Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stycznik z cewką prądu przemiennego, elektromagnes

30 Sie 2017 00:03 2856 10
  • Poziom 6  
    Witam.
    Od pewnego czasu zastanawia mnie jak działa stycznik z cewką 230V AC. Przecież przy prądzie przemiennym powstaje zmienne pole magnetyczne, które raz przyciągałoby a raz odpychałoby styki - takie zachowanie nie nadaje się do zamykania obwodu. Kolejny problem to w przypadku przejścia przez zero pole zanika i nic nie trzyma styków. Można by wyprostować prąd, dołożyć rezystor ewentualnie jakieś inne komponenty ale wydaje mi się że nie o to w tym chodzi. W internecie znalazłem kilka odpowiedzi jak działa taki stycznik, ale nie do końca to zrozumiałem na jakiej zasadzie działa zwarty zwój. Czy to jest zwykły pierścień jak na rysunku ?
    Poza tym nie tłumaczy to rozwiązania problemu zmiennego pola - przyciągania i odpychania.
    Proszę o pomoc w wyjaśnieniu działania takiego elektromagnesu.
    Mam jeszcze drugie pytanie(częściowo powiązane ze względu na prąd przemienny) mianowicie jak działa spawarka prądu przemiennego skoro przy przejściu przez zero zanika łuk?
    Proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedź :)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    lolakr napisał:
    W internecie znalazłem kilka odpowiedzi jak działa taki stycznik, ale nie do końca to zrozumiałem na jakiej zasadzie działa zwarty zwój. Czy to jest zwykły pierścień jak na rysunku ?

Obrazek jest trochę do innego tematu - jest wzięty stąd http://www.ncsm.city.nagoya.jp/cgi-bin/en/exhibition_guide/exhibit.cgi?id=S413 i opisuje doświadczenie Thomsona ze skaczącym pierścieniem.

Stycznik prądu przemiennego jest zrobiony tak że rdzeń jest podzielony na dwie części, i na jednej założony jest zwarty zwój. W tym zwoju indukuje się prąd przesunięty w fazie w stosunku do prądu w cewce, w chwili gdy prąd w cewce zanika to prąd w zwartym zwoju nadal płynie, wytwarzając strumień magnetyczny trzymający kotwicę.
  • Poziom 6  
    Kraniec_Internetów napisał:
    Zrób sobie eksperyment - weź jakąś metalową śrubę, nawiń na nim troche zwojów emaliowanym przewodem. Może być jakiś w cieńkiej izolacji. Podłącz to to baterii 9V raz w jedną a raz w drugą stronę. Czy w którymś z tych przypadków ten elektromagnes odpycha inne elementy?

Ok, już rozumiem o co chodzi, (chwilowo nie mam magnesu stałego) ale gdybym przyłożył magnes stały i nie obracał nim to przy zmianie polaryzacji byłby raz przyciągany raz odpychany ?
    jdubowski napisał:
    Stycznik prądu przemiennego jest zrobiony tak że rdzeń jest podzielony na dwie części, i na jednej założony jest zwarty zwój. W tym zwoju indukuje się prąd przesunięty w fazie w stosunku do prądu w cewce, w chwili gdy prąd w cewce zanika to prąd w zwartym zwoju nadal płynie, wytwarzając strumień magnetyczny trzymający kotwicę.

Czy mógłbym prosić o jakiś uproszczony rysunek? Nie mogę sobie tego wyobrazić.(jakby to miało wyglądać w całości)
    Teraz jeszcze nasuwa mi się pytanie:
    Czy duże elektromagnesy przemysłowe są prądu stałego czy przemiennego ?
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 6  
    Ale gdzie wykorzystane?

Dobre pytanie, miałem na myśli, np w dźwigach elektromagnetycznych.
    Zwój zwarty znajduje się zwykle na środkowej kolumnie. Jest w niej lekkie wyżłobienie przez środek, przez który tez zwój przechodzi. Otacza on połowę przekroju środkowej kolumny.

Nie zrozumiałem tylko powyższego zdania. Czy miałoby to tak wyglądać ?
  • Poziom 1  
  • Poziom 6  
    Nie. Napisałem przecież, że z lewej strony ;P Rdzeń jest oznaczony jako 4, a zwora magnetyczna to 5.
    6 to sprężyna która odpycha zworę od rdzenia.

To się zgadza, ale czy chodzi o wyżłobienie czy o cewkę ? Bo wyżłobienie jest po lewej stronie, a zwarty zwój po środku - nie pasuje wyżłobienie do zwoju.
    Cytat:
    Na środkowej kolumnie (tu poziomej) znajduje się cewka, której tu nie ma.
    cewka której nie ma, powinna być tu gdzie dorysowałem? czy po lewej stronie na przedłużeniu tej kolumny jak tu?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Zwarty zwój (ang. shading ring) o którym mowa wygląda tak:

Stycznik z cewką prądu przemiennego, elektromagnesStycznik z cewką prądu przemiennego, elektromagnes
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 6  
    @jarek_lnx
    O coś takiego chodziło :)
    @Kraniec_Internetów
    Code:
    środkowej kolumnie (tu poziomej) 

Jakby to powiedzieć, najciemniej pod latarnią, usilnie szukałem jakiejś poziomej kolumny, żeby gdzieś tą cewkę umieścić zamiast tam gdzie powinna być - na rdzeniu :P Teraz już rozumiem.
    Jakby ktoś jeszcze miał taki problem z wyobrażeniem sobie jak to działa dodatkowo polecam film, w którym pokazana jest budowa stycznika oraz rola zwartego zwoju.

Link

Temat uważam za zamknięty. Dziękuję wszystkim za pomoc :)