Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przestrojenie Unitra AS 215 -

DJBociek_ 01 Sep 2017 19:21 2133 11
    Damiann193
    Level 15  
    Na rysunku są to kondensatory zaznaczone na czarno.

Dodano po 12 [minuty]:

arturdip
    Level 30  
    W załączniku jest wyraźnie opisane i narysowane gdzie one są .W połączeniu ze schematem na prawdę trudno więcej wymagać.Tam jest też instrukcja przestrojenia krok po kroku.Naprawdę wystarczy to przeczytać i postępować zgodnie ze wskazówkami.Proponuję komuś oddać.Poz artur
    Sanjose
    Level 30  
    Nie wiem w czym masz problem. Ja przestroiłem AS 211D (Te same rozwiązania elektryczne) w 10 minut a robiłem taką czynność drugi raz w życiu. Te tunery bardzo prosto się przestraja.
    Tutaj masz ułatwienie bo koledzy pokazali Ci na zdjęciu co trzeba wymontować, ja tak prosto nie miałem.
    Piszczelius
    Level 2  
    Niekoniecznie trzeba wykruszać C125 i wlutowywać 3,3pF. Ja przestroiłem AS-215 z powodzeniem, zmniejszając pojemność C125, poprzez poobcinanie go, (na oko), za pomocą cążków do paznokci. Zmniejszyłem w ten sposób powierzchnię okładek kondensatora, a co za tym idzie i jego pojemność.
    anet870
    Level 26  
    Podłączę się pod temat.
    Wziąłem się za przestrojenie zgodnie z załączoną instrukcją przez arturdip. Jedno czego nie zrobiłem to nie zamontowałem w miejsce c125 3,3pF ponieważ go nie mam. Tuner odbiera, ale na pewno nie jest to jakość zadowalająca, na stereo strasznie syczy, a moc sygnału to max trzy diody. Stacji też za wiele nie łapie.
    Wszystkie te mankamenty to brak wspomnianego 3,3pF. Czy coś jeszcze muszę próbować dostroić? A może ten tuner tak odbiera?

olaf x
    Level 33  
    3,3pF to kondensator od ARCz, żeby nie przeciągało stacji.
    Wygląda na to że masz jeszcze niedokładne zestrojenie,skoro tylko 3 diody,choć to zależy też od anteny i odległości od nadajnika.
    anet870
    Level 26  
    olaf x wrote:
    3,3pF to kondensator od ARCz, żeby nie przeciągało stacji.
    Wygląda na to że masz jeszcze niedokładne zestrojenie,skoro tylko 3 diody,choć to zależy też od anteny i odległości od nadajnika.

nie mam generatora częstotliwości tylko stroję na słuch. Nie mogę znaleźć stacji z granic skali więc znajduję taką, która odbiera w miarę właściwie. Póżniej ustawiem jej częśtotliwość w odpowiednim miejscu na skali tunera i dostrajam resztę jak w instrukcji. To będzie problemem nie dokładnego zestrojenia radia?

Dodano po 50 [sekundy]:

Powiem szczerze że stroiłem głowicę długo i efekty były coraz gorsze lecz nie trafiłe mna moment aby było ogólnie lepiej jak teraz. Tuner odbiera bardzo podobnie bez anteny jak i znią w postaci przewodu około 2mb. Zauważyłem jeszcze że po włączeniu odbiorników ,które zakłucają sieć pojemnością tj. lampy led zasiczacz od laptopa etc to zasięg na tunerze rośnie choć nie przekłada się to na jakość dzwięku wręcz odwrotnie
    Andrzej L.
    Level 31  
    Zasilacze impulsowe podbijają śmietnik w eterze, stąd sygnał na wskaźniku rośnie, ale to masz sumę sygnału użytecznego ze śmieciami zasilacza, stąd nie przekłada się to na polepszenie odbioru.
    Dla wielu egzemplarzy głowicy GF-33 (oraz podobnej stosowanej m.in. w OR Amator), przy wycinaniu kondensatora C104 - 33 pF w obwodzie antenowym, zostawia się dłuższe nóżki aby w razie czego móc tam wlutować kondensator około ~ 5 pF.
    Obwód wejściowy z cewką L101 jest o tyle nieprzyjazny, że w zależności co tam na wejście antenowe podepniemy to za każdym razem trzeba do tego czegoś podpiętego zestrajać ten obwód. Inaczej jest zestrojony dla dedykowanego dipola półfalowego (lub wieloelemetowej anteny kierunkowej Yagi) za oknem, na dachu, a inaczej do kawałka przewodu wpięto jako niby antena rzuconego na meble.
    Bez dodania tego kondensatora dla niektórych głowic "brakuje" pojemności trymerowi C102 i nie można uzyskać współbieżności obwodu wejściowego, a co za tym idzie max. czułości. Możesz mieć też przypadek, że któryś z dwóch trymerów w obwodzie antenowym i wzmacniacza w.cz. stracił po latach pojemność lub w ogóle możliwość zmian pojemności - kręcisz śrubką, a pojemność się nie zmienia.
    Nie masz generatora, to nabyj sobie nawet najprostszy transmiter samochodowy FM do gniazda zapalniczki, za ~20zł. Przy rozstrojonej głowicy lokalny silny sygnał wygenerowany w obrębie mieszkania jest znacznym ułatwieniem.
    Przypuszczalnie głowica (trudno na odległość stwierdzić bez pomiarów co się u ciebie dzieje, bez pomiaru więcej macania po ciemku niż diagnostyki) po przerzuceniu na górny UKF, mimo zestrojenia obwodów LC ma mniejsze wzmocnienie, czyli tradycyjnie kwestia słabych sortów tranzystorów użytych w głowicy, także dużej wartości rezystora R107 w kolektorze T102, gdzie w nowszych głowicach wstawiono tu najwyżej 100 Ohm. Także kwestia samej amplitudy drgań heterodyny, znowu nie mając czym zmierzyć tylko zgadujemy czy jak na złość generator ten pracując teraz w nowym paśmie, czy czasem nie osłabł z amplitudą drgań, to kolejny czynnik mający wpływ na czułość głowicy. Ziarnko do ziarnka i finalnie głowica głucha jak pień.
    Jakie masz filtry ceramiczne F1, F2 w torze p.cz.? Polskie FCM10.7, czy japońskie SFE10.7A, SFE10.7S? Lichej produkcji filtry wnoszą duże tłumienie tam gdzie powinny puszczać sygnał z jak najmniejszymi stratami, wtedy masz kolejny gwóźdź do trumny lichego odbioru.