Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung inwestuje 7 miliardów USD w fabrykę pamięci NAND w Chinach

ghost666 29 Sie 2017 22:50 1239 4
 • Samsung inwestuje 7 miliardów USD w fabrykę pamięci NAND w Chinach
  Jak informuje firma Samsung, zamierza ona w ciągu najbliższych trzech lat zainwestować siedem miliardów dolarów w swoje Chińskie fabryki pamięci NAND Flash, aby zwiększyć swoje możliwości produkcyjne i zaspokoić popyt na te układy, generowany przez rynek smartfonów. Firma głównie inwestować będzie w fabrykę w Xi, która będzie drugą fabryką Samsunga w północnych Chinach. Pierwsza transza inwestycji - 2,3 miliarda dolarów - została już zatwierdzona przez zarząd południowokoreańskiego giganta i niebawem trafi do Chin.

  W ostatnim czasie Samsung bardzo agresywnie inwestuje środki. Jak szacują analitycy w bieżącym roku wydana na ten cel kwota ma wzrosnąć o 20%, informuje IZ Insights. Kluczową motywacją do tak szybkiego rozwoju jest ogromne zapotrzebowanie na rynku na układy pamięci półprzewodnikowych, których Samsung jest jednym z ważniejszych producentów.

  Wydatki kapitałowe Samsunga w tym roku wzrosnąć mają z 15 miliardów dolarów do około 22 miliardów dolarów. Jeśli inwestycje kapitałowe zamkną się na przewidywanej kwocie to łączne wydatki inwestycyjne i wdrożeniowe firmy (CAPEX) osiągną 85,4 miliarda dolarów - o 27% więcej niż w zeszłym roku, gdy CAPEX wyniósł 67,3 miliarda dolarów, jak przypomina IC Insights.

  Kierunek rozwoju Samsunga nie jest przypadkowy - Chiny stają się drugim największym, rynkiem dla układów scalonych. W kraju tym wzrasta start-upów i nowych fabryk urządzeń elektronicznych. W ostatnim czasie nakłady na fabryki półprzewodników w Chinach zwiększają się o około 54% rocznie, podobnie jak narodowe wydatki na ten cel - 3,5 miliarda dolarów w 2016 i 5,4 miliarda dolarów w roku bieżącym. W przyszłym roku kwota ta osiągnie około 8,6 miliarda dolarów, jak szacują analitycy z SEMI.

  Przedstawiciel prasowy Samsunga odmówił podania dokładnych informacji na temat tego o ile zwiększą się możliwości produkcyjne firmy po uruchomieniu drugiej fabryki w Xi. Pierwsza fabryka w tym miejscu powstała w 2014 roku i już od pewnego czasu jest w pełni funkcjonalna.

  Jak donosi IHS - firma analityczna zajmująca się monitorowaniem rynku półprzewodnikowego - Samsung w tym roku może stać się największym na świecie producentem układów scalonych. Firma posiada już 38,3% światowego rynku pamięci Flash. W tym samym czasie władze Państwa Środka mocno naciskają na zwiększenie krajowej produkcji pamięci z uwagi na cały czas rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju układy w Chinach.

  Boom na rynku układów pamięci doprowadził Samsunga do osiągnięcia rekordowych zysków w drugim kwartale bieżącego roku i jak przewidują analitycy w kolejnym kwartale sytuacja ta może się powtórzyć. Dzięki dobrej kondycji sektora półprzewodnikowego i rosnącym cenom układów scalonych Samsung obecnie zarabia więcej niż Apple.

  W marcu tego roku Samsung miał 41% rynku pamięci NAND Flash - to dwa razy więcej niż Toshiba, mająca obecnie 18% rynku. To o tyle znamienne, że Toshiba wymyśliła technologię NAND Flash.

  Nie wszystko jednakże jest tak optymistyczne dla Samsunga. Obecnie pięciu dyrektorów tej firmy, odpowiedzialnej za niemalże jedną piątą krajowej gospodarki Południowej Korei, zostało skazanych na kary więzienia za nieprawidłowości w działaniu spółki i korupcję.

  Źródło: http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1332209&

 • #2 30 Sie 2017 09:24
  2920901
  Użytkownik usunął konto  
 • #3 30 Sie 2017 09:46
  ghost666
  Tłumacz Redaktor

  szpoak napisał:
  ghost666 napisał:
  Boom na rynku układów pamięci

  Boom? A nie przypadkiem nagły wzrost cen pamięci w krajach unijnych o "niższej prędkości"?
  Jeszcze z rok i ssd będzie droższe od procków Intela.


  Boom związany z szybko rosnącym popytem na układy Flash, który dawno już przekroczył podaż. Stąd i zwyżkowanie cen.

 • #4 30 Sie 2017 19:45
  Jacekser
  Poziom 17  

  Nie wiem czy przypadkiem na takie ruchy ma wpływ sytuacja na Półwyspie Koreańskim.Sąsiad z północy zaczyna być nieprzewidywalny a liczy się tylko z Chinami.

 • #5 30 Sie 2017 22:38
  ghost666
  Tłumacz Redaktor

  Jacekser napisał:
  Nie wiem czy przypadkiem na takie ruchy ma wpływ sytuacja na Półwyspie Koreańskim.Sąsiad z północy zaczyna być nieprzewidywalny a liczy się tylko z Chinami.


  Nie sądzę, raczej to kwestia tego, że Korea to generalnie mały kraj i Samsung nie może tam rozwinąć ogromnej produkcji. No i koszty robocizny - w ChRL dużo niższe zapewne.