Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie szeregowe czujników NPN oraz PNP

SEMaster 03 Wrz 2017 11:03 1218 1
  • #1 03 Wrz 2017 11:03
    SEMaster
    Poziom 2  

Mam za zadanie podłączyć szeregowo dwa czujniki PNP i jeden NPN do jednego przekaźnika, jednak niezupełnie wiem jak się je łączy szeregowo. Znalazłem schemat w którym połączono dwa NPN i jeden PNP, jednak nie wiem czy jest wykonany poprawnie. Jeśli tak to wystarczy zrobić analogicznie, jednak gdyby ktoś mógł rzucić okiem i potwierdzić to byłoby mi niezmiernie miło. Ewentualnie wytłumaczyć zasadę w jaki sposób to robić - za to będę jeszcze bardziej wdzięczny.
    Połączenie szeregowe czujników NPN oraz PNP

Dodano po 42 [minuty]:

Dorzucam schematy - sam tak bym to narysował, ale podejrzewam że nie jest dobrze.
    Połączenie szeregowe czujników NPN oraz PNPPołączenie szeregowe czujników NPN oraz PNP

0 1
  • Relpol
  • #2 03 Wrz 2017 12:23
    aaanteka
    Poziom 38  

Na początek musisz zrozumieć co to jest łączenie szeregowe oraz jak zrealizowane jest właściwie wyjście czujników .
    Najprościej sobie wyobrazić obwód w którym czujniki to nic innego jak dwa włączniki ( wprawdzie specjalizowane ale ich zadanie sprowadza się do załączenia -wyłączenia zasilania obwodu) połączone są szeregowo.
    Wyjście czujników , to nic innego jak tranzystorowy klucz typu pnp lub npn, w skrócie tranzystor z otwartym kolektorem. Zwykle czujnik są trójprzewodowe co oznacza zrealizowane zewnętrzne podłączenie tranzystora do masy lub (+)plusa zasilania.
    Połączenie szeregowe czujników NPN oraz PNPPołączenie szeregowe czujników NPN oraz PNP

Zakładając ,że czujniki mają realizować funkcję załączenia przy jednoczesnym ich zadziałaniu- " odbiornik" (umowny przekaźnik a schemacie) należałoby zasilić z ich wyjść ( założenie zasilania z tego samego obwodu, tym samym napięciem). jeden czujnik poda masę, drugi plus zasilania.

Czyli reasumując rozważanie podłączenia należy rozpocząć od sprecyzowania funkcji jaką ma realizować ten układ.

0