Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przenośne urządzenie pomiarowe - przełożenie teorii na praktykę.

skwarek5 30 Aug 2017 00:20 1137 8
e-mierniki
 • #1
  skwarek5
  Level 11  
  Witam serdecznie,

  Tło
  Zajmuję się uruchomieniami dużych maszyn i w pracy często sprawdzam znaczne ilości wszelkiej maści sygnałów (600-700 na w jednej maszynie). Dotychczas do tego celu używałem oddzielnego multimetru, kalibratora oraz komunikatora HART, jednocześnie posługując się dokumentacją papierową. By usprawnić sobie pracę i odciążyć plecy postanowiłem skonstruować urządzenie, które zawrze w sobie wszystkie te elementy, a ponadto pozwoli szybko generować protokoły na podstawie zebranych danych. Dodatkowo mam nadzieję, że wspomoże diagnostykę w przypadku awarii lub błędów monterów.

  Pomysł
  Topologia jest dosyć prosta - tablet używany do pracy z dokumentacją i jako interfejs użytkownika dalszej części pomiarowej, do niego podłączony mikrokontroler odpowiadający za zebranie danych pomiarowych i przesłanie ich do tabletu oraz na samym końcu "układy peryferyjne" pozwalające na zebranie pomiarów.

  Założenia
  Urządzenie musi dysponować przynajmniej dwoma a najlepiej trzema lub czterema kanałami odseparowanymi od siebie galwanicznie - pomiary nie mogą mieć wspólnej masy jak w przypadku większości oscyloskopów.
  Zadaniem każdego kanału ma być:
  -pomiar napięcia stałego 0-30V (planowane podzielenie na podzakresy)
  -pomiar prądu stałego 0-1A (planowane podzielenie na podzakresy 0-40mA i 0-1A)
  -pomiar rezystancji przynajmniej do 2k (czujniki temperatury RTD, pomiar 2 przewodowy wystarczy ale opcja pomiaru 4 przewodowego nie jest wykluczona)
  -pomiar sygnałów z termopar przynajmniej J i K
  -symulacja sygnału napięciowego 0-12V
  -symulacja sygnału termopary
  -symulacja sygnału prądowego czujnika dwuprzewodowego (I Sink) w zakresie 0-40mA
  -symulacja sygnału prądowego czujnika czteroprzewodowego (I Source) +/-40mA
  -symulacja sygnału prądowego wyjściowego regulatora (I Source +/- 40mA, obciążenie indukcyjne!)
  -symulacja sygnału rezystancyjnego czujnika temperatury
  -generator częstotliwości do 2kHz

  Dodatkowo, poza kanałami pomiarowymi, urządzenie musi umożliwiać komunikację z przetwornikami pomiarowymi przez HART
  Duża dokładność nie jest wymagana (to nie ma kalibrować tylko sprawdzać pętlę) ale na przeszkodzie do jej osiągnięcia stoi jedynie budżet, który generalnie nie jest groszowy.

  Próby rozwiązania i problemy, prośby o wskazówki
  Zębów na elektronice cyfrowej nie zjadłem, ale wygląda na to, że sobie z nią poradzę. Moje problemy i wątpliwości dotyczą części analogowej.
  Poniżej zamieszczam schematy poszczególnych podmodułów wraz z opisem i pytaniami.

  Zasilanie
  Nie zdecydowałem jeszcze skąd zasilać układ. Moją pierwszą myślą było użycie gotowego powerbanka, co wyeliminowałoby zajmowanie się układami ładującymi akumulatory, przełączającymi zasilanie podczas ładowania, zabezpieczenia ogniw itp. Nie chcę zasilać urządzenia bezpośrednio z portu USB tabletu ze względu na możliwe stosunkowo duże zużycie energii i tym samym ograniczenie jego czasu działania.
  Inną opcją było jednak zainwestowanie czasu i stworzenie własnego systemu zasilania bateryjnego ale jednak skłaniam się ku opcji z powerbankiem.
  W związku z izolacją kanałów zdecydowałem się zasilić je przez przetwornice izolujące z 5V na +/-18V oraz 5V/5V. Przetwornice jednak generują zakłócenia i pomyślałem, że żeby je odfiltrować to na ich wyjściu dam stare dobre stabilizatory 7815 i 7915 otrzymując jednocześnie +/-15V na wyjściu dla zasilania wzmacniaczy operacyjnych. Przekaźnik na wejściu ma się wyłączać gdy dany kanał nie jest używany.

  Przenośne urządzenie pomiarowe - przełożenie teorii na praktykę.

  Pytania:
  -Czy taka koncepcja zasilania nadaje się do zastosowania w moim urządzeniu?
  -Czy tego typu filtrowanie jest wystarczające dla celów pomiarowych?
  -Czy taki układ wypada zabezpieczyć inaczej niż tylko bezpiecznikiem na wyjściu?

  Izolacja SPI
  W związku z wyżej wymienioną izolacją zaizolowałem również transmisję SPI.
  Transoptory HCPL2601 mam, dlatego pomyślałem o zastosowaniu ich. Układu nie przetestowałem.

  Przenośne urządzenie pomiarowe - przełożenie teorii na praktykę.

  Pytania:
  -Ponieważ transoptory HCPL2601 mają wyjście zanegowane, pojawia się problem z transmisją - czy lepiej do tego celu użyć bramki logicznej (lub ewentualnie drugiego takiego samego transoptora) czy może w mikrokontrolerach bywa opcja zmiany polaryzacji w SPI? Planuję użyć albo STM32 (bo mam) albo XMega.
  -Czy CNY74 nadaje się do izolacji sygnału Chip Select przy komunikacji po SPI?

  Obwód ADC
  Przenośne urządzenie pomiarowe - przełożenie teorii na praktykę.
  Takie oto cudo przyszło mi do głowy. Przetwornik firmy Microchip w przyzwoitych pieniądzach. Może mieć 4 kanały różnicowe lub 8 kanałów niezależnych. Ponieważ potrzebuję jedynie 2 pomiarów, pomyślałem, że dla zwiększenia dokładności, sygnały do zmierzenia podam na dzielnik napięcia a następnie zmierzę poszczególne części sygnału. Dzięki temu sygnał wchodzący na dzielnik będzie mógł być większy i "rozciągnę go" na dwa pomiary. Układu nie przetestowałem.
  Pytania
  -Czy taki sposób na zwiększenie dokładności ma rację bytu?
  -Jak poradzić sobie z masą cyfrową i analogową, jak je podzielić/połączyć? Słyszałem o prowadzeniu zasilania "w gwiazdę" jednak jak to się ma do tych dwóch mas? Każda powinna mieć swoją nitkę czy jednak wspólną? Z jednej strony logiczne mogłoby się wydawać, że różne ale z drugiej czytałem, że powinno się je połączyć. Uprzejmie proszę o podpowiedzi.
  -Czy taki układ należy jakoś zabezpieczać jeśli sygnały wchodzące na niego przechodzą najpierw przez układy kondycjonujące?
  -Czy filtracja zasilania jest wystarczająca?

  Obwód DAC
  Generalnie bez wodotrysków. Układ na wyjściu ma za zadanie zwiększyć dokładność sygnału wyjściowego i pochodzi z noty katalogowej producenta.
  Wzmacniacz operacyjny to pierwszy jaki mi się nawinął z Eagle, który miał wygodny w użyciu symbol. Generalnie to dalej się zastanawiam nad wzmacniaczami jakie zastosuję.

  Przenośne urządzenie pomiarowe - przełożenie teorii na praktykę.

  Pytania:
  -Biorąc pod uwagę, że w torze 5V nie ma stabilizatorów liniowych to czy taka stabilizacja jak powyższa jest wystarczająca? Trochę sobie nie radzę ze wstawianiem cewek, a może byłby to dobry pomysł do filtrowania tego zasilania?
  -Czy taki układ warto dodatkowo zabezpieczać jeśli jego wyjście nie wychodzi bezpośrednio na obiekt?

  Pomiar napięcia
  Jak wspomniałem napięcie ma być jedynie stałe i nie wyższe niż 30V. Ponieważ jednak nie zawsze od razu jest się w stanie określić polaryzację mierzonego sygnału (a często jest ona inna niż być powinna) zdecydowałem się wstawić tutaj prostownik IC7A, oraz wzmacniacz działający jako komparator pokazujący polaryzację (IC7B). Potencjometr na wyjściu IC8A ma mi posłużyć do kalibracji. Ze względu na zmianę zakresu chciałem zastosować wzmacniacz o programowalnym wzmocnieniu, co pozwoliłoby mi znaleźć się bliżej góry zakresu sygnału mierzonego przez ADC. Wyjście z komparatora ma dzielnik napięcia by sygnał z 15V spadł do 5V.
  Zaciski kanału są wspólne dla wszystkich podmodułów, więc podłączenie do nich danego podmodułu odbywa się przez załączenie przekaźnika.

  Przenośne urządzenie pomiarowe - przełożenie teorii na praktykę.

  Pytania:
  -Jak zabezpieczyć wejście? Czy np. transil dwukierunkowy 30V będzie dobrym rozwiązaniem?
  -Czy koncepcja zmiany zakresów przez zmianę wzmocnienia PGA, jest dobrym pomysłem czy spowoduje to dodatkowe błędy?
  -Czy takie podłączenie do wspólnych zacisków ma rację bytu czy są lepsze rozwiązania, które nie zaburzą toru pomiarowego? (wychodzę z założenia, że styki przekaźnika są stosunkowo małoinwazyjne - proszę poprawić jeśli się mylę)

  Pomiar sygnału z termopary
  Tu wiem, że termopary się kompensuje. Planowałem w obudowie urządzenia umieścić czujnik temperatury i na jego podstawie dokonywać kompensacji już programowej. W ramach układu wejściowego postanowiłem zastosować wzmacniacz operacyjny, który wstępnie wzmocnił by sygnał z termopary. Wyjście z tego wzmacniacza trafia na PGA co pozwoli na dalsze wzmocnienia oraz zaoszczędzi jedno wejście ADC.

  Przenośne urządzenie pomiarowe - przełożenie teorii na praktykę.

  Pytania:
  -Czy taka koncepcja ma rację bytu?
  -Może lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie układu typu LTC2983, który poza termoparami obsłużyłby również ich kompensację i czujniki rezystancyjne?

  Symulacja sygnału napięciowego
  Ten element jest stosunkowo mało skomplikowany ponieważ zastosowałem wtórnik napięciowy z wzmacniacza i tranzystora npn.

  Przenośne urządzenie pomiarowe - przełożenie teorii na praktykę.

  Pytania:
  -Czy taki sygnał trzeba dodatkowo odfiltrować? Czy mogą się pojawić jakieś zakłócenia?
  -Jak taki układ zabezpieczyć przed przeciążeniem? Czy są lepsze sposoby niż bezpiecznik?
  -Jaką dokładność jestem w stanie uzyskać tym sposobem?
  -Czy taki układ nadaje się do symulowania termopary? (tak by układ nadrzędny myślał, że urządzenie jest termoparą)

  Symulacja sygnału prądowego czujnika dwuprzewodowego
  W tym celu skorzystałem ze źródła prądowego opartego o wzmacniacz operacyjny i tranzystor NPN. Prostownik na wyjściu ma zapobiec odwrotnemu podłączeniu przewodów. Układ w nieco uproszczonej postaci (bez R16, R17 i C33) przetestowałem na stole i działał (na wzmacniaczu RC4558P) Nie zastosowałem wtedy żadnej filtracji a zasilanie pochodziło z przetwornic i widać było, że na wyjście przenoszą się zakłócenia. Układ ten będzie służył jedynie jako zadajnik prądowy wchodzący na wejścia sterowników PLC.

  Przenośne urządzenie pomiarowe - przełożenie teorii na praktykę.

  Pytania:
  -Czy taka filtracja jak na schemacie będzie wystarczająca?
  -Czy układ ma szanse wejść w jakieś oscylacje? Doczytałem w czeluściach internetu, że właśnie R16, R17 i C33 mają temu zapobiegać. Mają szansę?
  -Przed zbyt wysokim prądem układ powinien obronić się sam, natomiast jak zabezpieczyć się przed zbyt wysokim napięciem? Transil? Zener?

  Symulacja sygnału prądowego wyjścia regulatora/czujnika czteroprzewodowego
  No i tu są dla mnie największe schody. O ile sama idea jest dla mnie jasna i klarowna a układ poskładany na płytce działał to nie mam pojęcia jak zatroszczyć się o to, żeby nie miał problemów z obciążeniem indukcyjnym.
  Układ będzie służył do symulowania sygnału prądowego wchodzącego na wejścia sterownika PLC, ale również będzie (okazjonalnie) sterował cewką rozdzielacza proporcjonalnego (+/-30mA).
  Na wejściu układu jest wzmacniacz odejmujący by móc łatwo zmienić polaryzację zadawanego prądu.

  Przenośne urządzenie pomiarowe - przełożenie teorii na praktykę.

  Pytania:
  -Jak pomóc mu uporać się z cewką na wyjściu?
  -Jak zabezpieczyć go przed przeciążeniem?
  -Jaki wzmacniacz wybrać na stopień wyjściowy? Myślałem o TDA2030A bo mam ich jeszcze trochę a nie planuję w najbliższym czasie używać.

  Symulacja sygnału rezystancyjnego czujnika temperatury
  Schemat zaczerpnąłem stąd.
  Układ z rysunku 3 poskładany na płytce stykowej działał zaskakująco dobrze.

  Przenośne urządzenie pomiarowe - przełożenie teorii na praktykę.

  Pytania:
  -Czy macie może lepsze pomysły jak zrealizować symulację czujnika rezystancyjnego sterowaną programowo?

  Komunikator HART
  Do realizacji tego punktu zastosowałem gotową kość AD5700-1 a schemat (nieznaczne zmodyfikowany) pochodzi z noty aplikacyjnej producenta.

  Przenośne urządzenie pomiarowe - przełożenie teorii na praktykę.

  Pytania:
  -Czy ktoś pracował z tym układem i ma layout płytki? Jeśli nie, to czy moglibyście Szanowni Koledzy, patrząc swym doświadczonym okiem udzielić kilku rad jak rozłożyć te elementy na płytce?

  Podsumowanie
  Proszę o wyrozumiałość, jeśli pytania są trywialne, studiowałem automatykę a elektronikę poznaję samodzielnie w domowym zaciszu. Proszę również o wyrozumiałość, jeśli odpowiedzi na niektóre z nich znajdują się w pierwszym wyniku wyszukania w Google - spędziłem z nim sporo czasu pracując nad tym co widzicie i najwidoczniej po prostu coś przeoczyłem albo źle pytałem.
  Urządzenie nie musi być superdokładne, ma umożliwić sprawdzenie poprawności połączeń oraz przekazywanych do systemu nadrzędnego wartości.

  Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

  Szanowny Adminie!
  Jeśli poszalałem trochę wstawiając swoje banalne pytania do działu "projektowanie układów" to uprzejmie proszę o przeniesienie do działu dla początkujących.
 • e-mierniki
 • #2
  _lazor_
  Moderator of Designing
  Tak zapytam na wstępie, zanim zacznę to wszystko czytać.

  Czemu nie używasz gotowych rozwiązań takich jak National Instrument z ich LABview (a jak się nie chce płacić za licencję do Labview zawsze można użyć ich biblioteki DAQmx i pisać np. w C#).
  Cóż urządzenie jest stworzone do akwizycji danych chociaż nie przepadam za tą firmą, to jednak widziałem jak używają tych kart pomiarowych w mojej firmie i nawet sam używam jej teraz w dość uproszczonej wersji i wszystko działa bardzo dobrze.
 • #3
  czareqpl
  Level 31  
  Co do filtracji....

  Najważniejszy jest pomiar zastosowanego rozwiązania. Dodaj szeregowo jakieś cewki w układzie oddzielnym oraz Common Mode. Równolegle do nich rezystory 0R aby w przypadku, gdy są niepotrzebne sensownie to ominąć.

  Jak to sensownie mierzyć?
  Potrzebujesz oscyloskopu o możliwie jak największym paśmie. 50MHz to moim zdaniem minimum.
  Ustawiasz sobie Coupling na AC, czułość na 20-100mV/dz.
  Masę od sondy podłączasz do masy wyjścia z przetwornicy a sondę do badanego sygnału.
  Musisz trochę kręcić podstawą czasu w oscyloskopie aby zauważyć "piki".
  Taki "pik", nazwałbym to po angielsku distortion, trzeba zatrzymać na ekranie a następnie pomierzyć czas narastania napięcia (10-90%). Z tego czasu pomierzoną częstotliwość należy pomnożyć przez 0.35 i to da nam częstotliwość, która tętni w układzie. Do tej częstotliwości należy zaprojektować filtr. Polecam do tego LTSpice. Trzeba sobie wyprowadzić pewne modele kondensatorów (ESR, ESL itp). Daje to miarodajne rezultaty.
  Chyba niedługo napisze na ten temat artykuł, bo to grubszy temat...
 • e-mierniki
 • #4
  skwarek5
  Level 11  
  _lazor_ wrote:
  Tak zapytam na wstępie, zanim zacznę to wszystko czytać.

  Czemu nie używasz gotowych rozwiązań takich jak National Instrument z ich LABview (a jak się nie chce płacić za licencję do Labview zawsze można użyć ich biblioteki DAQmx i pisać np. w C#).
  Cóż urządzenie jest stworzone do akwizycji danych chociaż nie przepadam za tą firmą, to jednak widziałem jak używają tych kart pomiarowych w mojej firmie i nawet sam używam jej teraz w dość uproszczonej wersji i wszystko działa bardzo dobrze.


  Prawdę mówiąc nie przyszło mi do głowy, że NI robi takie małe karty na USB. Po przeczytaniu Twojego postu, poszukałem zatem i generalnie to nawet się wiele nie oszukałem, bo to co robi NI, Advantech czy jeszcze kilka innych firm nie zaspokaja w pełni tego co chciałbym osiągnąć. Wszystkie tego typu karty w rozsądnym zakresie cenowym mają wejścia i wyjścia napięciowe w zakresie 0-5V. Oznacza to, że zaoszczędziłbym sobie jedynie pracy nad częścią zbierania pomiarów a nie nad kondycjonowaniem sygnałów, co do którego mam wątpliwości. Poza tym, nie zapewniłoby mi to wszystkiego co potrzebuję, bo nie mógłbym na przykład bezpośrednio z karty zasymulować rezystancji czy prądu. To niestety sprawia, że nie jest to dla mnie rozwiązanie problemu. Inspiracją dla mnie pod względem funkcjonalności był taki sprzęt jak kalibrator procesowy Fluke 754 ale 30 tysięcy brutto to nie jest cena jaką jestem gotowy zapłacić szczególnie, że nie potrzebuję aż takiej dokładności jaką on zapewnia i potrzebowałbym 3 albo 4 sztuk :D
 • #5
  _lazor_
  Moderator of Designing
  Oni w zestawie mają moduły kondycjonujące sygnały. Ja korzystam już trochę z przestarzałego sc-2345, gdzie dorzuca się odpowiednie moduły pozwalające zwiększyć możliwości samej karty.
  Zawsze można zaprojektować moduły które spełnią Twoje oczekiwania związane z symulacją rezystancji czy prądu a te moduły badać i uruchamiać już z karty NI.

  Na tych kartach robimy pomiary prądu, napięcia, temperatury a nawet ostatnio pomiary maszyn wirujących i jak najbardziej dają radę.
 • #6
  skwarek5
  Level 11  
  czareqpl wrote:
  Co do filtracji....

  Najważniejszy jest pomiar zastosowanego rozwiązania. Dodaj szeregowo jakieś cewki w układzie oddzielnym oraz Common Mode. Równolegle do nich rezystory 0R aby w przypadku, gdy są niepotrzebne sensownie to ominąć.

  Jak to sensownie mierzyć?
  Potrzebujesz oscyloskopu o możliwie jak największym paśmie. 50MHz to moim zdaniem minimum.
  Ustawiasz sobie Coupling na AC, czułość na 20-100mV/dz.
  Masę od sondy podłączasz do masy wyjścia z przetwornicy a sondę do badanego sygnału.
  Musisz trochę kręcić podstawą czasu w oscyloskopie aby zauważyć "piki".
  Taki "pik", nazwałbym to po angielsku distortion, trzeba zatrzymać na ekranie a następnie pomierzyć czas narastania napięcia (10-90%). Z tego czasu pomierzoną częstotliwość należy pomnożyć przez 0.35 i to da nam częstotliwość, która tętni w układzie. Do tej częstotliwości należy zaprojektować filtr. Polecam do tego LTSpice. Trzeba sobie wyprowadzić pewne modele kondensatorów (ESR, ESL itp). Daje to miarodajne rezultaty.
  Chyba niedługo napisze na ten temat artykuł, bo to grubszy temat...


  Z dostępem do takiego oscyloskopu może być problem bo jedyne do czego mam dostęp na chwilę obecną to stary lampowy Siemens albo Hantek na USB do 20MHz. Rozejrzę się w sytuacji i może coś wykombinuję.
  Rozumiem, że taki filtr miałby za zadanie wyciąć akurat tą częstotliwość(no i może coś w pobliżu), która sieje zakłócenia tak? Czy odcięcie filtrem dolnoprzepustowym wszystkich częstotliwości powyżej pewnego poziomu jest rozsądnym rozwiązaniem czy to jednak upraszczanie problemu nie gwarantujące rozwiązania?
  Taki artykuł przeczytałbym z dziką rozkoszą więc czekam niecierpliwie! :)

  Dodano po 7 [minuty]:

  _lazor_ wrote:
  Oni w zestawie mają moduły kondycjonujące sygnały. Ja korzystam już trochę z przestarzałego sc-2345, gdzie dorzuca się odpowiednie moduły pozwalające zwiększyć możliwości samej karty.
  Zawsze można zaprojektować moduły które spełnią Twoje oczekiwania związane z symulacją rezystancji czy prądu a te moduły badać i uruchamiać już z karty NI.

  Na tych kartach robimy pomiary prądu, napięcia, temperatury a nawet ostatnio pomiary maszyn wirujących i jak najbardziej dają radę.


  A nadaje się to tylko do pomiarów czy też do symulacji? Zależy mi na możliwości symulacji czujników typu PT100 bo mamy ich trochę.
 • #7
  _lazor_
  Moderator of Designing
  Jeśli układ pomiarowy PT100 to dokładny dzielnik napięcia (gdzie PT100 ma określoną zmianę rezystancji z temperaturą) to zwykłym DAC możesz go zasymulować lub jeśli napięcie jest wyższe to użyć modułu możliwe że gotowego w ich ofercie wzmacniacza do DAC.

  Układy tego typu są dość podatne na modyfikacje (moduły SC) co nie oznacza że zrobi to każdy, więc pewnie da się na nich robić symulację, ale nie dostaniesz gotowego rozwiązania.
 • #8
  czareqpl
  Level 31  
  skwarek5 wrote:
  Rozumiem, że taki filtr miałby za zadanie wyciąć akurat tą częstotliwość(no i może coś w pobliżu), która sieje zakłócenia tak?


  Zasadniczo tak, jednak wtedy sprawa byłaby na tyle trywialna, że wystarczyłoby postawić kondensator powiedzmy 100uF i on wytnie wszystkie tętnienia powyżej 100kHz... Niestety to nie takie proste... Dlatego sam stosuję kombinacje cewek i kondensatorów. Kładę obok siebie kilka a nawet kilkanaście kondensatorów o różnych wartościach lecz w tej samej obudowie (10uF, 1uF, 100nF, 47nF, 10nF, 220pF)...
  W niektórych przetwornicach stosuję też dławiki w potencjale masy. W ten sposób przetwornica nie targa mi potencjałem masy po całej płycie robiąc z niej antenę a tylko obszarami pomiędzy wejściową cewką masy a wyjściową cewką masy. Dzięki temu tor zasilania na zewnątrz urządzenia jest znacznie cichszy pod kątem emisji zakłóceń promieniowanych. Ma to pewne wady ale to inny temat.

  To ja się chyba zacznę zbierać do tego artykułu. Przedstawię tam raczej inżynierskie podejście zamiast akademickich wzorów... No i nie trzeba będzie kupować drogich sond pola H, co jest promowane w jednym z artykułów tutaj na forum. Będzie jednak potrzebny porządny oscyloskop :(