Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydrofor z przeponą - pompa chodzi cały czas przy odkręconym kranie

30 Sie 2017 13:17 1215 5
 • Poziom 10  
  Witam

  Chciałem się upewnić czy zachowanie hydroforu, które mam jest poprawne/akceptowalne czy nie.

  Hydrofor przeponowy Omnigena ze zbiornikiem 100l, pompa SixTeam STOA 120.
  Generalnie wszystko działa w miarę OK, ciśnienie powietrza w zbiorniku (po dopompowaniu) ma 1,5 bara, presostat ustawiony na załączanie przy ~2,5 bara, wyłączanie ~4,1.
  Pytanie:
  Przy odkręconym kranie ciśnienie schodzi do momentu włączenia, dochodzi do ok. 2,8 bara i, jeśli kran cały czas jest odkręcony, pozostaje na takim poziomie. Czyli przy odkręconym kranie pompa chodzi cały czas. Oczywiście po zakręceniu kranu, pompa dobija ciśnienie do odpowiedniego i się wyłącza.
  Czy takie zachowanie jest normalne/dopuszczalne? (czy może jednak przy odkręconym kranie pompa nadal powinna być w stanie dopompować do maxa i się wyłączyć)

  Z góry dziękuję za fachowe odpowiedzi.
 • Poziom 42  
  Poszukaj, w danych pompy, jaka jest jej wydajność (l/ min), a następnie spróbuj ocenić ile wody pobierasz swoim kranem( bo są różne). Do analizy musisz też uwzględnić warunki pracy pompy, jak choćby głębokość lustra wody, czy wiek pompy, bo stara pompa też nie ma takich "osiągów" jak nowa.
 • Poziom 43  
  macko.w napisał:
  Czy takie zachowanie jest normalne/dopuszczalne? (czy może jednak przy odkręconym kranie pompa nadal powinna być w stanie dopompować do maxa i się wyłączyć)


  Musiała by mieć ok 17l/min a to dużo, więc jest ok teraz.
 • Poziom 10  
  Dzięki za szybkie odpowiedzi.
  Dane ze specyfikacji w załączniku. Total head to jak rozumiem wysokość od lustra wody w studni do kranu (?) - wychodzi ok 4 m. Najmniejsza wartość head'a w specyfikacji to 23 m, dla których pompa powinna mieć wydajność 90l/min. Pewnie trzeba wziąć pod uwagę jeszcze opory np. zaworu zwrotnego i to że pompa ma już swoje lata...
  Strumien swiadomosci swia - te 17l/min to z jakiegoś wzoru?
 • Poziom 10  
  Tak tak, ok, to rozumiem, tylko napisałeś wcześniej:
  Cytat:
  Musiała by mieć ok 17l/min

  O to pytałem - dlaczego musiałaby mieć akurat tyle? Skąd ta wartość 17?