Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zastapic dwa piloty jednym

01 Wrz 2017 13:17 879 4
  • Poziom 10  
    Witam. Nie mam doświadczenia w automatyce bram. Ale elektryką jak i ogólnie automatyką tak.

Zatem prosiłbym doświadczonych forumowiczów o poradę.

Sytuacja obecna - trzeba mieć zawsze 2 piloty:
    - napęd do bramy dwuskrzydłowej kupiony w castoramie sterowany przez pilota bez nazwy z dwoma przyciskami. Po rozebraniu jest napis na płytce Allducks 0426-04. Mimo dwóch przycisków , tak naprawdę otwieranie czy zamykanie odbywa się z jednego przycisku. Szukając jakiegoś info w necie, wynika że pilot jest chyba 2-kanałowy z kodem zmiennym 433.92 Mhz . Ponadto jest też dołączony przycisk (taki jak do dzwonka) w garażu którym po naciśnięciu można otworzyć albo zamknąć.

- brama garażowa roleta zwijana. Jedyny dokument o niej to, kawałek instrukcji i pojawia się tam słowo Aluprof. A pilot do niej, to pilot opisany jako DC 115A. Ma on cztery guziki: start jazdy w górę, start jazdy w dół, zatrzymanie i czwarty nie wiem do czego. Pilot według internetu to 1-kanałowy . Nie znalazłem czy ze stałym kodem czy ze zmiennym. Częstotliwość radiowa 433 MHz

Sytuacja do jakiej chciałby doprowadzić - jeden pilot z którego:
    - otworze lub zamknę bramę (jeden przycisk)
    - odsunę roletę (drugi przycisk)
    - zasunę roletę (trzeci przycisk)
    - zatrzymam jazdę rolety (czwarty przycisk) - to może być, ale nie krytycznie ważne

Proszę podpowiedzcie co mogę zrobić żeby to ze sobą pożenić w rozsądny i budżetowy sposób. Prądu czy lutownicy czy programowania się nie boję; Jakie klocki potrzebuje i jak się je składa.

Dziękuję
  • Poziom 38  
    dafior napisał:

Prądu czy lutownicy czy programowania się nie boję; Jakie klocki potrzebuje i jak się je składa.

Jak dzialaja w tym samym standardzie (nie tylko czestotliwosc ale i sposob kodowania) to mozliwe do zrobienia, ale raczej zwiazane z napisaniem wlasnego oprogramowania na mikrokontroler w jednym z tych urzadzen. Wiec czeka zapewne nauka jezyka C ;) No ale jak kolega sie nie boi :)

Jedyne wyjscie bez majstrowania to zakup sterownikow tego samego producenta umozliwajacy taka prace...

Ale jesli oba piloty pracuja w Keeloq (powinny byc na ukladach serii HCS200/HCS300/HCS400 - a w ktoryms odbiorniku zastosowany jest dekoder np. serii HCS500 to mozna cos powalczyc. Generalnie to chyba najbardziej popularny standard wiec tak zakladam, no chyba ze siedza tam jakies chinskie wynalazki lub starocie ze stalym kodem ;)

Natomiast jak jest dekodowanie zrobione jest na PIC-u w software lub uzyty PIC z sprzetowym dekoderem to bez pisania wlasnego softu sie nie obejdzie raczej...

Bez takich kombinacji ale raczej nie uzyska sie takiej funkcjonalnosci i bedzie dzialac po kablach to wykorzystanie tych sterownikow aby dawaly info naszej automatyce i ta automatyka dopiero steruje i brama i roleta (na czym ja wykonac to juz inna kwestia mozna na jakims sterowniku przemyslowym FATEC/Siemens Logo itp., mozna i na czyms innym kombinowac...).

Generalnie gotowej odpowiedzi to raczej kolega nie dostanie - to tylko jakas moja koncepcja jak bym mial cos takiego robic... a na serio to bym zrobil sam od podstaw kontroler do bramy i rolety i uzyl gotowych ladnych pilotow :)
  • Poziom 10  
    Dziękuję tplewa za pomysły. Ale nie bierz aż tak dosłownie moich chęci programowania. Pilota mogę programować a nie zawartość i algorytm procesora ;-)

Pytam o jakieś zwykłe rozwiązania.

Czyli np. użyj pilota samokopiującego no on obsłuży funkcje obu poprzednich pilotów i zaprogramuj go. Ja nie wiem czy takie istnieją. Może ktoś takie zna i na podstawie opisu co mam obecnie, wskaże takowy.
    Albo ktoś podpowie, kup jedno sterowanie uniwersalne takie a takie , które dopnę do posiadanego, i wtedy pilot od tego nowego będzie mógł robić coś już więcej.

Proszę o wersję z czegoś co jest dostępne na rynku i raczej plug'n'play.

Budżet to maks parę stówek. Więcek szkoda wydawać, kiedy wszystko ciągle działa, a chodzi o wygodę zwyczajnie.
  • Poziom 38  
    Jakies piloty uniwersalne beda dzialac tylko z starymi systemami z stalym kodem, musi kolega sprawdzic na jakich scalakach sa te piloty (ale to raczej malo prawdopodobne)... Zreszta powinien Pan sie cieszyc bo chyba nie chcial by aby jakis zlodziej stojacy troche metrow dalej skopiowal sobie Pana piloty jakims tanim wynalazkiem za pare zlotych ;)

Niestety w przypadku nowych rozwiazan latwej drogi nie ma bo mimo ze sa te same scalaki w pilotach np. wspomniane HCS200/300 to sa one zaprogramowane unikalnym kodem znanym tylko producentowi (nie ma mozliwosci odczytania).

Jedyne wyjscie to zaprogramowanie swojego kodu, ale to zwiazane jest niestety z zmianami w czesi odbiorczej (oprogramowania itp.). Natomiast jak wspomnialem jesli sa uzyte w odbiorniku dekodery np. serii HCS500 mozna kombinowac i zaprogramowac je tak by chodzily po naszemu - bez pisania kodu na procesor...

Z drugiej strony jak taki budzet to 100zl juz pochlonie programator (np. chinski klon PicKit-a) - to tak w najbardziej optymistycznej wersji...

Generalnie prostej drogi nie ma i raczej temat do odpuszczenia. Najtaniej chyba bedzie zmienic sterowniki na jednego producenta ktore zapewnia taka prace.
  • Poziom 36  
    Witam,

Najprościej kupić pilota 4-ro kanałowego i dwa odbiorniki. Przy jednym napędzie zaprogramować do pierwszego odbiornika pierwszy przycisk, a przy drugim pozostałe trzy - do drugiego odbiornika.
    Najpierw jednak sprawdź w swoich napędach, czy masz możliwość podłączenia zewnętrznego sterowania oraz możliwość wyprowadzenia zasilania do dodatkowego odbiornika.

Pozdrawiam.