Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukiwania elementu elektroniczego przy modelu RC

31 Sie 2017 19:27 1287 28
 • Poziom 10  
  Hej
  Posiadam ceramiczny element 15W 0.22X2Ωk HAN DO Potrzebuję taki, ale nie da się go nigdzie kupić, mogę go samemu stworzyć? Z tego co się orientuję jest to opornik mocy używany był do sterowania tak jakby biegami auta (modelu RC). Wszystkie zdj. w załączniku. Jak go stworzyć i czy ten element steruje prędkościami?
 • Poziom 12  
  Witam. Moim zdaniem są to dwa rezystory 0,22R 15W. Jaka jest rezystancja pomiędzy środkowym i prawym wyprowadzeniem (wg. środkowego zdjęcia)?
 • Poziom 31  
  Przedstawiony na zdjęciach element, to - "KYOSHO 1819 15W RESISTOR" i można go bez większych problemów kupić, np, na "ebay"-u, …spotykany też pod różnymi nazwami handlowymi, np.- "Vintage Kyosho Big Brute 3-tab Resistor"
  Poszukiwania elementu elektroniczego przy modelu RC Cały podzespół- "1815 SPEED CONTROLLER & 1819 RESISTOR- KYOSHO ULTIMA OPTIMA MID LAZER SCALE CARS": Poszukiwania elementu elektroniczego przy modelu RC
  Przestrzegałbym Cię, przed nieprzemyślaną, własnoręczną próbą zastąpienia spalonego rezystora typowym drutem oporowym, zwłaszcza że nie znasz rodzaju materiału i charakterystyki temperaturowej materiału z którego wykonany jest rezystor oryginalny.
  W rezystorach cementowanych, materiał przewodzący może osiągać krótkotrwale temperaturę świecenia. Dlatego często stosowane są bardziej zaawansowane technologie, wykorzystujące np. dodatni współczynnik temperaturowy materiału, .. a więc , rezystor jest wtedy elementem nieliniowym (zbliżony własnościami do- PTC resistor). Umożliwia to znaczne, skuteczne ograniczenie prądu, ...a przez to np. łagodniejszy rozruch.


  P.S. Miejsce zakupu, wskażę Ci na "PW".
 • Poziom 12  
  Musiałbyś mieć dość dokładny miernik żeby zmierzyć 0,22R. Możesz jedynie porównać wskazania zwartych końcówek. Która strona jest uszkodzona patrząc na ostatnie zdjęcie?
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  W takim razie można spróbować zrobić samemu z dwóch rezystorów 0,22R tylko nie wiem które wyprowadzenie powinno być wspólne...
 • Poziom 12  
  Jeśli zastosujesz rezystory odpowiedniej mocy to wytrzymają. I tego czy dwa są jednakowe nie jestem na 100% pewien. Patrząc na oznaczenia przeszła mi też taka myśl ze jeden rezystor ma wartość 0,22R a drugi 2R. Oznaczenie jest 0,22x2R a nie 0,22Rx2 i stąd takie przypuszczenia.
 • Poziom 10  
  chyba że samemu bym dobrał warotści tylko jakie ??? bo to jest 7,2v tylko takie zeby straty energi nie były ogromne bo to jest na akumulator

  Dodano po 2 [minuty]:

  bo chodzi o to by silnik płynnie startował w sęsie na pilocie delikatne dotknę delikatnie jedzie jak to zrobić ???

  Dodano po 32 [sekundy]:

  tym kołem obraca serwo to może jakoś inaczej to rozwiązać??

  Dodano po 12 [godziny] 17 [minuty]:

  Poszukiwania elementu elektroniczego przy modelu RC
  tak to wygląda w środku
 • Poziom 1  
 • specjalista -automatyka bramowa
  Nie podłączasz do serwa (piszę o tym serwie
  które steruje regulatorem prędkości) tylko ZAMIAST serwa. Regulator ogólnie podpina się do głównego akumulatora zasilającego (no i do silnika), a kabel regulatora który wpinasz do odbiornika zamiast kabla serwa jednicześnie podaje zasilanie na odbiornik.. Wtyczka regulatora elektronicznego do odbiornika jest identyczna jak wtyczka serwa.
 • Poziom 34  
  Damiann193 napisał:
  Jeśli zastosujesz rezystory odpowiedniej mocy to wytrzymają. I tego czy dwa są jednakowe nie jestem na 100% pewien. Patrząc na oznaczenia przeszła mi też taka myśl ze jeden rezystor ma wartość 0,22R a drugi 2R. Oznaczenie jest 0,22x2R a nie 0,22Rx2 i stąd takie przypuszczenia.

  Wystarczyło skorzystać z porady udzielonej w #4 poście i szybko można zleźć potrzebne informacje, których ewentualnie brakuje.
 • Poziom 41  
  Tak wygląda układ zasilania do silników bezszczotkowych i podobnie do szczotkowych oczywiście dwa przewody i regulator do silnika szczotkowego.
  Pod baterie - akumulator podłanczasz regulator napięcia kabel sygnałowy trzy przewodowy do odbiornika przykładowo kanał 2, wtyczka serwa do odbiornika kanał pierwszy.
  Ważne jest położenie przewodu sygnałowego.

  Poszukiwania elementu elektroniczego przy modelu RC
 • Poziom 41  
  Podaj więcej danych regulator bezszczotkowy, szczotkowy, ile amper obciążenie.
 • Poziom 12  
  Kraniec_Internetów napisał:
  Tak małych wartości omomierz w zwykłym multimetrze nie zmierzy, ale można zmierzyć to testerem diod. Testuje on prądem 1mA i podaje spadek napięcia między sondami, więc dla tego elementu powinien pokazać wynik 220. Sprawdzone na wielu tańszych miernikach.

  Moje dwa multimetry wskazują zupełnie co innego. Przy rezystorze 0,47R jeden wsakzuje mi 0.000 a drugi wskazuje 0.003. Chyba ze to tyczy się tylko najtańszych multimetrów...
 • Poziom 41  
  Nowy regulator 67 zł z przesyłką
  Regulator Sczotkowy ESC 320A do aut i łodzi /24h (6937534440)

  Lub 45 zł używany na olx
  ESC 60A szczotkowy wodoodporny
 • Poziom 34  
  wojtek 9007 napisał:
  Binq5 napisał:

  Oryginalny 15W i się upalił, dlaczego wymiana na 10W ma być dobra?
 • Poziom 31  
  Przedstaw dokładniej nazwę modelu, jaki masz model RC
  Wszystkie instrukcje i opisy postępowania przy naprawach są dostępne, … wiele informacji zawiera np. link: Link,
  Czy podejrzewasz producenta, że fatygował się bez potrzeby, wstawiając element łączący funkcje oporników rozruchowych z funkcją bezpiecznika topikowego, …bo przepalając się …działa jak bezpiecznik, a technologia wykonania całego rezystora zapewnia skuteczne gaszenie łuku prądu stałego, …a więc jest niepalna. A myślisz że mógł dać dwa oporniki i to Twoim sposobem,…i niepotrzebnie komplikował sobie projekt urządzenia?
  Czasami mały niepozorny element, nie wygląda, a zawiera więcej myśli technicznej, …i jeśli chcesz go zastąpić, a nie spalić urządzenia, ..to lepiej kup nowy i oryginalny.
  Albo stwórz nowy temat np - przeróbka układu zasilania i sterowania napędu modelu RC…, bo Twój tytuł - "Poszukiwanie elementu elektronicznego…", .. nie określa celu, jaki w kolejnych postach modyfikujesz.
  Nie znamy nazwy Twojego modelu, bo nie podałeś, ale zakładam, że masz instrukcje obsługi i serwisową, bo są powszechnie dostępne i wiele informacji w nich znajdziesz, np:
  Poszukiwania elementu elektroniczego przy modelu RC Poszukiwania elementu elektroniczego przy modelu RC Poszukiwania elementu elektroniczego przy modelu RC ….., a części np: Link
 • Poziom 31  
  Proponuję Ci zasilić z akumulatora (12V) Twój rezystor, a właściwie to jego pozostałą niespaloną połówkę, z połączoną w szereg żarówką samochodową 12V (H4). Żarówka włączona w szereg ograniczy prąd, który z pewnością nie przekroczy wartości dopuszczalnej dla rezystora.
  Pomierz napięcie i prąd rezystora, dla różnych wartości prądów (żarówka dwu-włóknowa H4 umożliwia to, przy różnej kombinacji z trzech wyprowadzeń).
  Z odczytanych napięć i prądów, dla kolejnych prób, przelicz R=U/I, ….i przekonasz się jakie właściwości ma Twój rezystor, przy różnych wartościach prądów, w więc w różnych temperaturach,… bo w temperaturze otoczenia (często przyjmuje się- 300°K), to już wiesz że R=0,22Ω.
  Tę samą próbę i pomiary, możesz, powtórzyć z rezystorami którymi kombinujesz zastąpić oryginalny,… wtedy przekonasz się, czy jest to rozwiązanie dopuszczalne.

  Gdybym ja miał zadanie zaprojektować i dobrać techologię wykonania rezystora do takiego napędu, to sam materiał przewodzący, wykonałbym z wolframu,…w postaci krótkich pasków cienkiej blaszki (grubość,długość i szerokość paska taki, aby miał- 0,22Ω w temperaturze 300°K). Zakładając konieczność wytrzymywania wyższych temperatur, … konieczne jest szczelne zalanie masą cementową, aby nie dopuścić do utleniania wolframu. Chodzi o to, że podgrzewany wolfram, w powietrzu, nie zaświeci, tylko tak szybko i intensywnie się utleni, że zamieni w kupę żółtego proszku.
  W wyższych temperaturach, wolfram wielokrotnie zwiększa rezystancję, … a więc twierdzę wręcz, że odpowiednio dobrana masa ceramiczna (związana z określeniem- pojemności cieplnej) i odpowiednia konstrukcja przewodząca i odprowadzająca ciepło, …stworzą element którego, do pewnej granicznej wartosci napięcia zasilania, nie da się przepalić. A w chwili rozruchu, materiał przewodzący (wolfram), podgrzeje się, zwiększy wartość rezystancji i to wielokrotnie, w stosunku do 0,22Ω (początkowa- przy 300°K; zob zał. tabelkę).
  Gdzieś pod warstwą cementu, po dłuższym czasie, może nawet zaświeci, ale się nie spali. Jednak, po przekroczeniu granicznych wartości prądu, przepali się , .. materiał ceramiczny ( podobnie, jak w bezpiecznikach z piaskiem gaszącym), parując...zgasi powstający łuk.
  A więc, jeden element rezystancyjny, …a spełnia dwie funkcje,... opornik rozruchowy i bezpiecznik w niskonapięciowym obwodzie DC.
  Oczywiście, w/w funkcje można osiągnąć innym rodzajem materiału przewodzącego, o dodatnim współczynniku temperaturowym (PTC).
  Wcale bym się nie zdziwił, gdyby się okazało że opisywany w temacie element, jest tak właśnie wykonany.
  Często, użytkownicy żarówek, np. z włóknem wolframowym, zapominają o własnościach temperaturowych, …i że zimne włókno wolframu w pierwszej chwili po załączeniu, pobiera wielokrotnie większy prąd. W takich przypadkach, źle zaprojektowane elektroniczne układy zasilania żarówek, obnażają brak tej wiedzy, np. termicznym przebiciem złącz,... sterującego żarówką półprzewodnikowego elementu .
  Krotność rezystancji, odniesiona do 300°K (zakładana temp. otoczenia), przedstawiona w zał. tabeli:
  Poszukiwania elementu elektroniczego przy modelu RC