Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana podzespołów w komputerze

30 Sie 2017 18:22 939 23
  • Poziom 9  
    Witam, chciałbym podrasować trochę swojego kompa do grania.
    Procesor, karta graficzna i płyta według mnie są dość dobre.
    Problemem jest ram RAM i zasilacz. Obecnie 300W i 4GB ram RAM i stąd moje pytanie.
    Jaki zasilacz wybrać pod względem niezawodności jak i mocy i jaki ram RAM? Zwykłe DDR3, czy bardziej opłacalny jest ram RAM Hyper 1600 czy 1866MHz.

Płyta gł: P7f-E
    Procesor: Xeon X3460 2.80MHz
    Karta graficzna: Amd Radeon R7 200 Series.
  • Poziom 1  
  • Poziom 34  
    pawel11581 napisał:
    zasilacz obecnie 300w

Z tym zasilaczem to nie szkoda podespołów !

Odnośnie ZASILACZA
    Zasilacz z certyfikatem 80 PLUS - o mocy 450 z monca linią +12V bez modernizacji PC w zupełności wystarczy z większa mocą ZASILACZ mniej się grzeje co wydłuża jego żywotność 500, 600

np. be quiet!, XFX, SeaSonic, Corsair,

RAM w trybie Dual Channel 2x2GB, 2x4GB

Dysk SSD na system 64GB-256GB, a na intestacje aplikacji gier 500GB-1TB np. HDD SATA 3
  • Poziom 38  
    Ta płyta obsługuje tylko pamięci 800, 1066 i 1333. 1600 ani szybszych nie obsługuje.

Jeżeli chcesz koniecznie wymienić pamięci to musisz szukać chyba pamięci ECC czyli serwerowych, bo pamięci non-ECC z tym procesorem działać nie będą. Podaj model pamięci jakie posiadasz.
  • Poziom 16  
    Cześć.
    Uważaj na pamięć. Wygląda na to że twoja płyta i procesor mogą obsłużyć pamięć serwerową RDIMM do 32 GB, natomiast UDIMM(non ECC) do 16 GB.

Cytat:
    Memory
    Total Slots: 6 (2-channel) RDIMM; 4 (2-channel) UDIMM. (Desktop processors and Xeon L3406 don't support RDIMM)
    Capacity: Maximum up to 32GB (RDIMM); Maximum up to 16GB (UDIMM)
    Memory Type: DDR3 1066/1333 ECC UDIMM; DDR3 800/1066/1333 RDIMM (Refer to www.asus.com for detail memory AVL & non ECC UDIMM vs CPU support list)
    Memory Size: 1GB 2GB 4GB 8GB (RDIMM); 1GB 2GB 4GB (UDIMM)

Pełna specyfikacja płyty ASUS P7F-E jest tutaj. https://www.asus.com/pl/Commercial-Servers-Workstations/P7FE/specifications/
    "
    Patrz na obsługiwane prędkości. Ponieważ twój zestaw nie jest najnowszy nie wykorzysta w pełni nowszych i szybszych pamięci DDR3.
    Jeśli już chcesz dokupić pamięć to dobierz taką o tych samych parametrach co masz w kompie.

Zasilacz za słaby i też przydałoby się wymienić na silniejszy choćby po to aby w przyszłości kupić mocniejszą kartę ze wsparciem do DirectX 12. Myślę że taki 500-600 W jakiejś dobrej marki w cenie poniżej 200 zł znajdziesz bez problemu. Mogą być też Aerocool albo Antec. Kolega @kiss39 Ci dobrze wyjaśnił.
    Ważne aby miał podłączenie 24 pin i 8 pin.

Cytat:
    "1 x PSU Connector 24-pin ATX power connector + 8-pin ATX 12V power connector"
  • Poziom 38  
    Wybacz kolego ale 500-600W "dobrej marki" to poniżej 200zł nie kupi, może używany.
    Aerocool? to nie jest dobra marka ...

Jeżeli ta płyta główna jest w stacji roboczej to całkiem możliwe że dali tam zasilacz 300W np. Delty. Nie widziałem jeszcze Feel'a czy innego Tracera ze złączem 8 pin.
  • Poziom 9  
    Co do pamięci to mamy jasność. Zwykłe ddr DDR3 8 gb GB w zupełności wystarczy na moje potrzeby.

Jak sprawdzić czy płyta jest w stacji roboczej? Bo nie mam pojęcia o czym mowa i czy w takiej sytuacji zasilacz 300w W jest dobry, czy warto było by go wymienić.

Dodano po 3 [minuty]:

Info na temat pamięci ram RAM

Poprawiłem pisownię. Dbaj o nią proszę.
    RADU23
  • Poziom 16  
    @pawel11581 No... jak dla mnie to nie jest jasne. Na załączonym screenie widać wpis o jednobitowej korekcji błędów, więc jak dla wychodzi na to że twoja pamięć jest jednak typu ECC czyli RDIMM, choć pewności tutaj nie mam. Nie jestem specjalistą w komputerach. Może ktoś się wypowie jeszcze na ten temat i mnie/nas poprawi.

Stacja robocza to określenie komputera przeznaczonego do pracy, czyli najczęściej o lepszych parametrach niż domowy pecet... to wykorzystaywane przez profesjonalistów komputery.
    Twoja płyta i procesor choć już leciwe i nie są produkowane należą do takiej kategorii.
    O zasilaczu tak naprawdę niewiele wspomniałeś poza jego mocą.

Kup coś mocniejszego 500 W w cenie około 200 złotych, lub 600 W około 300 zł. @badboy84 ma rację o dobry zasilacz tej mocy poniżej 200 zł to ciężko będzie. Te z certyfikatami są droższe. Lepszy zasilacz rozwieje twoje rozterki i przyda się gdy będziesz rozbudowywał ten komputer o dodatkowe dyski twarde , napędy optyczne bądź nowszą kartę graficzną.
  • Poziom 34  
    sylvi91 napisał:
    Kup coś mocniejszego 500 W w cenie około 200 złotych, lub 600 W około 300 zł. @badboy84 ma rację o dobry zasilacz tej mocy poniżej 200 zł to ciężko będzie. Te z certyfikatami są droższe. Lepszy zasilacz rozwieje twoje rozterki i przyda się gdy będziesz rozbudowywał ten komputer o dodatkowe dyski twarde , napędy optyczne bądź nowszą kartę graficzną.

@pawel11581
    Jak powiadają sercem PC jest jego ZASILACZ. Co to jest 300Watt dla stacji serwerowej, roboczej lub graficznej. Wygląda na to że to raczej ktoś wstawił zasilacz do tego PC kompletując chcąc sprzedać itp. Jak komputer ma mieć tylko jedna wydajną kartę graficzną to docelowo wystarczy ZASILACZ 450-550Watt z certyfikatem 80Plus i masz spokój pod względem napięciowym, zabezpieczającym itp, czyli spełniający wszystkie najważniejsze normy.
  • Poziom 38  
    Sercem komputera jest procesor a ten nie jest demonem szybkości, wydajnościowo podobny do i5 2500. Który oczywiście daje sobie radę nawet na obecne czasy, ale do nowszych generacji trochę mu brakuje.

Nie ma co szaleć, dołożyć ze 4GB pamięci co nie będzie łatwe pod względem kompatybilności ale pamięć jako taka powinna być tańsza od tej przeznaczonej do komputerów stacjonarnych. Zasilacz można wymienić ale nadal nic nie wiemy o zasilaczu jaki obecnie posiada autor tematu (marka/model?!), ani o obudowie. Zaraz się może okazać że standardowy zasilacz ATX nie będzie pasował do obudowy.
  • Poziom 9  
    co do zasilacza to mam liteon ps-5301-08
  • Poziom 38  
    Jak dobrze widzę to standardowy zasilacz ATX, ma tylko 228W na linii 12V. Procesor pobierze około 90W do tego płyta i reszta podzespołów 50W więc zostaje Ci około 80-90W w zapasie np na kartę graficzną. Trochę mało, więc wymiana zasilacza wskazana.
  • Poziom 9  
    tak przeglądałem właśnie zasilacze i wybrałem kilka od 500 do 650w co sądzicie o tych ??

http://allegro.pl/zasilacz-atx-silentiumpc-600w-vero-l2-bronze-pci-e-i6934015688.html

http://allegro.pl/zasilacz-komputerowy-pc-aerocool-kcas-500w-80-i6882569844.html

http://allegro.pl/zasilacz-modecom-volcano-65...ancji-i6853514734.html?fromVariant=6853558036

http://allegro.pl/zasilacz-atx-be-quiet-600w-pure-power-9-silver-i6942493459.html

Dodano po 39 [minuty]:

a w razie jak bym chciał w przyszłości wymienić kartę graficzną to czy płyta obsługuje nowsze ??i drugie pytanie czy zasilacz 500 czy 600w wystarczy ??

Dodano po 37 [sekundy]:

i jakie karty polecacie ??
  • Poziom 12  
    Duża rozpiętość cen tych w.w zasilaczy.
    Wystarczy ze sporym zapasem 450W.

XFX Core PRO 450W (P1-450S-X2B9) - oparty o Seasonica S12II, dobre kondensatory, dobre wykonanie jak na tą cenę.

Corsair CX450M 450W (CP-9020101-EU) - na przetwornicy DC-DC z 5 letnią gwarancją.

SeaSonic 450W (SSR-450RM) - Na DC-DC z 5 letnią gwarancją, 444W na linii +12V. Stabilniejszy, lepsza regulacja i filtracja, trwalsze kondensatory - (zakup na dłużej).

ewentualnie XFX TS 550W (P1-550G-TS3X) - to samo elektrycznie co wyżej SeaSonic, OEM S12G.
  • Poziom 16  
    pawel11581 napisał:

a w razie jak bym chciał w przyszłości wymienić kartę graficzną to czy płyta obsługuje nowsze ??
    Obsługuje. Jest kompatybilna. Jednak nie wiem czy jest sens.
    Przyglądając się ponownie specyfikacji twojego sprzętu a szczególnie płyty głównej znalazłem taki zapis:

Cytat:

Slot Location 3: 1 * PCI-E x16 (Gen2 X8 Link)
    Slot Location 6: 1 * PCI-E x16 (Gen2 x16 Link), (Auto switch to x8 Link if slot 3 is occupied )

Twoja karta graficzna choć ze średniej półki ma złącze typu PCIe w wersji 3.0 z magistaralą 8 lub 16 linii zależnie od konkretnego modelu. Trzeba tutaj zaznaczyć, że 3.0 jest 2x szybsze od 2.0 o tej samej liczbie linii, teoretycznie więc twoja karta graficzna może być spowalniana przez złącze na płycie. Złącze na płycie jak widzisz pozwala zainstalować kartę w nowszej technologii. Jednak instalując mocniejszy sprzęt( np. z większą ilością pamięci) dużo chyba nie zyskasz.
    Nie pakowałbym się na twoim miejscu w karty za ponad 1000 zł aby cieszyć się przyrostem wydajności w grach. Moim zdaniem lepiej wymienić płytę, procesor i pamięć RAM.
    Dochodzi również kwestia obsługi wersji DirectX 12.0, który w porównaniu do wersji 11 lepiej wykorzystuje moc kart graficznych i daje nawet kilkunasto procentowe przyśpieszenie. Twoja karta posiada częściowe wsparcie dla tej wersji API. Są jednak karty które wspierają DirectX 12 level 1 i one są właśnie na dzisiaj drogie. Ponadto DirectX 12 jest oficjalnie na platformie Windows 10.

Cytat:

i jakie karty polecacie ??
    Coraz więcej gier ma lepszą, bardziej dokładną grafikę i w większym stopniu wykorzystuje moc karty graficznej więc jeśli chciałbyć kupować nową kartę to zdecydowanie taką, która ma więcej pamięci RAM niż twój obecny Radeon, ma PCIe 3.0 x 16 lub wyższy i obsługuje DirectX 12.1.
  • Poziom 9  
    ok dzięki więc tylko zasilacz 450 i z 4 Gb ram dołożę

Dodano po 12 [minuty]:

tylko jeszcze jak by ktoś mógł powiedzieć na co patrzeć kupując pamięć wystarczy wybrać jakieś kingstona 133Mhz czy muszę patrzeć jeszcze na model lub na coś innego
  • Poziom 16  
    pawel11581 napisał:

tylko jeszcze jak by ktoś mógł powiedzieć na co patrzeć kupując pamięć wystarczy wybrać jakieś kingstona 133Mhz czy muszę patrzeć jeszcze na model lub na coś innego

Maksymalnie 1333 MHz. Tutaj masz wykaz wszystkich pamięci Kingstona dedykowanych do twojej płyty.
    Większość, jeśli nie wszystkie modele nie są już produkowane.
    https://www.kingston.com/en/memory/search/dis...e=7&Mfr=ASU&Line=P7%20Motherboard&Model=58230

Zwróć uwagę, że są pamięć unbuffered DIMM może być typu ECC. I pewnie taką masz.
    Niestety to co podaje program SIW na temat twojej pamięci, czyli numer seryjny nie pomaga w wyszukaniu dokładnych informacji na temat tej kości na stronie producenta. Może być to spowodowane tym, że twoja pamięć nie jest oryginalna.

Odnośnie rozszerzenia pamięci ponad 4GB to ma to oczywiście sens, ale system operacyjny musi być 64 bitowy.

Najlepiej jak już będziesz montował nowy zasilacz to przy okazji wyjmij kości RAM i odczytaj to co jest na naklejce. Lub jeszcze lepiej zrob zdjęcie w wysokiej rozdzielczości tych kości i wstaw do wątku. Możesz mieszać kości różnych producentów, ale najlepiej gdyby miały te same parametry. Możesz też mieszać kości różnych pojemności (oczywiście jednego rodzaju - czyli DDR3), jadnak najbardziej optymalnie będzie gdy wszystkie będą od jednego producenta i o tych samych parametrach. Z pewnością nie możesz za to mieć jednocześnie pamięci typu ECC i non-ECC lub RDIMM i UDIMM.

i jeszcze taka informacja ze strony Kingstona.
    Cytat:
    To reach maximum 32GB, populate four (4) memory sockets with 8GB quad-rank Registered DIMMs. System supports up to four (4) quad-rank Registered DIMMs at DDR3-800MHz speed, or up to six (6) single or dual-rank Registered DIMMs at DDR3-1333MHz.
  • Poziom 9  
    kingston kvr

info z naklejek

KVR1333D3E9SK2/G4

KIT OF 2 1.5V

BSME18A0914

9905413-009A00LF

4521091-0299380

ASSY IN CHINA

układy scalone

ELPIDA TWN

J110BBDBG

DJP

0935096KM20
  • Poziom 16  
    pawel11581 napisał:
    kingston kvr

info z naklejek
    KVR1333D3E9SK2/G4
    KIT OF 2 1.5V
    BSME18A0914

Literki Ci się przestawiły. W katalogu Kingstona nie było takiej pamięci...
    Jest za to:

Cytat:

KVR1333D3E9SK2/4G
    Pamięci ValueRAM, standardowe pamięci firmy Kingston, zapewniają wielokrotnie nagradzaną wydajność i legendarną niezawodność pamięci Kingston. Jeżeli masz wysokie wymagania, potrzebujesz pamięci Kingston ValueRAM.

4GB Kit*(2x2GB) - DDR3 1333MHz
    Numer katalogowy: KVR1333D3E9SK2/4G (Discontinued)
    Dane techniczne: DDR3 , 1333MHz , ECC , CL9 , 1.5V , Unbuffered , DIMM

http://www.kingston.com/pl/memory/search/discontinuedmodels?partId=KVR1333D3E9SK2%2F4G
    Model nie jest produkowany i rzadko kiedy dostępny. Takich samych więc pewnie nie dostaniesz. Zwróć uwagę, że to typ UDIMM ECC. Na twoim miejscu dokupił bym więc tego typu pamięci i nie ryzykował. Najlepiej kolejne dwa moduły po 2GB. Ponoć niektóre płyty mogą obsłużyć pamięci mieszane... ale to nie jest pewna informacja.
    Podałem Ci wyżej listę pamięci Kingstona dedykowanych do twojej płyty, wybierz sobie odpowiednie i sprawdzaj po numerze katalogowym ich dostępność w serwisach aukcyjnych.
  • Poziom 16  
    pawel11581 napisał:
    to sorki i dzięki za poprawę ;)

http://allegro.pl/kingston-4gb-ddr3-pc3-10600-1333mhz-i6937159965.html

znalazłem coś takiego 4 gb

Firma Kingston twierdzi tak:
    Cytat:
    KTD-PE3138/4G 4GB 1333MHz 2Rx8 Reg ECC Module

Cena przystępna. Jest to pamięć typu Registered i w parze z twoim RAM-em typu UDIMM ECC pewnie nie pójdzie. Pewności nie mam, nie warto jednak ryzykować mieszając różne typy. Może to się odbić na stabilności systemu. Ale możesz kupić u tego sprzedawcy dwie sztuki, a nawet sześć.
  • Poziom 9  
    Dzięki jeszcze jutro poszukam jak nie znajdę kupię 2 razy te hehehe a myślałem że wystarczy kupić pierwsze lepsze DDR3 hehehe
  • Poziom 9  
    witam ponownie kupiłem zasilacz https://www.morele.net/zasilacz-xfx-core-pro-450w-p1-450s-x2b9-419031/ plus 12 gb ram tylko mam jeszcze jedno pytanie podłączyłem te złączę 24 pinowe i jedną wtyczkę z tego złącza 8 (4+4) wszystko śmiga ładnie tylko się zastanawiam po co jest ta druga wtyczka i czy warto ją podłączać czy w tym starym zasilaczu miałem tylko jedną wtyczkę i teraz też podłączyłem jedną