Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Felietion: Pilnikiem piłujemy czy pilnikujemy?

E8600 31 Sie 2017 18:42 4749 94
    technikabasenowa
    Poziom 33  
    E8600 napisał:
    ale czynność wymieniona w podstawie programowej o czymś świadczy

O czym? Zbędnym słowotwórstwie ?w latach 80 byly próby z myszy zrobić - stołotoczny manipulator kulkowy :-)
  • IGE-XAOIGE-XAO
    E8600
    Poziom 38  
    technikabasenowa napisał:
    U wuja googla jedyne pilnikowanie to w temacie autora

Oj chyba widzę, że kolega nie potrafi wyszukiwać w Google. tak na szybko 3 linki ze słowem pilnikowanie:
    1. Link
    2. Link
    3. Link
    A to na deser.

Link

Proszę mi nie pisać, że autor tego kanału z tym filmikiem nie ma pojęcia o temacie. Proszę sprawdzić czym się zajmuje. :)
    Erbit
    Poziom 36  
    E8600 napisał:
    ... ale czynność wymieniona w podstawie programowej o czymś świadczy. ...

Świadczy. Według mnie świadczy o niewiedzy autora.
    kkknc
    Poziom 43  
    Tylko tylko ze wartość merytoryczna linków żadna.
    Ja też bloga otworzę, coś na forum po pisze i podam linka.
    Jest takie stare przysłowie chcąc uderzyć psa kij się znajdzie.
    Czyli chcąc pokazać pilnikowanie link się znajdzie. ;)
    Erbit
    Poziom 36  
    E8600 napisał:
    ...
    Proszę mi nie pisać, że autor tego kanału z tym filmikiem nie ma pojęcia o temacie. Proszę sprawdzić czym się zajmuje. :)

Autor tego kanału z tym filmikiem nie ma pojęcia o polskiej etymologii.
    Autor tego filmiku nie jest polskim językoznawcą.

Dyskusja z Tobą Kolego zaczyna mi przypominać rozmowę z trollem. Masz jakieś argumenty czy będziesz teraz Hiszpana na świadka powoływał ?

Z drugiej strony - skoro Kolego znalazłeś w materiałach taki zwrot jak "pilnikowanie" napisz do językoznawcy i podaj jemu źródło. Myślę, że będziesz miał bardzo ciekawą odpowiedź, którą możesz nam przytoczyć.

Bawcie się dobrze w temacie "pilnikowania" - beze mnie.

EOT.
    technikabasenowa
    Poziom 33  
    Cytaty z linków

pilnikowanie lutów - tam są chyba spawy :D

od agresywnego pilnika - może ukąsić :D

Gdy cała rama jest zlutowana to samo :-)

ogólnie autor nie za bardzo wie co pisze :cry:
    E8600
    Poziom 38  
    pilnikowanie lutów - tam są chyba spawy
    od agresywnego pilnika - może ukąsić

Spawy to raczej nie są tylko lutowanie twarde innym metalem i nie chodzi tutaj o cynę. Po kolorze skłaniał bym się do mosiądzu z odpowiednim topnikiem. Spawanie to nie jest bo nie ma charakterystycznych przetopień a w trakcie spawania wykorzystuje się ten sam materiał co elementy łączone w innym wypadku mówimy o lutowaniu.
    Agresywny pilnik to jednak określenie potoczne ale wszyscy wiedzą o co chodzi (chodzi o grubość warstwy wierzchniej zbieranej podczas jednego przejścia).
    Co do spawania to tak w większości rowerów ramy są spawane bo nikt się masą nie przejmuje natomiast rowery sportowe mają ramy klejone lub lutowane (ścianki ramy są zbyt cienkie do mocnego zespawania elementów).
    kkknc
    Poziom 43  
    Jak by autor tej ramy używał poprawnych zwrotów ślusarskich. Czyli
    zdzierak, równiak, półgładzik, gładzik itd. No to jeszcze. Ale tak jak pisałem wartość merytoryczna nazewnictwa. .....
    Więc po co pokazywać?
    E8600
    Poziom 38  
    kkknc napisał:
    Więc po co pokazywać?

Jeden kolega w Google jedyne pilnikowanie, które znalazł to to na elektrodzie w tym temacie wiec linki był aby udowodnić, że źle szukał. To określenie się pojawia ale jak już większość zaobserwowała internet na to hasło jest bezużyteczny. I zaraz ktoś powie jak czegoś nie ma w internecie to nie istnieje istnieje. Sprawa wygląda inaczej obecnie wiedz techniczna jest ukrywana dlatego też schematy elektryczne nie są dostępne w internecie dla nowych urządzeń. Podobnie jest z wiedzą mechaniczną nowe rozwiązania są patentowane i trafiają pod klucz na x lat. Kiedyś wszystkie nowinki były w literaturze bo nie było internetu obecnie twórcy nie udostępniają wiedzy tajemnej. Obecna literatura techniczna opiera się na przepisywaniu starych książek z kilkuset źródeł co daje efekt taki, że trudno cokolwiek zrozumieć. Jak ktoś ma stare książki to nie wyrzucać!
    Ktoś tam zarzucił, że to mój kanał na YT - oczywiście był w błędzie. Na polskim YT jest niestety tylko kilka osób z wiedzą na temat obróbki metali.

Widzę, że w temacie dyskusja zbacza na inne tematy wiec jeśli ktoś nie ma (nie znalazł) dowodów potwierdzających lub zaprzeczających pilnikowaniu w odniesieniu do piłowania to nie pisać. Nie chodzi mi o definicję piłowania bo wiem, że takowa istnieje w odniesieniu do obróbki ręcznej pilnikiem ale najwyraźniej jest także pilnikowanie.

Poniżej źródło wrzuconego wycinka (ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 22 marca 1994 r. w sprawie ustanowienia zakazu wywozu niektórych odpadów i złomu metali nieżelaznych).
    kkknc
    Poziom 43  
    Powtórzę co to jest pilnikowanie i czego dotyczy. Bo sam wyraz pokazujesz. I do niego dorabiasz filozofię.
    Do tego wiedza tajemna, nowa technologia. No tak teraz rękojeść pilnika w zębach się trzyma i to te pilnikowanie. Tajne przez poufne. Tak trzeba bo młodzież zęby powybija.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    atom1477
    Poziom 43  
    Nie ma odpowiedz jakie wyrażenie jest poprawne a jakie nie.
    Są po prostu 2 określenia równolegle.
    A wciąganie w to językoznawców nie ma wielkiego sensu. Językoznawcy zgodnie z nazwą znają się na języku. Ale nie tworzą to (choć mogą, ale nie mają monopolu na takie tworzenie). Język był na świecie przed językoznawcami. Mogą ewentualnie próbować modyfikować nowo wchodzące słowo żeby lepiej pasowało do języka, lepiej się odmieniało gramatycznie, itp.
    Słowa pojawiają się (również) samoistnie i wchodzą do obiegu jako poprawne słowa.
    I tylko pseudo-językoznawcy będą się upierać że dane słowo jest niepoprawne bo go nie ma w dotychczasowym słowniku. No bo nie ma, ale z zasady ma słowa najpierw nie być a potem się pojawić. Na tym przecież polega wchodzenie nowego słowa do zasobu słownictwa. Słownik ma pokazywać jakie są słowa. A nie narzucać jakie słowa mają być. Jak w słowniku nie ma jakiegoś słowa to to jest problem słownika (że się nie sprawdził, bo nie pokazał wszystkich słów które są) a nie problem tego słowa.

Podawanie linków do starych filmików jako dowód na coś też nie ma sensu, bo niczego nie dowodzi. Nikt tu przecież nie neguje że kiedyś używano innych słów.
    Równie dobrze można by podać przykład książki gdzie zamiast "urządzenia elektroniczne" piszą "urządzenia elektronowe". I kłóćcie się które wyrażenie jest poprawne.
    E8600
    Poziom 38  
    Kto szuka ten znajdzie. :) Może nie o metalu a o drewnie ale definicje są podobne. Źródło: Link

Tarnikowanie
    Jest to obróbka cięciem polegająca na usunięciu z powierzchni drewna warstwy niewielkiej grubości przy użyciu różnego rodzaju tarników i pilników. Cechami charakterystycznymi wszystkich tarników jest ich długość, kształt przekroju oraz liczba nacięć. Tarniki produkowane są w długościach od 150 do 450mm. Mają dwa rodzaje nacięć: niesymetryczne i symetryczne.

Pilnikowanie
    Tak jak wyżej jest to obróbka cięciem polegająca na usunięciu z powierzchni drewna warstwy niewielkiej grubości przy użyciu różnego rodzaju pilników. Do tej obróbki wykorzystuje się np. pilnik ścierny- narzędzie ścierne służące do wykańczania powierzchni kształtowych.

Piłowanie
    Celem piłowania jest podzielenie drewna na elementy, oddzielenie niepotrzebnych części lub nadanie elementom nieskomplikowanych kształtów. Podczas piłowania powstaje szczelina zwana potocznie rzazem. Jeżeli jej kierunek przebiega równolegle do kierunku włókien w obrabianym elemencie, mamy do czynienia z piłowaniem wzdłużnym nazywanym rozpiłowaniem. Piłowanie poprzeczne nazywane bywa przepiłowaniem a skośne oraz krzywoliniowe wypiłowywaniem lub wyrzynaniem. Piłując należy pamiętać o pozostawieniu tzw. „nadmiaru” materiału. Rozróżnić można dwa rodzaje nadmiarów: na zsychanie drewna oraz na dalszą obróbkę. Nadmiar na zsychanie pozostawia się w przypadku świeżego lub jeszcze niedostatecznie wysezonowanego drewna. Najczęściej jednak pozostawia się oba nadmiary, dodając do wymiarów gotowego elementu około 0,05%jego szerokości lub grubości. Do piłowania najczęściej używa się piły tarczowej.

Google cenzuruje wyszukiwanie! Zaraz ktoś powie, że autor sobie napisał zasłyszane określenie. Artykuł jest napisany na podstawie książki: Link
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    atom1477
    Poziom 43  
    Ostrzarka to urządzenie. Ostrzałka to narzędzie.
    Można ostrzyć i jednym i drugim.
    Nie ma tu nic niepoprawnego językowo i nic to nie wyjaśnia.
    Są to po prostu 2 różne określenia. Oba poprawne.

Tak jak wiertarka i wiertło. Można powiedzieć i że wierci się wiertarką i że wierci się wiertłem .
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 35  
    banda.amatorów napisał:
    Gazy sprężacie sprężarką czy pompą kkknc :lol:

A jak nazwiemy tę czynność? Sprężanie czy sprężarkowanie? :-D
    E8600
    Poziom 38  
    atom1477 napisał:
    Ostrzarka to urządzenie. Ostrzałka to narzędzie.

Osoby nie związane z mechaniką nie wiedzą o tym. Nie wiedzą także, że czynności wykonywane w procesie technologicznym dzielimy na operacje, zabiegi i przejścia. A oprzyążadowanie dzieli się na stanowiska, maszyny, narzędzia itd.
    chudybyk
    Poziom 29  
    Czy ten wątek ma jakiś cel poza nabijaniem punktów? Radosna twórczość językowa nie wchodzi chyba w zakres zainteresowań Elektrody? Chyba, że w HydePark-u.
    kkknc
    Poziom 43  
    Autorze kolejna strona na której ktoś coś pisał. Ja też mogę na innej stronie napisać coś innego.

Link do starego filmu jest bo tak kiedyś kształcono. Na zabitą deskami wieś kino przyjeżdżało i pusczani rużne filmy. Potem TV. Potem już tego nie robiono.. Więc co niby nowszy film miał by zawierać oprucz koloru? Przecież sedno piłowania jest tam omówione. Co modelkę w mini z pilnikiem byś chciał?
    A gazy sprężę własnoręcznie ;) czy raczej własno dupnie. :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    E8600
    Poziom 38  
    Jak kolega tek uważa to proszę zgłosić do moderatora podając prawdziwy powód to przeniesie gdzie tam twoim zdaniem pasuje. Na punktach mi nie zależy a bałagan robią osoby, które nigdy nie miały styczności z podanym określeniem i na siłę chcą przekonać innych, że to mój wymysł. Podają twarde dowody krawaty, fortepiany itd. Liczyłem, że znajdzie się ktoś młody z branży CAD, CAM i zweryfikuje jak to jest w nowych firmach. Nie liczę, że stare firmy po 30 latach przestawią się na nowe określenie bo tak nikt nie robi (wprowadziło by to więcej zamieszania niż pożytku). Na tyle postów tylko jedna osoba prócz mnie przyznała, że miała styczność z tym określeniem.
    technikabasenowa
    Poziom 33  
    E8600 napisał:
    Kto szuka ten znajdzie. :) Może nie o metalu a o drewnie ale definicje są podobne. Źródło: Link

Tarnikowanie
    Jest to obróbka cięciem polegająca na usunięciu z powierzchni drewna warstwy niewielkiej grubości przy użyciu różnego rodzaju tarników i pilników. Cechami charakterystycznymi wszystkich tarników jest ich długość, kształt przekroju oraz liczba nacięć. Tarniki produkowane są w długościach od 150 do 450mm. Mają dwa rodzaje nacięć: niesymetryczne i symetryczne.

Pilnikowanie
    Tak jak wyżej jest to obróbka cięciem polegająca na usunięciu z powierzchni drewna warstwy niewielkiej grubości przy użyciu różnego rodzaju pilników. Do tej obróbki wykorzystuje się np. pilnik ścierny- narzędzie ścierne służące do wykańczania powierzchni kształtowych.

Piłowanie
    Celem piłowania jest podzielenie drewna na elementy, oddzielenie niepotrzebnych części lub nadanie elementom nieskomplikowanych kształtów. Podczas piłowania powstaje szczelina zwana potocznie rzazem. Jeżeli jej kierunek przebiega równolegle do kierunku włókien w obrabianym elemencie, mamy do czynienia z piłowaniem wzdłużnym nazywanym rozpiłowaniem. Piłowanie poprzeczne nazywane bywa przepiłowaniem a skośne oraz krzywoliniowe wypiłowywaniem lub wyrzynaniem. Piłując należy pamiętać o pozostawieniu tzw. „nadmiaru” materiału. Rozróżnić można dwa rodzaje nadmiarów: na zsychanie drewna oraz na dalszą obróbkę. Nadmiar na zsychanie pozostawia się w przypadku świeżego lub jeszcze niedostatecznie wysezonowanego drewna. Najczęściej jednak pozostawia się oba nadmiary, dodając do wymiarów gotowego elementu około 0,05%jego szerokości lub grubości. Do piłowania najczęściej używa się piły tarczowej.

Google cenzuruje wyszukiwanie! Zaraz ktoś powie, że autor sobie napisał zasłyszane określenie. Artykuł jest napisany na podstawie książki: Link

Czy to że ktoś sobie coś napisał to argument na poprawność?

W wielu sklepach są żarówki LED i co? - To luźno rzucona uwaga do przemyślenia przez autora :D

Dodano po 1 [minuty]:

E8600 napisał:
    Na tyle postów tylko jedna osoba prócz mnie przyznała, że miała styczność z tym określeniem.

To też o czymś świadczy :-)

Z mojej dziedziny jest kretyński zlepek określeń filtra piaskowego i pompy
    Powstała pompa piaskowa i to jest nagminnie używane
    E8600
    Poziom 38  
    Nikomu nie chciało się zajrzeć do linka. Link
    Jest to książka pt. "Bezpieczeństwo i higiena pracy przy obróbce drewna z uwzględnieniem prac wykończeniowych" na podstawie, której powstał ten wpis na blogu. Poniżej wycinek z książki widać wyraźnie, że pilnikowanie odnosi się do obróbki pilnikiem.

atom1477
    Poziom 43  
    banda.amatorów napisał:
    atom1477 napisał:
    Ostrzarka to urządzenie. Ostrzałka to narzędzie
    To elektrodowe wymysły. Otwieracz do konserw to narzędzie ? Po co tam R powinien być otwiełacz. Pokaż odniesienie w literaturze fachowej. Tylko nie wspieraj się linkami z portali handlowych jak jesteś poważny.

Nie litera R decyduje o tym czy coś jest urządzeniem czy narzędziem.
    Tak więc otwieracz do konserw mimo że zawiera literę R to niczego tutaj nie dowodzi.
    technikabasenowa
    Poziom 33  
    E8600 napisał:
    Nikomu nie chciało się zajrzeć do linka. Link
    Jest to książka pt. "Bezpieczeństwo i higiena pracy przy obróbce drewna z uwzględnieniem prac wykończeniowych" na podstawie, której powstał ten wpis na blogu. Poniżej wycinek z książki widać wyraźnie, że pilnikowanie odnosi się do obróbki pilnikiem.

Ależ chciało się zajrzeć i żałujemy to behapowski bełkot :cry:
    Autorka niech jej pióro lekkim będzie spłodziła to dzieło i o czym to świadczy?
    E8600
    Poziom 38  
    Ależ chciało się zajrzeć i żałujemy to behapowski bełkot

Behapowski bełkot powielany jest przez Wydewanictwo Naukowo - Techniczne bo książka: "Poradnik warsztatowca mechanikama" ma taki podrozdział jak pilnikowanie.
    atom1477
    Poziom 43  
    atom1477 napisał:
    banda.amatorów napisał:
    atom1477 napisał:
    Ostrzarka to urządzenie. Ostrzałka to narzędzie
    To elektrodowe wymysły. Otwieracz do konserw to narzędzie ? Po co tam R powinien być otwiełacz. Pokaż odniesienie w literaturze fachowej. Tylko nie wspieraj się linkami z portali handlowych jak jesteś poważny.

Nie litera R decyduje o tym czy coś jest urządzeniem czy narzędziem.
    Tak więc otwieracz do konserw mimo że zawiera literę R to niczego tutaj nie dowodzi.

Jeszcze może dodam że dało by się zrobić urządzenie z tego.
    Nazywało by się otwierarka do konserw.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Erbit
    Poziom 36  
    banda.amatorów napisał:
    ... piekaŁnika.

Aż się ciśnie taki suchar:

- Janie, zasłałem łóżko.
    - Ależ jaśnie Panie to moja powinność.
    - Dobła, dobła ...
    kkknc
    Poziom 43  
    https://youtu.be/od66Cj0z6zs
    To na temat cięcia by nie było piłowania.
    To że ktoś coś wydał w tym czy tamtym wydawnictwie to bez znaczenia. Dostają zlecenie i drukują. Wszystko w temacie. Równie dobrze można wydrukować w wytwórni papierów wartościowych. To tylko kwestia pieniędzy gdzie i co.
    Chociaż jak mnie się zdaje to tak nakładka językowa.
    Piłowanie od dawna było ręczne. Więc ja zwykle człowiek chce coś udoskonalić. Więc pojawiły się urządzenia mechaniczne do czynności zautomatyzowanych. Które zaczęto nazywać pilnikarkami. Więc o krok od tego masz pilnikowanie. Więc słusznie czy nie. Dla mnie nie bo wciśnięcie guzika na automacie to dla mnie wciąż pilowanie, a nie pilnikowanie. To tak samo jak z maluchami, jak zaczęto produkować bezrozdzielaczowy układ zapłonowy. To nagle wszyscy zaczęli mówić zapłon elektroniczny. Mimo że żadnej elektronik tam nie było.