Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Inne] Co to jest za przekaźnik

marekmagda 02 Wrz 2017 13:33 747 14
  • #1 02 Wrz 2017 13:33
    marekmagda
    Poziom 9  

Witam

mam w swoich zbiorach tego typu elementu elektroniczne
    nie wiem jednak co to jest, do czego był wykorzystywany
    oraz nie znam zasady jego działania

styki reagują na przyłożony magnes

widać że styki zwilżane są rtęcią

ale po co ona?

może ktoś jest w stanie mi pomóc w rozwiązaniu tej zagadki?

[Inne] Co to jest za przekaźnik[Inne] Co to jest za przekaźnik[Inne] Co to jest za przekaźnik[Inne] Co to jest za przekaźnik[Inne] Co to jest za przekaźnik[Inne] Co to jest za przekaźnik[Inne] Co to jest za przekaźnik

0 14
  • #2 02 Wrz 2017 13:47
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

To chyba stycznik rtęciowy, którego styki są zwierana za pomocą płynnej rtęci gdy znajdzie się w odpowiednim położeniu.

0
  • #3 02 Wrz 2017 13:56
    marekmagda
    Poziom 9  

tego się domyśliłem że może pracować jako czujnik poziomu i przechyłu

coś jednak dziwna ta konstrukcja jak na tak proste urządzenie

wystarczyłyby dwa styki i już

a tu są trzy styki

chyba jednak jego przeznaczenie jest inne

0
  • #4 02 Wrz 2017 14:52
    Christophorus
    Poziom 41  

To może być styk przełączany podobnie jak w zwykłym przekaźniku. W zależności od przechylenia szklanej rurki rtęć zwiera środkowy styk z jednym ze styków "bocznych".

0
  • #5 02 Wrz 2017 14:55
    HD-VIDEO
    Poziom 36  

To nie stycznik, czujnik przechyłu a rurka kontaktronu przełączanego polem magnetycznym, która tworzy przekaźnik, pracujący tylko w konkretnej pozycji.

Rtęć zmniejsza rezystancję styku, jest też efekt bezprzerwowego przełączania; tutaj są dwa styki, takie przekaźniki mogą przełączać bardzo małe prądy

0
  • #6 02 Wrz 2017 15:08
    marekmagda
    Poziom 9  

dziękuję

to już jest jakieś wyjaśnienie

może kolega będzie jeszcze wiedział w jakiego typu urządzeniach te kontaktrony były stosowane i dlaczego

0
  • #7 02 Wrz 2017 15:33
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Na zdjęciu hermetyczne przekaźniki. Zasada ich funkcjonowania jest oparta na magnetycznych właściwościach kontaktów, które znajdują się w inercyjnym środowisku - wewnątrz korpusu czysty azot czy inny inercyjny gaz. Pod wpływem magnesu kontakty przełączają się . Zależnie od przepisania przełączenie może być jak na spięcie kontaktów tak i na otwieranie . W zamian stałego magnesu przekaźnik można rozmieścić do środka cewki i przy przechodzeniu przez ją prądu, magnetyczne pole cewki będzie przełączało kontakty. Wiadomo, że przy przelaczeniu przekaźnika powstaje jazgot kontaktów, Dla likwidacji tego zjawiska w oddzielnych konstrukcjach hermetycznych przekaźników wykorzystuje się rtęć.Dla tych koleg, dla których rosyjski i ukraiński nie problem - na tej stronie internetowej publikacja, która pomoże w rozumieniu funkcjonowania hermetycznych przekaźników. http://forca.com.ua/knigi/obladnannya/elektricheskie-apparaty_20.html

0
  • #8 02 Wrz 2017 16:21
    HD-VIDEO
    Poziom 36  

Stosowane, raczej przemysł/automatyka - zalety niezawodność (brak iskrzenia) a to wydłuża życie samego styku.

Amatorsko nie do wykorzystania; konkretna pozycja pracy przekaźnika, spora ilość rtęci

Stycznik przechyłowy:
    Link

0
  • #9 02 Wrz 2017 16:21
    marekmagda
    Poziom 9  

dziękuję

w zasadzie pełna "jasność"

zastanawia mnie tylko to dlaczego ustawia się je tylko w jednej pozycji

prawdopodobnie rtęcią na dole

czyżby to tylko pary rtęci wpływały na sposób przełączania się kontaktów
    i ich stabilizację

jeżeli tak - to co rozgrzewa rtęć
    i do jakiej temperatury rtęć ma być podgrzewana

0
  • #10 02 Wrz 2017 17:01
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Jedyne typowo elektroniczne zastosowanie o jakim słyszałem - na kontaktronach zwilżanych rtęcią budowano generatory impulsów czasie narastania rzędu pojedynczych ns, dzięki temu że przy zwieraniu drgania styków nie powodują wielokrotnego łączenia/rozłączania obwodu jak to się dzieje przy stykach "suchych".

Dodając do kontaktronu linię długą można było generować impulsy prostokątne o krótkim czasie trwania i stromych zboczach.

0
  • #11 02 Wrz 2017 17:34
    aksakal

Kolego, marekmagda! Nie zrozumiałeś przepisanie rtęci . Nic grzać nie należy.Na zdjęciu 2 typy przekaźnika z użyciem rtęci. Na zdjęciu A rtęć po kapilarze w średnim wyprowadzeniu przekaźnika wzbiera w górę i w moment łączenia zwilża kontakty, co pozwala przy ich jazgocie nie tracić kontakt między nimi. Na drugim zdjęciu rtęć łączy kontakty. Zasada funkcjonowania tego typu przekaźnika. W górnej części wewnątrz korpusu znajduje się magnetyczny płyn, który rozdziela kontakty i rtęć . Przy powstaniu magnetycznego pola magnetyczny płyn przemieszcza się do dołu, wyciska rtęć w górę, która i łączy kontakty.[Inne] Co to jest za przekaźnik[Inne] Co to jest za przekaźnik

0
  • #12 02 Wrz 2017 18:14
    marekmagda
    Poziom 9  

pisząc o podgrzewaniu

nie myślałem o temperaturze wrzenia

tylko zastanawiałem się jaka temperatura jest najlepsza do działania rtęci w tym elemencie

choć wiem, że i przy temp 20st rtęć jest lotna

dla lepszej pracy kontaktronu należałoby dbać raczej o to aby temperatura nie była zbyt wysoka

w omawianych kontaktronach chyba nie ma magnetycznego płynu

0
  • #13 02 Wrz 2017 19:00
    aksakal

Rtęć zamarza przy minus 38.9 С, temperatura wrzenia - plus 356.73С.Konstrukcja twoich przekaźników typ A( zdjęcie ) toż i nie ma magnetycznego płynu.

0
  • #14 03 Wrz 2017 02:11
    zetdeel
    Poziom 38  

Zobacz temat: Działanie przekaźnika kontaktronowego.
    Magnes przyłożony do jednego ze styków powoduje wyróżnienie tego styku jako rozwiernego (NC), ponieważ kotwica jest do niego trwałe przyciągana w stanie miewzbudzonym.
    Przekaźniki z zestykiem zwilżanym rtęcią stosuje się tam, gdzie wymagana jest wysoka niezawodność i małe napięcie szumów styku, np. w telekomunikacji i aparaturze pomiarowej.

1
  • #15 03 Wrz 2017 07:30
    Bieda z nędzą
    Poziom 30  

Takie coś widziałem we żelazku. Do czasu aż rtęć się bujała to żelazko grzało. Jezeli żelazko było w pozycji poziomej i nie wykonywało żadnych ruchów to grzałka przestawała grzać.

0