Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką płytkę polecacie na odbiór od Ch1 - 47Mhz do Ch5 - 93Mhz

John Cena 01 Sep 2017 18:35 1062 12
    John Cena
    Level 6  
    Witam.
    Mam do was pytanie bo dziś udało mi się złapać oznaki życia Pierwoy Kanal na częstotliwości CH1 - 47Mhz.
    Mieszkając w okolicach Kielc 4 lata temu mając zwykła antene siatkową to uzyskiwałem taki o to przykładowy podobny odbiór z Rosji na Kanale 1 - 47Mhz jak na tym filmiku
    Link

Mieszkam teraz aktualnie Władysławowo w okolicach Gdyni i korzystając z kierunkowej anteny z mojej przerobionej i ulepszonej, według rosyjskich sprzedawanych anten, jak będziecie potrzebować zdjęcia to wam zapodam uzyskuje taki o to odbiór który wam zapodałem swój filmik dzisiejszy nagrany.
    Link
    od 5min juz widać że coś jest.

Wiedząc że w okolicach Kielc byłby znacznie lepszy odbiór na zwykłej siatkowej.
    A tu teraz na siatkowej czy na kierunkowej to prawie taki sam odbiór mają ze sobą jak na moim filmiku.
    Zauważyłem też że po odpięciu kabla od anteny nawet takie lekkie znaki życia bywały sekundowe.

Więc mam do was kilka pytań:
    Czy wymiana ze wzmacniacza który posiadam SWA-9701 na separator antenowy poprawi troszkę jakość odbioru jak na czyimś obcym filmiku który zapodałem pierwszy link?
    Czy trzeba zakupić zwyczajną antenę yagę Link bo juz takich wielkich nie robią tylko jak już to małe z separatorem to już będzie poprawiona jakość na jak na pierwszym filmiku lub czy zakupienie do anteny siatkowej taki dipol Link i zamontować do anteny siatkowej?
    Nie mowie że chce by było tak samo jak na tym filmiku tylko że już odczuć że jest już trochę lepiej. Bo już kombinowałem kombinowałem i jakoś słabo to wykombinowałem.
    Co doradzicie z tych moich wybranych opcji.
    Pozdrawiam i dziekuje za pomoc.
    Piko
    Level 21  
    Witam.
    W 1987 r też w zachodnich rejonach Wrocławia można było odbierać ten program i to z super jakością, ale to tylko dlatego że stacjonowała tu jednostka wojskowa i mieli dla "swoich" przemiennik postawiony a że promieniował dookoła to już inna bajka?
    Dziś bezproblemowo chodzą czeskie multipleksy odległość to jakieś 130 km i fakt że nadajniki ich stoją w górach, dlatego jest do odebrania sygnał.
    A czy u Ciebie będzie? Piszesz że masz ślady sygnału? A to przecież nie jest tak, że skoro kiedyś w okolicach Kielc odbierałeś na 1 kanale TV to i tu 400 km dalej na tym samym kanale jest nadawany ten sam program?
    To nic. Podstawą jest dopasowana antena do częstotliwości. Owszem możesz poprawić parametry stosując wzmacniacze ale miej na uwadze to że wzmacniaczjak sama nazwa podpowiada wzmacnia i tu dodam że wzmacnia "wszystko" jak leci.. i tu się kłania rola selektywności anteny bądź filtrów po drodze (przed wzm.).
    Według mnie chcąc odbierać z tak daleka programy, trzeba stosować anteny wieloelementowe typu yagi a jeszcze lepiej w układach synfazowych.. 2 lub 4 .. wtedy wyciśniesz z tego wszystko co jest możliwe.
    Dowiedz się z neta .. gdzie i jakie z jaką mocą pracują nadajniki po rosyjskiej stronie i buduj konkretne urządzenie.
    Jeśli się mylę ... proszę nie krzyczeć na mnie. Ja bym po prostu tak zrobił? Antena, antena i jeszcze raz antena.
    Pozdrawiam Piko.
    mkpl
    Level 37  
    Odbiór z takiej odległości to już prawdziwy wyczyn. Jedyny wzmacniacz jaki byłby dla Ciebie najlepszy to Yaga najlepiej 10 lub 13 elementów dostrojona tylko na tą częstotliwość. Dodatkowo wzmacniacz pasmowy tylko na ten fragment częstotliwości.
    Prof. SpecMiernik
    Level 27  
    John Cena wrote:
    Czy trzeba zakupić zwyczajną antenę yagę Link bo juz takich wielkich nie robią

Antena którą podałeś jest na pasmo VHF (kanały 6-12) wiec raczej nic nie poprawi (chociaż jej najbliżej do Twojego zakresu).
    W Twoim przypadku tak jak pisze Piko: antena, antena i jeszcze raz antena/układ anten tylko pytanie skąd ją wziąć. Być może stare książki i samoróbka.
    Nie wiem czy znajdziesz w PL wzmacniacz na taką częstotliwość. A nawet jak byś znalazł nie ma gwarancji, że poprawi odbiór.
    John Cena
    Level 6  
    Dziękuje za wypowiedzi.
    Mam teraz do was prośbę i pytanie.
    Jaka według was powinna być ta Yaga?
    Możecie znaleść na internecie jakąś podobną antenę Yagę obrazek lub link jaka powinna być Yaga?
    Zależy mi przynajmniej żeby mieć taki odbiór pod czas tropo jak podałem ten przykładowy filmik Link

Słyszałem też że można zakupić bardzo czułą głowicę antenową do telewizora lub przerobić głowicę antenową od telewizora.
    Jest jakaś metoda i sposób w moim telewizorze Samsung WS-32M066V na przerobienie czy zakupienie takiej bardzo czułej głowicy antenowej?
    mkpl
    Level 37  
    CH1 leży blisko amatorskiego pasma 50MHz. Poszukaj MMANA GAL i tam powinny być przykłady Yagi na amatosrkie pasmo w okolicach 50MHz. Program jest na tyle fajny, że automatycznie przeliczy Ci długości elementów anteny dla zadanego pasma. Sam wzmacniacz należy zrobić na jakimś fecie typu BF8xx lub BFY. Gotowych sprzętów na to pasmo raczej nie kupisz bo króluję u nas DVBT. Na Alledrogo jest dwóch sprzedawców handlujących sprzętem powojskowym może cos trafisz.
    wada

VIP Meritorious for electroda.pl
    mkpl wrote:
    Odbiór z takiej odległości to już prawdziwy wyczyn. Jedyny wzmacniacz jaki byłby dla Ciebie najlepszy to Yaga najlepiej 10 lub 13 elementów dostrojona tylko na tą częstotliwość. Dodatkowo wzmacniacz pasmowy tylko na ten fragment częstotliwości.
    hmmmm no rzeczywiście niezły wyczyn zrobić antenę 13 elementową na 47MHz gdzie długość fali to 6,4metra, czyli dipol półfalowy to 3,2m podobna długość direktorów i reflektorów i około ćwierć falowy odstęp pomiędzy elementami to fajna kratownica wyjdzie 3.2m na 20 metrów.

Do testów wystarczy sam dipol i ewentualnie direktor z reflektorem, i mamy 3,2m na 3,2m i warto sprawdzić w jakiej polaryzacji nadają, bo najczęściej na tym kanale była pionowa.
    A dobrze wykonany dipol i wzmacniacz pasmowy powinien wystarczyć.
    mkpl
    Level 37  
    Tak ja wiem tylko jaką czułość ma TV. Poza tym dokładanie elementów powoduje większy przyrost kierunkowości niż zysku. Może na początek HB9CV w tym wykonaniu? 2 elementy pracujące jak 3 elementowa Yagi.
    John Cena
    Level 6  
    Dziękuje za wypowiedzi.
    Mam do was pytanie bo skoro mowa o antenie Yagi to mam takie pytanie czy antena dipol gdy będzie w taki sposób połączona do wzmacniacza antenowego to czy wzmacniacz nie ulegnie uszkodzeniu takim jak zwarcie, bo wiadomo że dipol jest łączony razem.
    O to przykładowy obrazek.
    mkpl
    Level 37  
    Ten wzmacniacz jest dostosowany do dipoli zamkniętych (300Ohm). Przy otwartym się nie uszkodzi lecz sygnał będzie mały z powodu braku dopasowania impedancji.
    John Cena
    Level 6  
    Aktualnie posiadam wzmacniacz antenowy SWA-9009/c podana na obrazku, dzięki na której udało mi się złapać oznaki życia R1 47Mhz tą Rosje

Gdy zakupie antenę Dipol i połączę ją tak jak na obrazku połączyłem

to ten wzmacniacz nie ulegnie uszkodzeniu przy dipolu zamkniętym?
    Mam też separator antenowy do kierunkowej anteny i zastanawia mnie czy separator jest lepszy od wzmacniacza na takie odbiory.
    Bo dawniej jak miałem Yage dobre 15 lat temu to w antenie yaga byl separator antenowy zamontowany i łapało sie ten kanał jak podałem na filmiku.
    mkpl
    Level 37  
    Możesz ten wzmacniacz podłączać do dipola zamkniętego.. nawet musisz
    John Cena
    Level 6  
    Dzięki już teraz wiem że łącząc oba gniazda z lewego do prawego nie uszkodzę wzmaczniacza także będę coś kombinował.
    Co do anteny to złapałem na mojej przeróbce antenowej którą zapodałem teraz na filmiku, stała sobie na szafie.
    Tylko dziwne było to że w w pokoju na pietrze lepiej łapałem niż powieszona z 20cm od dachu.
    O to filmik tej anteny.
    ]Link[/url]