Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie wzmacniacza i suba -

01 Wrz 2017 12:44 651 8
  • Poziom 9  
    Witam
    Chce prosić o pomoc w następującej kwestii. Zakupiłem radio pionnera, które to posiada 3 pary wyjść RCA , jedno z nich obsługuje suba. Chcę podłączyć radio pod wzmacniacz 4 kanałowy, który zasili dwie pary głośników - przód i tył. Suba natomiast zasilić chciałbym tylko samym radiem czyli podłączyć go wspomnianego RCA w radiu. Czy takie rozwiązanie ma sens? Jak wiadomo moc uzyskana ze wzmacniacza będzie większa, czy nie dojdzie do tego, że sub będzie grał znacząco ciszej tzn. że jego obecność będzie znacząco słabsza jeśli będzie zasilany tylko z samego radia? No i czy takie podłączenie w ogóle jest możliwe? Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.
  • Poziom 21  
    Czytamy, uczymy się a jak nauka nie wchodzi zgłoś się do kogoś obeznanego. Nie próbuj tak podłączać bo uszkodzisz radio.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    jez04 napisał:
    Suba natomiast zasilić chciałbym tylko samym radiem czyli podłączyć go wspomnianego RCA w radiu.

Sub ma wbudowany wzmacniacz? Jeśli tak to możesz go podłączyć do przeznaczonego do tego wyjścia cinchowego.

jez04 napisał:
    Jak wiadomo moc uzyskana ze wzmacniacza będzie większa, czy nie dojdzie do tego, że sub będzie grał znacząco ciszej tzn. że jego obecność będzie znacząco słabsza jeśli będzie zasilany tylko z samego radia?

Tego nie wiemy bo nie podajesz mocy wzmacniacza do przednich i tylnych głośników, nie podajesz mocy wzmacniacza w subwooferze.
    A z samego radia (gniazdo RCA) głośnik bezpośrednio zasilany byc nie może.
  • Poziom 9  
    Nie podałem mocy, bo nie mam dostępu do sprzętu w tej chwili. Jak rozumiem należałoby do wejścia RCA na suba podłączyć osobny wzmacniacz dla suba właśnie. Czy w ogóle ma sens podłączanie do wzmacniacza tylnych głośników? Czy raczej tylko przód i mostek na suba, a tylnych w ogóle nie podłączać. Może jakimś pomysłem jest podpięcie przodu i suba pod wzmacniacz, a zasilenie tylnych głośników tylko z radia.
  • Poziom 21  
    Kup wzmacniacz 5 kanałowy i wszytko podepniesz.
  • Poziom 9  
    Witam
    Raz jeszcze po jakimś czasie proszę o pomoc, w kwestii podłączenia radia pod wzmacniacz. Upewniam się, czy mogę podłączyć radio (ma 3 RCA - na przednie głośniki, tylne oraz na suba). Chciałbym podączyć to w następujących sposób: przednie przez RCA podłączyć pod wzmacniacz, suba przez RCA do wzmacniacza, tylne głośniki pojazdu podpiąć zaś pod samo zasilanie radia. Czy takie podłączenie jest możliwe? Mam na myśli właśnie owo zasilanie tylnych głośników radiem, nie wzmacniaczem (ten, który jest tylko 4 kanałowy). Zastanawiam się nad efektem dźwiękowym. Gdyż w jak wiadomo aby dobrze ustawić scenę dźwiękową, raczej podłącza się tylko przednie głośniki i ewent. suba rezygnując z podłączenia tyłu, które to głośniki podobno zaburzają dobry dźwięk przodu i suba. Co o tym myślicie. Z góry dziękuję za pomoc.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    jez04 napisał:
    Upewniam się, czy mogę podłączyć radio (ma 3 RCA - na przednie głośniki, tylne oraz na suba).

Upewnij się w instrukcji co do tego czy to wyjścia.

jez04 napisał:
    Chciałbym podączyć to w następujących sposób: przednie przez RCA podłączyć pod wzmacniacz

Rozumiem że przez wzmacniacz do RCA.

jez04 napisał:
    suba przez RCA do wzmacniacza

Suba przez wzmacniacz do RCA raczej.

jez04 napisał:
    tylne głośniki pojazdu podpiąć zaś pod samo zasilanie radia.

Pod zasilanie radia? 12V na głośniki? Chcesz osiągnąć efekt dymny? ;)
    Podłącz pod wyjścia głośnikowe w radiu jak już...

jez04 napisał:
    Czy takie podłączenie jest możliwe?

To zależy od tego czy w ogóle radio po podłączeniu wzmacniacza via RCA wyda sygnał na wzmacniacze końcowe "tyłów". RTFM...

jez04 napisał:
    Zastanawiam się nad efektem dźwiękowym. Gdyż w jak wiadomo aby dobrze ustawić scenę dźwiękową, raczej podłącza się tylko przednie głośniki i ewent. suba rezygnując z podłączenia tyłu, które to głośniki podobno zaburzają dobry dźwięk przodu i suba. Co o tym myślicie.

To jest auto, blaszana puszka. Zasady dobrego pomieszczenia odsłuchowego HiFi dadzą się zastosować w ograniczonym zakresie, poczynając od głośników przednich na wysokości łydki po owe głośniki tylne w klasycznym pomieszczeniu odsłuchowym nie występujące dla zwykłego dwukanałowego stereo. W razie co to masz fader i tylke głośniki sobie wyciszysz...
  • Moderator CarAudio
    Co myślimy? To samo co już wyczytałeś jak powinien być zbudowany poprawny system CA .
  • Poziom 9  
    Dzięki za korektę w moim opisie. Określenie "podłączenie pod zasilanie" było skrótem myślowym i nie dotyczyło oczywiście podłączenia pod 12v tylko pod sygnał głośnikowy. Dziękuję też za sugestie. Pozdrawiam