Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobienie tablicy rozdzielczej w mieszkaniu

AXELF 29 Sie 2017 15:21 1377 24
  • #1 29 Sie 2017 15:21
    AXELF
    Poziom 20  

Witam,
    Kupiłem niedawno mieszkanie (rocznik 1988) w którym poprowadzono już instalację w miedzi lecz bezpieczniki są starego typu (wkręcane). Czy mogę sobie samemu wymienić wszystkie bezpieczniki na wyłączniki nadprądowe bez zgłaszania tego w spółdzielni mieszkaniowej ? Czy trzeba ubiegać się o pozwolenie i musi przyjść ktoś na odbiór ? Z zawodu jestem elektrykiem oraz posiadam uprawnienia do 1kV E+D.
    Pozdrawiam

0 24
  • #2 29 Sie 2017 16:05
    zbich70
    Specjalista elektryk

Lepiej skonsultować ze spółdzielnią.
    Chodzi o zabezpieczenia wewnątrz lokalu czy na zewnątrz?
    Jeśli wewnątrz, to najczęściej są w gestii właściciela mieszkania.
    Ale tak czy owak potrzebny kontakt z działem technicznym spółdzielni.
    Jeśli chodzi o zabezpieczenie przedlicznikowe, konieczny także kontakt z dostawcą energii.

0
  • #3 29 Sie 2017 18:38
    AXELF
    Poziom 20  

Wewnątrz w mieszkaniu. Zero ingerencji w istniejąca instalacje tylko wyrzucenie 3 gniazd na bezpieczniki i wsadzenie nowej skrzyneczki z trzema esami b16 do gniazd i b10 do oswietlenia.

0
  • #4 29 Sie 2017 19:10
    zbich70
    Specjalista elektryk

AXELF napisał:
    Wewnątrz w mieszkaniu.

Napisałem wyżej. W mieszkaniach własnościowych (w przeciwieństwie do lokatorskich) zazwyczaj właściciel lokalu sam odpowiada za instalację wewnątrz lokalu
    Aczkolwiek nie zawsze tak musi być i warto upewnić się u właściciela/zarządcy całego obiektu.
    AXELF napisał:
    Zero ingerencji w istniejąca instalacje tylko wyrzucenie 3 gniazd na bezpieczniki i wsadzenie nowej skrzyneczki z trzema esami b16 do gniazd i b10 do oswietlenia.

Jakie "zero ingerencji"? Przecież wymiana zabezpieczeń to najbardziej istotna ingerencja w instalację!
    Piszesz, że obiekt z 1988 roku i przewody miedziane. No wszystko jasne...
    Tylko zero informacji o układzie sieciowym, typie i wielkości istniejących zabezpieczeń (w tym przedlicznikowego), przekrojach przewodów i liczbie żył.
    Brak informacji czy w stanie obecnym zachowana jest ochrona przeciwporażeniowa ani czy nie zmieni się ona po wymianie zabezpieczeń na B16 i B10.

Trochę smutne, że o takie sprawy pyta elektryk z ŚK E+D.
    Co w takim razie odpowiadać pytającym na forum laikom? :|

0
  • #5 29 Sie 2017 21:59
    AXELF
    Poziom 20  

Jeśli chodzi o typ instalacji dowiem się jak będę mieć wszystkie papiery z tego mieszkania. Podejrzewam TN-C-S lub TN-S skoro to są 29 letnie bloki i całość w miedzi. Właściciel mówił, że kable są 2.5mm2 dla gniazd i 1.5mm2 dla oświetlenia czyli tak jak być powinno. Licznika, zabezpieczenia przedlicznikowego itp. nie oglądałem dlatego, że na papierku figuruję od kilku dni a zanim się wprowadzę to minie jeszcze trochę. Bezpieczniki miały wartość 16A dla gniazd i 10A dla oświetlenia. Jak dobrze kojarzę jeden bezpiecznik był 20A ale głowy nie dam.
    Jest to moje 1 własne mieszkanie w życiu więc co w tym smutnego, że pytam o sferę formalną na forum ? Nie pracuję w ZE ani w spółdzielni mieszkaniowej by być biegłym w te klocki, chyba od tego jest forum by pytać.
    Elektrotechnika to nie tylko instalacje elektryczne więc uprawnienia E oraz D są mi potrzebne zupełnie w innym zakresie, tak w ramach ciekawostki.

0
  • #6 29 Sie 2017 22:11
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

AXELF napisał:
    bez zgłaszania tego w spółdzielni mieszkaniowej

AXELF napisał:
    Właściciel mówił,

AXELF napisał:
    Jest to moje 1 własne mieszkanie w życiu

Czegoś nie rozumiem twoje mieszkanie , spółdzielni czy jakiegoś właściciela.
    Jak wymienisz rozdzielnicę w mieszkaniu może doprowadzić od razu do mieszkania 3 przewody jeśli są tylko dwa.
    Ciekawe czy wewnętrzna instalacja oparta na 3 przewodach czy dwóch.

0
  • #7 29 Sie 2017 22:22
    CYRUS2
    Poziom 35  

Jeżeli to twoja własność to lepiej nie pytaj o żadne zgody.
    Po co dawać jakąkolwiek możliwość czepiania się.
    Do części wspólnej nie ingerujesz.
    Mocy nie zwiększasz. Zabezpieczenia przedlicznikowego nie zmieniasz.
    Konsultować, pytać pownieneś jeżeli chcesz wymienić WLZ.

Co do typu sieci to w - starym bloku - na 100% musi być TN-C na klatce schodowej.
    Dlatego,że większość lokali posiada zerowanie.

Ciekawa opcja.
    Przewody wymienione, a najprostsza sprawa = bezpieczniki nie.
    Różne bywają gatunki dobrej zmiany.

0
  • #8 29 Sie 2017 22:50
    slawekx
    Poziom 28  

Krzysztof Reszka napisał:
    AXELF napisał:
    bez zgłaszania tego w spółdzielni mieszkaniowej

Czegoś nie rozumiem twoje mieszkanie , spółdzielni czy jakiegoś właściciela.
    .

Można kupić od byłego właściciela mieszkanie spółdzielcze i nazywa się to po prostu własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego.

0
  • #9 13 Lis 2017 23:14
    AXELF
    Poziom 20  

Że tak się spytam jakie rozwiązanie stosujecie do przedłużania kabla zasilającego ? Rozważałem lutowanie lub użycie złączki skręcanej. Jeśli chodzi o złączkę to jaki rodzaj polecacie ?

0
  • #10 13 Lis 2017 23:34
    Topolski Mirosław

AXELF napisał:
    Że tak się spytam jakie rozwiązanie stosujecie do przedłużania kabla zasilającego ? Rozważałem lutowanie lub użycie złączki skręcanej. Jeśli chodzi o złączkę to jaki rodzaj polecacie ?

Tylko jego wymiana.

0
  • #11 14 Lis 2017 16:51
    kosmos99
    Poziom 34  

CYRUS2 napisał:
    Ciekawa opcja.
    Przewody wymienione, a najprostsza sprawa = bezpieczniki nie.
    Różne bywają gatunki dobrej zmiany.

Z pierwszego postu wynika, że przewody miedziane są od początku, nie były wymieniane.

0
  • #12 14 Lis 2017 17:53
    jann111
    Poziom 31  

Zasilanie czego? Złącza, rozdzielnicy,...?

Topolski Mirosław napisał:
    Tylko jego wymiana

Wymiana to alternatywa, czasem nieuzasadniona, czasem niewykonalna.
    Do tego stosuje się wszelkiej maści mufy bądź puszki hermetyczne ale na pewno nie skręty i nie lutowania jak błędnie autor rozważa.

0
  • #13 14 Lis 2017 20:45
    Topolski Mirosław

jann111 napisał:
    Zasilanie czego? Złącza, rozdzielnicy,...?

Zbyt dużo niejasności w opisie choć autor pisze ze posiada świadectwo kwalifikacji E i D oraz że z zawodu jest elektrykiem.
    Przede wszystkim brak rzetelnej odpowiedzi na post 4 kol.zbich70.
    P.S.
    Zawsze w takiej sytuacji w bloku wymieniam zasilanie, a administratorzy nie stwarzają problemów.

0
  • #14 14 Lis 2017 23:14
    CYRUS2
    Poziom 35  

Topolski Mirosław napisał:
    Zbyt dużo niejasności w opisie choć autor pisze ze posiada świadectwo kwalifikacji E i D oraz że z zawodu jest elektrykiem.
    AXELF napisał:
    Że tak się spytam jakie rozwiązanie stosujecie do przedłużania kabla zasilającego ?
    Cytat:
    Rozważałem lutowanie lub użycie złączki skręcanej. Jeśli chodzi o złączkę to jaki rodzaj polecacie ?

0
  • #15 04 Lut 2018 07:32
    AXELF
    Poziom 20  

Witam po długiej przerwie. Wreszcie transakcja dobiegła końca i mogę brać się do roboty.
    Małe sprostowanie. Układ tnc, właściciel wymienił przewody na miedziane w tym samym układzie 2 przewodowym. W wc i kuchni tylko zrobił zerowanie mostkując bolec z N.
    Jeśli chodzi o zabezpieczenia to sa 2 topikowe bezpieczniki D02 10A oraz jeden wkręcany automat od obwodów kuchennych i wc. Automat nie posiada oznaczeń poniewaz się wytarły po latach. właściciel mowil w 80% jest to B16.moim zdaniem tez to powinna być 16A gdyz przy 20A nie uzyskamy selektywności z głównymzabezpieczeniem.
    Na klatce jako głowne zabezpieczenie zastosowano legrandowski wyłącznik instalacyjny B25A.
    Na gniazda zastosowano kabel 2.5mm2 a na oświetlenie 1.5mm2.
    Moje pytanko dotyczy tylko bezpieczników. Czy mogę w miejsce istniejących zastosować nadprądowe o tej samej wartości? Czyli 2esy B10A i 1 B16A w miejsce tego automatycznego?
    Obwód kuchni mogę obliczyć ze wzorów w celu upewnienia się czy 16A da radę. W kuchni jest piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz będzie zmywarka.
    Posiadam uprawnienia elektryczne lecz nie pracuje przy instalacjach na codzień. Jestem oświetleniowcem oraz dzialam przy Akp. Sporadycznie robimy instalacje a jak już je robimy to mamy gotowy projekt na papierku. Moje pytanie kierowane jest do Was by potwierdzić swoją niepewność.

Jeśli chodzi o kwestię formalno SM wyraziło zgodę na wymianę gdyż tylko moje mieszkanie jest na topikach. Reszta esy.

Pozdrawiam

0
  • #16 04 Lut 2018 11:03
    kSmuk
    Poziom 18  

AXELF napisał:
    Obwód kuchni mogę obliczyć ze wzorów w celu upewnienia się czy 16A da radę. W kuchni jest piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz będzie zmywarka.

Nie, nie da rady. Zapomnij o tym.

AXELF napisał:
    Z zawodu jestem elektrykiem oraz posiadam uprawnienia do 1kV E+D.

Nie obraź się, ale posiadając uprawnienia w zakresie dozoru, powinieneś sam móc odpowiedzieć sobie na te wszystkie pytania.

W tym wypadku można tylko zalecić wymianę instalacji elektrycznej. Piszesz, że dopiero kupiłeś mieszkanie, to idealny moment, na doprowadzenie jej do dzisiejszych wymagań.

0
  • #17 04 Lut 2018 11:39
    AXELF
    Poziom 20  

Załóżmy że ten automat jest teraz 16A to dlaczego nie mogę zastosować esa 16A skoro oba opierają się o wyzwalacz wzrostowy?

Druga sprawa kable są miedziane o właściwych przekrojach a sciany są już zrobione więc kwestia kucia odpada

Dozór nad eksploatacją . Robię pomiary oświetlenia i wystawiam protokoły serwisowe lamp więc dozór wymuszono na mnie w pracy.

0
  • #18 04 Lut 2018 12:23
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

AXELF napisał:
    Robie pomiary oswietlenia i wystawiam protokoly serwisowe lamp wiec dozor wymuszono na mnie w pracy.
    Czyli masz tylko "papierek" i brak wiedzy. Pracodawca ma za to "dupochron" i za wszystkie problemy będziesz Ty odpowiadał. Co do mieszkania. Zaproś kogoś, kto uprawnienia ma nie z "musu" tylko faktycznie je zdał i pracuje w zawodzie. Będzie bezpieczniej nie tylko da Ciebie.

0
  • #19 04 Lut 2018 12:29
    AXELF
    Poziom 20  

Niezupełnie. Ponieważ skoro serwisuję lampy to znaczy że znam sie na swojej działce. Instalacje elektryczne to nie jest jedyna dziedzina wiedzy którą umożliwiają uprawnienia elektryczne.

0
  • #20 04 Lut 2018 12:30
    jalop
    Poziom 24  

kSmuk napisał:
    AXELF napisał:

Nie, nie da rady. Zapomnij o tym.

Znam takie powiedzenie "Albo robić dobrze albo wcale".

Cytat:
    W wc i kuchni tylko zrobił zerowanie mostkując bolec z N.

0
  • #21 04 Lut 2018 12:39
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

AXELF napisał:
    skoro serwisuje lampy to znaczy ze znam sie na swoim dziale
    I tylko na tym (teoretycznie).
    AXELF napisał:
    Instalacje elektryczne to nie jest jedyna dziedzina wiedzy ktora umozliwiaja uprawnienia elektryczne
    I tu jest problem. Co innego "serwisować lampy" a co innego mieć pojęcie o instalacjach elektrycznych.

1
  • #22 04 Lut 2018 17:12
    wojciech_pi
    Poziom 11  

Witam,
    kolego AXELF - sprawdziłbym na Twoim miejscu jakie przewody dochodzą do bezpieczników (lAl czy Cu) , bo może w gniazdkach są tylko kilku centymetrowe przedłużki, a w ścianach zostały stare aluminiowe - widziałem takie przypadki .
    Podejrzany ten remont instalacji przez poprzedniego właściciela - z 2 żyłowej na 2 żyłową i bez wymiany bezpieczników ??
    Pozdr

0
  • #23 04 Lut 2018 23:45
    AXELF
    Poziom 20  

Wojtku zajrzałem nawet pod panele sufitowe. Gość wszędzie dał miedź 1:1 stąd ta sama tablica rozdzielcza.
    Odtworzono TNC w wersji miedzianej

0
  • #24 05 Lut 2018 00:08
    snakess
    Poziom 12  

A zasilanie masz pewnie aluminiowe ?
    Daj jakieś zdjęcia ze zdjęto pokrywą jak wygląda obecna tablica , i przewody .

0