Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

układ - po wykryciu zasilania na chwilę zwiera układ

pysiok1983 31 Aug 2017 22:32 1029 9
 • #1
  pysiok1983
  Level 9  
  Witam,
  Potrzebowałbym układu jaki po wykryciu zasilania - z usb - na chwilę zewrze układ (jest to przycisk, który ma się włączyć).
 • #2
  Kaliber PC - Service

  Level 22  
  Witam.

  Doprecyzuj proszę, bo chyba nie rozumiem... przycisk ma sam się zewrzeć?? Czy to już zbyt późna pora dla mnie i czas iść NanyNany...??? :D

  Może miałeś na myśli STYK? Wtedy już jest jaśniej. ;) Jeśli ma to być chwilowy impuls, to jakimś rozwiązaniem (nie mówię, że najlepszym) jest licznik typu 4017 bądź 4020/4024, na którego jednorazowy sygnał Clock powoduje chwilowe zewrzenie obwodu, ten z kolei jeszcze równoległe połączony z kondensatorem opóźniającym da kolejny impuls Clock i Reset, no i koło się zamyka. Trochę zawiłe, ale też czasem stosowane przez niektórych moich kolegów. ;)

  Ewentualnie prościej na malutkim mikrokontrolerze, albo jeszcze w ostateczności na NE555 przy zawarciu dodatkowych warunków.
 • #3
  krzysiek_krm
  Level 40  
  Witam,
  może zastosuj typowy układ do resetowania mikroprocesora o pożądanych parametrach:
  - napięcie progowe
  - opóźnienie: fabryczne lub ustawiane
  - typ wyjścia: low / high, push-pull / open-drain
  Za pomocą wyjścia możesz wysterować odpowiedni transoptor, który będzie symulował zwarcie Twoich styków.

  Pozdrawiam
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  _jta_
  Electronics specialist
  Jeśli chodzi o wygenerowanie po włączeniu zasilania jakiegoś stanu logicznego (np. '1'), który potrwa przez pewien czas, a potem zmieni się na przeciwny (czyli '0'), to załatwi to układ CD4541 - i ten układ pozwala dobierać czas od milisekundy do wielu godzin, wybierać logikę (czy chwilowo '1', a potem '0', czy odwrotnie); wadą jest mała obciążalność wyjścia.

  Układ NE555 - on może wygenerować stan '0' po włączeniu poprzez podłączenie do pinu RESET kondensatora i opornika, ale to wymaga całkowitego rozładowania kondensatora przed włączeniem zasilania, z tym może być problem; może wygenerować stan '1' poprzez podanie '0' na pin TRIG (i to można załatwić podłączając kondensator między masę, a TRIG, a opornik między +zasilania, a TRIG, oraz diodę anodą do TRIG, katodą do +zasilania - przy braku zasilania kondensator rozładuje się przez diodę, po włączeniu zasilania początkowo będzie miał niskie napięcie, działające jako stan '0', stopniowo będzie się ładował), a '1' na pin THRES (żeby przy braku '0' na TRIG na wyjściu pojawiło się '0'); żeby uzyskać najpierw '0', potem '1', trzeba wszystko do TRIG podłączyć odwrotnie (kondensator do +zasilania, opornik i diodę do masy); wyjście NE555 ma sporą obciążalność, i ma on dwa wyjścia: push-pull (totem-pole) i otwarty kolektor NPN (pin DISCHG).

  Pytanie: jak jest podłączony ten przycisk, jaki prąd może popłynąć, jakie potencjały są po której stronie...
 • #6
  pysiok1983
  Level 9  
  Dokładnie chodzi o kamerę runcam3 - chciałbym aby po podpięciu zasilania na usb automatycznie się włączyła - ten przycisk na kamerze to bistabilny button.
 • #7
  krzysiek_krm
  Level 40  
  pysiok1983 wrote:
  Dokładnie chodzi o kamerę runcam3 - chciałbym aby po podpięciu zasilania na usb automatycznie się włączyła - ten przycisk na kamerze to bistabilny button.

  Bistabilny, czy na chwilę ?
 • #8
  kortyleski
  Level 43  
  pysiok1983 wrote:
  ten przycisk na kamerze to bistabilny

  Na pewno? Bo jeśli tak to zostaw go na stałe włączonego, kamera zalaczy się po podaniu zasilania z USB
 • #9
  pysiok1983
  Level 9  
  Tak to raczej nie da rady. Jak dłużej przytrzymujesz przycisk to kamera sie uruchamia i nagrywa. Po podaniu zasilania tylko baterie sie laduja. Myslalem tez o odlaczeniu calkiem baterii