to określony zasób energii, który nalezy jakoś wytracić i lepiej oddać go do szyn zasilających mostek jak na jego wyjścia.
  Nawet gdy nie jest napisane, że dany scalony wzmacniacz akustyczny umożliwia pracę z silnikiem to po kilku zabiegach i nie przekraczaniu dopuszczalnych prądów można przystosować do takiej pracy.
 • Poziom 32  
  RitterX napisał:
  Nie zapomnij o diodach blokujących każde wyjście ...

  Pamiętam, pamiętam :) Podstawowa sprawa.

  Te scalaki siedziały w odtwarzaczu CD do sterowania cewek soczewki lasera i silników napędu (jak się nie mylę).
  W dokumentacji też wspominają o "Rl can be: focus, tracking, sled function or spindle motor"
  Stąd pomysł na wykorzystanie go jako mostki H, rokują lepiej od L293 choćby dla tego, że mają wejścia po jednej stronie, a wyjścia po drugiej (kto projektował płytkę pod L ten wie o co chodzi ;) ).