Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino + SIM800L V2 + nice A400 - sterowanie

lukpio3 31 Sie 2017 13:04 885 18
  • #1 31 Sie 2017 13:04
    lukpio3
    Poziom 21  

Cześć,
    Chciałem Was prosić o pomoc w technicznej kwestii sterowania bramą przy użyciu Arduino z modułem SIM800L. Pierwsza kwestia to sterowanie otwieraniem/zamykaniem w centralce bramy nice A400. Mam doprowadzone do domu kabel który tym steruje. Otwieranie/zamykanie bramy, następuje poprzez zwarcie na chwilkę (0,5 - 1s) końcówek kabla. W związku z tym że dopiero zaczynam przygodę z mikrokontrolerami, chciałem Was podpytać, za pomocą czego mógłbym te styki zwierać? Ponieważ domyślam się że Arduino nie będzie w stanie mi tym wysterować. Czy przekaźnik byłby dobrym rozwiązaniem?

0 18
  • #2 31 Sie 2017 13:32
    czareqpl
    Poziom 28  

lukpio3 napisał:
    Czy przekaźnik byłby dobrym rozwiązaniem?

Najsensowniejszym :) Przekaźnik wysterujesz tranzystorem podłączonym do mikrokontrolera. Nie zapomnij o diodzie zabezpieczającej. Przykładów jest masa w internecie.

0
  • #3 31 Sie 2017 13:42
    lukpio3
    Poziom 21  

czareqpl napisał:
    lukpio3 napisał:
    Czy przekaźnik byłby dobrym rozwiązaniem?

Najsensowniejszym :) Przekaźnik wysterujesz tranzystorem podłączonym do mikrokontrolera. Nie zapomnij o diodzie zabezpieczającej. Przykładów jest masa w internecie.

A sam tranzystor nie załatwił by mi sprawy?

Dodano po 5 [minuty]:

Aaa i jeszcze jedno pytanie. W jaki sposób dobrać odpowiedni tranzystor? Czy je się też jakoś oblicza? Znalazłem tranzystor do Arduino: BC547b. Czy coś takiego będzie dobre? :)

0
  • #4 31 Sie 2017 13:44
    czareqpl
    Poziom 28  

Nie jestem tego pewien na 100%. Zależy to od tego jaki dokładnie sygnał trzeba zewrzeć. Poza tym przekaźnik daje Ci separację galwaniczną co jest bardzo korzystne podczas łączenia urządzeń zasilanych z różnych źródeł, być może różnych faz itp...
    Widzę, że wahasz się pomiędzy rozwiązaniem tanim a dobrym... Weź pod uwagę też swój czas jeżeli zrobisz "bieda" wersję i od czasu do czasu procek się usmaży albo nie będzie chciał się programować dopóki go nie odłączysz od reszty układu.

0
  • #5 31 Sie 2017 13:49
    lukpio3
    Poziom 21  

czareqpl napisał:
    Nie jestem tego pewien na 100%. Zależy to od tego jaki dokładnie sygnał trzeba zewrzeć. Poza tym przekaźnik daje Ci separację galwaniczną co jest bardzo korzystne podczas łączenia urządzeń zasilanych z różnych źródeł, być może różnych faz itp...
    Widzę, że wahasz się pomiędzy rozwiązaniem tanim a dobrym... Weź pod uwagę też swój czas jeżeli zrobisz "bieda" wersję i od czasu do czasu procek się usmaży albo nie będzie chciał się programować dopóki go nie odłączysz od reszty układu.

Nie nie, absolutnie nie waham się pomiędzy rozwiązaniem tanim a dobrym :). Przekaźników mam zakupionych aż 10 więc to akurat mnie nie boli bo wszystko mam. Jedyne co muszę dokupić to tranzystor i właśnie nie wiem jak się je dobiera. Jaka jest zasada. Znalazłem tranzystor: BC547b ale nie wiem czy on będzie dobry :(

0
  • #6 31 Sie 2017 14:17
    krzysiek_krm
    Poziom 33  

Witam,

lukpio3 napisał:
    Otwieranie/zamykanie bramy, następuje poprzez zwarcie na chwilkę (0,5 - 1s) końcówek kabla. W związku z tym że dopiero zaczynam przygodę z mikrokontrolerami, chciałem Was podpytać, za pomocą czego mógłbym te styki zwierać? Ponieważ domyślam się że Arduino nie będzie w stanie mi tym wysterować. Czy przekaźnik byłby dobrym rozwiązaniem?

przypuszczalnie jest to linia sygnałowa o małych wymaganiach napięciowych i prądowych.
    Spróbuj zmierzyć napięcie przy rozwarciu i prąd przy zwarciu. Może uda się zastosować transoptor. Również zapewnia galwaniczną izolację ale jest mniejszy, tańszy i łatwiejszy do sterowania.

Pozdrawiam

0
  • #7 31 Sie 2017 14:21
    lukpio3
    Poziom 21  

krzysiek_krm napisał:
    Witam,
    lukpio3 napisał:
    Otwieranie/zamykanie bramy, następuje poprzez zwarcie na chwilkę (0,5 - 1s) końcówek kabla. W związku z tym że dopiero zaczynam przygodę z mikrokontrolerami, chciałem Was podpytać, za pomocą czego mógłbym te styki zwierać? Ponieważ domyślam się że Arduino nie będzie w stanie mi tym wysterować. Czy przekaźnik byłby dobrym rozwiązaniem?

przypuszczalnie jest to linia sygnałowa o małych wymaganiach napięciowych i prądowych.
    Spróbuj zmierzyć napięcie przy rozwarciu i prąd przy zwarciu. Może uda się zastosować transoptor. Również zapewnia galwaniczną izolację ale jest mniejszy, tańszy i łatwiejszy do sterowania.

Pozdrawiam

Jak tylko wrócę do domu to zobaczę do których pinów w centralce podłączone jest to sterowanie i spróbuję coś wygrzebać jakim napięciem jest to sterowane.

0
  • #8 31 Sie 2017 14:22
    czasnagli
    Poziom 16  

Czy Twój tranzystor jest dobry? Zależy jaki masz przekaźnik...

0
  • #9 31 Sie 2017 14:27
    lukpio3
    Poziom 21  

czasnagli napisał:
    Czy Twój tranzystor jest dobry? Zależy jaki masz przekaźnik...

Dokładnie taki: SRD-05VDC-SL-C Wydaje się być dobry ale wolę się upewnić :)

0
  • #10 31 Sie 2017 14:49
    czasnagli
    Poziom 16  

Teraz wszystko jest jasne. Możesz użyć BC547b do tego przekaźnika.

0
  • #11 31 Sie 2017 17:12
    emarcus
    Poziom 35  

lukpio3 napisał:

Daj sobie spokój z dodatkowymi sposobami łączników(przekaźników,tranzystorów opto-g..,etc).
    Jezeli w komplecie wyposażenia urządzenia nie otrzymałeś zwoju kilkunastu metrów przewodu i wyłącznika, to wystarczy ci zwczajny przycisk dzwonkowy. Cała reszta świata (poza wami kiku na tej grupie), posiada zabudowane otwiracze bram garażowych i generalnie do startu sterowania stosuje się przycisk taki właśnie dzwonkowy. Mam taki zainstalowany, pracujący już 35 lat. W międzyczasie wymieniłem jeden napęd, bo był wypracowany i zbyt głośny, lecz reszta instalacji pozostała ta sama.
    Wszystko co ci tam potrzeba jest już zainstalowane wewnątrz sterownika...

e marcus

0
  • #12 31 Sie 2017 20:26
    lukpio3
    Poziom 21  

emarcus napisał:
    lukpio3 napisał:

Daj sobie spokój z dodatkowymi sposobami łączników(przekaźników,tranzystorów opto-g..,etc).
    Jezeli w komplecie wyposażenia urządzenia nie otrzymałeś zwoju kilkunastu metrów przewodu i wyłącznika, to wystarczy ci zwczajny przycisk dzwonkowy. Cała reszta świata (poza wami kiku na tej grupie), posiada zabudowane otwiracze bram garażowych i generalnie do startu sterowania stosuje się przycisk taki właśnie dzwonkowy. Mam taki zainstalowany, pracujący już 35 lat. W międzyczasie wymieniłem jeden napęd, bo był wypracowany i zbyt głośny, lecz reszta instalacji pozostała ta sama.
    Wszystko co ci tam potrzeba jest już zainstalowane wewnątrz sterownika...

e marcus

Ok ale chyba nie zrozumiałeś do końca co chcę zrobić. Mnie nie interesuje otwieranie bramy przyciskiem ponieważ to już mam. Mam w domu wideo domofon który ma 2 przyciski i jeden otwiera mi bramę garażową, drugi wjazdową. Ja chcę zrobić otwieranie bramy z telefonu, póki co tylko wjazdowej. Niestety wjeżdżając na podwórko przecinam dość mocno uczęszczany chodnik i ścieżkę rowerową a napęd Nice Wingo 4000 co zbyt szybkich nie należy. Dlatego chcę zrobić otwieranie bramy telefonem w taki sposób aby będąc np 500m od domu, wcisnąć przycisk i aby brama mi się otworzyła. Tym sposobem dojeżdżając do domu będę miał otwartą bramę na podwórko i nie będę blokował chodnika i ścieżki rowerowej. Taki jest zamysł całego przedsięwzięcia. Myślałem pierwotnie aby zrobić to za pomocą modułu WiFi ale to wymaga ode mnie dodatkowego serwera ponieważ musi być coś między telefonem a kartą sieciową. Wówczas kartę połączył bym poprzez wifi z serwerem i wysyłając POST-a do serwera, ten dawał by sygnał i otwierał bramę. Ale to tak jak napisałem wymaga serwera, dodatkowo trzeba to jakoś zabezpieczyć bo w przeciwnym razie różnie może być z ubezpieczeniem. A w przypadku modułu GSM, jest to może trochę wolniejsze ale po pierwsze, mogę ustawić sobie restrykcję numerów i przyjmować smsy wyłącznie od konkretnych numerów, dodatkowo otwieranie i zamykanie będzie odbywało się przy pomocy aplikacji którą napiszę i która będzie wysyłała smsa o długości 50 znaków i będzie to ciąg losowo wybranych małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków. I tylko ten konkretny ciąg będzie otwierał/zamykał bramę. Rozwiązanie moim zdaniem bardzo bezpieczne i naprawdę trudne do przeforsowania. To już prędzej złodziej przejdzie przez ogrodzenie, dostanie się do centralki, zewrze odpowiednie styki i otworzy bramę, niż sforsuje mój moduł :).

Wracając do tematu, szukam, szukam i nie mogę nigdzie znaleźć jak odbywa się otwieranie tej bramy w centralce. Mam tam tak namieszane w kablach że nie mogę dojść które przewody to są te co idą do domu. Może któryś z kolegów będzie wiedział na jakiej zasadzie odbywa się sterowanie bramą. Czy wystarczy że pomiędzy arduino i kablem idącym od domofonu do centralki, dam przekaźnik który domyślnie będzie rozwarty i w momencie otrzymania sygnału, zewrze się na ok 1s po czym z powrotem wróci do pozycji pierwotnej czy muszę dodać coś jeszcze?

0
  • #13 01 Wrz 2017 06:13
    czareqpl
    Poziom 28  

lukpio3 napisał:
    Czy wystarczy że pomiędzy arduino i kablem idącym od domofonu do centralki, dam przekaźnik który domyślnie będzie rozwarty i w momencie otrzymania sygnału, zewrze się na ok 1s po czym z powrotem wróci do pozycji pierwotnej czy muszę dodać coś jeszcze?

Może tak, może nie.
    Przecież nie zamieściłeś żadnego zdjęcia ani nawet modelu centralki...
    Jak zaprosisz na piwo do siebie to możemy rzucić okiem ;)

0
  • #14 01 Wrz 2017 09:25
    lukpio3
    Poziom 21  

Napisałem model centralki :). Nice Mindy A400 :) Nawet w temacie jest

0
  • #15 01 Wrz 2017 14:06
    emarcus
    Poziom 35  

lukpio3 napisał:

Czy wystarczy że pomiędzy arduino i kablem idącym od domofonu do centralki, dam przekaźnik który domyślnie będzie rozwarty i w momencie otrzymania sygnału, zewrze się na ok 1s po czym z powrotem wróci do pozycji pierwotnej czy muszę dodać coś jeszcze?

Tak, Potrzebujesz drugi równoległy 'zastępczy przycisk' i taką rolę spełni przekaźnik sterowany z urządzenia telefonicznego jakiekolwiek sobie wymyślisz + krótki timer. Ta pętla sterowania jest 24V AC.

Twój sterownik ma prowizję dołączenia pilota (dodatkowy "plug in" moduł) ...
    Czy ta opcja nie jest prostszym rozwiązaniem?

e marcus

0
  • #16 01 Wrz 2017 14:50
    krzysiek_krm
    Poziom 33  

lukpio3 napisał:
    Wracając do tematu, szukam, szukam i nie mogę nigdzie znaleźć jak odbywa się otwieranie tej bramy w centralce. Mam tam tak namieszane w kablach że nie mogę dojść które przewody to są te co idą do domu. Może któryś z kolegów będzie wiedział na jakiej zasadzie odbywa się sterowanie bramą. Czy wystarczy że pomiędzy arduino i kablem idącym od domofonu do centralki, dam przekaźnik który domyślnie będzie rozwarty i w momencie otrzymania sygnału, zewrze się na ok 1s po czym z powrotem wróci do pozycji pierwotnej czy muszę dodać coś jeszcze?

lukpio3 napisał:
    Mam doprowadzone do domu kabel który tym steruje. Otwieranie/zamykanie bramy, następuje poprzez zwarcie na chwilkę (0,5 - 1s) końcówek kabla.

Z Twojego opisu wynika, że musisz po prostu zewrzeć na 1 s te końcówki kabla, możesz dołączyć się równolegle do przycisku, będą działały obydwa sposoby sterowania.
    Zmierz napięcie i prąd bezpośrednio na tych końcówkach kabla, być może będzie można je zwierać niekoniecznie za pomocą przekaźnika.

0
  • #17 01 Wrz 2017 21:46
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 02 Wrz 2017 13:18
    lukpio3
    Poziom 21  

Dzięki wielkie Panowie za odpowiedzi. Chciałbym poruszyć w tym temacie jeszcze jedną kwestię. Wpadła mi wczoraj w oko na jakimś forum o inteligentnych domach, otwarty projekt o nazwie SUPLA. Zacząłem szperać dalej i co się okazało, urządzenie do zdalnego sterowania bramą firmy Nice jest właśnie oparte na tym oprogramowaniu. Ich modu podłącza się do bramy, nie wiem za bardzo na jakiej to zasadzie pracuje, w każdym razie włączy się on z naszą domową siecią (jest on konfigurowalny), i za pomocą oprogramowania w telefonie, można sterować bramą. Oprogramowanie łączy się z naszym kontem na SUPLA do którego łączą się również te moduły. Czy ktoś z Was słyszał o czymś takim i może powiedzieć coś więcej o takim rozwiązaniu?

0
  • #19 02 Wrz 2017 22:19
    czasnagli
    Poziom 16  

O takie rzeczy najlepiej pytaj na forum supla.

0