Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić regulację mocy do zgrzewarki samoróbki.

31 Aug 2017 10:30 1398 4
  • Level 15  
    Cześć.

Zrobiłem sobie zgrzewarkę z trafo od kuchenki mikrofalowej 700W.
    Wtórne nawinięte dwa razy grubym miedzianym kablem.
    Dodałem do tego bezpiecznik nadprądowy, ładowarkę od telefonu (5VDC),
    timer od chińczyka i SSR (sterowanie 3-32VDC, sygnał 24-380VAC).
    Wszystko spięte jak na obrazku.
    Chciałbym dołożyć możliwość regulacji mocy trnasformatora.

Czym najlepiej to zrobić? Znalazłem ściemniać/regulator na AVT mocy 3kW. Coś takiego da radę bez dodatkowych kombinacji?
    Gdzie to wpiąć? Myślałem o miejscu zaznaczonym przerywaną zieloną linią.

Dzięki za pomoc.

Jak zrobić regulację mocy do zgrzewarki samoróbki.
  • Level 43  
    A po co chcesz regulować moc? najlepiej kiedy zgrzewanie trwa bardzo krótko, a do tego moc musi być duża, no chyba że bardzo cienkie elementy chcesz zgrzewać.

Regulacja fazowa po stronie pierwotnej transforamtora często sprawia problemy a tu masz jeszcze SSR jeśli to taki z detekcją przejścia przez zero to nie da rady, taki bez może i zadziała.
  • Level 15  
    Znalazłem w datasheet, że to "Zero Cross Trigger".
    Skoro nie da rady to zostanę przy timerze. W sumie sterując długością załączenia też można sterować temperaturą... tak jakby:)
    Dzięki za pomoc.
  • Level 43  
    wdowski wrote:
    Skoro nie da rady to zostanę przy timerze. W sumie sterując długością załączenia też można sterować temperaturą... tak jakby:)
    Kiedy piszę ci że obniżanie mocy (i tak za małej) sie nie opłaca, metal się utlenia i odkształca i powstaje kiepski zgrzew, obejrzyj na YT, jak działają konstrukcje amatorskie, a jak profesjonalne.

Dobra zgrzewarka w ciągu kilkunastu okresów napięcia sieciowego stopi metal w miejscu łączenia i tylko tam, amatorska grzeje przez kilka sekund, blacha wokół się przegrzewa przez co traci wytrzymałość.
  • Level 15  
    Dzięki za odpowiedź. Wiem, że profesjonalny sprzęt to nie będzie ale do mojej amatorszczyzny wystarczy :)
    Temat uważam za skończony :)
pcbway logo