Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niekończący się projekt HTPC.

Hetii 01 Wrz 2017 16:57 8466 8
  • Niekończący się projekt HTPC.
    Witam serdecznie.

Dziś przedstawiam projekt HTPC, który przeliczając na roboczogodziny, jest chyba najdroższą konstrukcją amatorską ;)

Sam układ cały czas ewaluował i wcale nie twierdzę, że jest to już ostatnia iteracja.

Zaczęło się niewinnie od prostego sterownika na atmedze8, niestety szybko okazało się, że nie był to trafny wybór.
    Początkowo atmega miała tylko obsługiwać taśmy ws2812b, ale jak to wiadomo, wraz z jedzeniem apetyt wzrasta i szybko okazało się, że jej zasoby są niewystarczające.

Były co prawda próby ratowania głównej płytki i doklejanie stm32 z boku do przejęcia części zadań, ale i tutaj pojawiały się kolejne problemy.

Szczególnie sam odroid bywał kapryśny, jeżeli chodzi o układ zasilania i logiki 1.8V.

A to uart nie chciał działać, a to spi, a to czasami się nie włączyła jakaś część układu etc...
    Ostatnio np musiałem dołożyć filtr LC do wiatraczka bo potrafił skutecznie unieruchomić odroida podczas startu.

No ale już nie marudząc, układ został nieco przebudowany i póki co spełnia takie oto funkcje.

1. Obsługa kodi/ubuntu-mate
    2. Sterowanie standardowej taśmy RGBW oraz WS2812B
    3. Odbiór oraz nadawanie dowolnych kodów IR.
    4. Możliwość sterowania za pośrednictwem wifi.
    5. Automatyczne sterowanie zasilania poszczególnych komponentów i wyłączanie
    zasilacza gdy nie są aktywne.
    6. Możliwość awaryjnego uruchamiania innego systemu z wewnętrznej karty SD.
    7. Dodałem także zewnętrzny 24 bitowy DAC dla odroida, ale póki co nie mam serca go uruchamiać.

Niekończący się projekt HTPC.Niekończący się projekt HTPC.Niekończący się projekt HTPC.

Wcześniejsze wersje:

Niekończący się projekt HTPC.Niekończący się projekt HTPC.Niekończący się projekt HTPC.

Niekończący się projekt HTPC.Niekończący się projekt HTPC.Niekończący się projekt HTPC.Niekończący się projekt HTPC.

Całość dostępna pod tym linkiem.

Fajne!
  • Ups
  • #2 01 Wrz 2017 18:56
    simw
    Poziom 13  

Hetii napisał:

Dziś przedstawiam projekt HTPC, który przeliczając na roboczogodziny, jest chyba najdroższą konstrukcją amatorską ;)

Szacun za ilość włożonej pracy, to widać po załączonej dokumentacji.
    Niestety, wg mojej opinii, całkowicie poległeś na etapie założeń i projekt właściwie nie ma nic wspólnego z ideą HTPC. Wyszedł lekki koszmarek, szczególnie jeśli chodzi o wygląd. W założeniu HTPC to komputer do salonu, a tego nie da się do salonu wstawić, chyba że do szuflady.
    Ja bym to po prostu zrobił inaczej, np tak: :)
    http://forum.atnel.pl/topic18562.html

Mam nadzieję, że Cię zainspirowałem i kolejne zmiany jakie wprowadzisz do swojej konstrukcji zdecydowanie ją udoskonalą.

• Ups
  • #3 01 Wrz 2017 22:32
    Hetii
    Poziom 14  

Niestety ja to mam zwykły pokoik, także salonów brak, a co za tym idzie zależało mi na miniaturyzacji. Miejsce docelowe tego ustrojstwa jest z boku kaloryfera także nie zależy mi na tym aby to było jakoś specjalnie eksponowane, a wręcz przeciwnie ;)

Co do założeń pozostałych to masz rację, za dużo bajerów chciałem wcisnąć a i sam odroid nie do końca został dobrze przemyślany odnośnie zasilania i napięć logiki.
    Do tego dochodzą zakłócenia EMI z zasilacza i pwmów i dzięki temu tak jak napisałeś powstał koszmarek.

Powiem tak, mam niezłą szkołę jak nie zabierać się za tego typu projekt w przyszłości :)

Dodano po 2 [godziny] 37 [minuty]:

simw napisał:

Widzę, że wpadłeś na ten sam pomysł co ja przy innym projekcie a mianowicie używanie irmp z v-usb.

Jak to Ci się sprawuje? U mnie po iluś tam odebranych komendach z pilota nagle v-usb przestawał się komunikować z PC, ale tak trochę w dziwny sposób bo nie był rozłączany z magistrali, ale także nie przekazywał danych do hosta. W moim przypadku emulował CDC i miał pisać na terminal.

Wspomnę jeszcze na temat samych taśm z ws28b12.
    Z racji, że steruje je z pinu RXD esp8266 poprzez DMA, zdarzyło mi się przeprogramować esp z podanym napięciem na diodach. Efekt tego był taki że losowy ciąg bitów powodował, że niektóre diody się zatrzaskiwały i nie przekazywały sygnału dalej. Co dziwne po twardym resecie część wróciła do życia a część nie.
    Gdzieś wyczytałem, że kondensator o sporej pojemności może pomóc aby niwelować prąd rozruchu diod, a jak będzie to zobaczymy w użytkowaniu, bo póki co jeszcze ta nieszczęsna skrzyneczka warsztatu nie może opuścić.

• Ups
  • #4 02 Wrz 2017 07:31
    cefaloid
    Poziom 29  

Masz rację co do kosztów. Gdyby nie to, że chodzi o hobby i naukę, to jakiś prostszy Gigabyte Brix i nie ma sensu kombinować.

Ale z drugiej strony ten projekt może i nieładny... może przerabiany w mało elegancki sposób... ale dał Ci sporo powodów do nauki. A korzyści z tego mogą wielokrotnie przewyższyć poniesione koszta. W tym znaczeniu ma on jak najbardziej sens, a koszta? Każde hobby kosztuje.

• #5 02 Wrz 2017 14:23
    simw
    Poziom 13  

Hetii napisał:

Powiem tak, mam niezłą szkołę jak nie zabierać się za tego typu projekt w przyszłości :)

Masz również niepodważalny bagaż doświadczeń, a to jest zdecydowanie ważniejsze.

Hetii napisał:

simw napisał:

Widzę, że wpadłeś na ten sam pomysł co ja przy innym projekcie a mianowicie używanie irmp z v-usb.
    Jak to Ci się sprawuje? U mnie po iluś tam odebranych komendach z pilota nagle v-usb przestawał się komunikować z PC, ale tak trochę w dziwny sposób bo nie był rozłączany z magistrali, ale także nie przekazywał danych do hosta. W moim przypadku emulował CDC i miał pisać na terminal.

Można powiedzieć, że jak na tak amatorską konstrukcję to bardzo dobrze.
    Taki odbiornik działa już od kilku lat, nawet ten we wczesnej wersji, właściwie bezbłędnie na różnych platformach od Linuxa do Androida. Nie sprawdzałem właściwie tylko na iOS.
    Z zauważonych problemów, to kiepściło się coś z zewnętrznym hubem USB, dlatego obecnie podpinam bezpośrednio pod urządzenia.
    Biblioteka V-usb, pomimo swoich ograniczeń, jest napisana z głową i daje powtarzalne wyniki - tak to oceniam.
    Zobacz sobie mój opis konstrukcji, to wiele się wyklaruje:
    http://forum.atnel.pl/topic18602.html
    Miałem też udane próby z LUFA i Atmega32U4 ze sprzętowym USB, ale jeszcze nie sfinalizowałem projektu

• #6 03 Wrz 2017 00:42
    Marek_Ertew
    Poziom 14  

Bebechy zasilacza ATX służą jako element mechaniczny, czy praktycznie niezmodyfikowane zasilają całą konstrukcję?
    Jeśli ten zasilacz normalnie pracuje, to zdecydowanie brakuje mu przekładek izolacyjnych. Te wszystkie liche kable wielożyłowe IDC mają delikatną izolację, łatwo ją uszkodzić. Ja bym wszystkie kabelki wrzucił w prowizoryczne peszle z rurek termokurczliwych. Jedno przebicie do radiatora (jeśli dobrze pamiętam, radiator po stronie pierwotnej ma potencjał kondensatora filtrującego, + lub - 300V) może skończyć się fajerwerkami.

Dwa, musisz pamiętać że po modyfikacji metalowa obudowa nie ma uziemienia, jedynie kabel HDMI wyrównuje potencjał masy z telewizorem, a TV nie musi mieć uziemienia. W normalnych warunkach obudowa SPRAWNEGO nieuziemionego zasilacza ma potencjał 110VAC. Napięcie to ustalają kondensatory filtrujące "Y" na wejściu zasilania a wydajność prądowa jest niegroźna. Niestety byle przebicie do obudowy może skończyć się porażeniem prądem i czyjąś śmiercią.

• #7 03 Wrz 2017 11:48
    Hetii
    Poziom 14  

Marek_Ertew napisał:
    Bebechy zasilacza... śmiercią.

Co do peszli na przewodach, to są one oddalone ze 2cm od radiatorów i nawet gdyby chciały to fizycznie ich nie dotkną. Zasilacz bez przeróbek, a sama obudowa ma wystającą śrubę na zerowanie, które jest poprowadzone osobnym przewodem 2.5mm2.

P. S. U mnie radiatory maja potencjał obudowy.

• #9 06 Wrz 2017 09:47
    wojtaszek07
    Poziom 10  

Ciekawe rozwiązanie wyprowadzenia gniazda LAN.
    Ja do swojego projektu zakupiłem na znanym chińskim portalu takie 2 kabelki:

"RJ45-Male-to-Female-Extension-Cord-Cable"
    Niekończący się projekt HTPC.obrazek ..5.jpg Download (55.33 kB)
    koszt 5zł z przesyłką

"Screw-Lock-Panel-Mount-1-4-HDMI-Male-to-Female-M-F-Extension-Cable-Cord"
    Niekończący się projekt HTPC.obrazek ..i.jpg Download (29.29 kB)
    koszt 7zł z przesyłką

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME