Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych by Slawek K.

Slawek K. 03 Sep 2017 10:38 10326 11
 • Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych by Slawek K.

  Urządzeń warsztatowych ciąg dalszy - tym razem naświetlarka UV do laminatów światłoczułych.
  Naświetlarka oparta na diodach 5mm UV 400nm. Diod jest 192 w dwóch panelach po 96, oddzielnie sterowanych. Diody są osadzone na płytach 2mm z HIPS, diody są umieszczone w na podstawie kwadratu o boku 12mm, a ponieważ posiadają kąt świecenia 120 st. więc przy odległości od diody do szyby pokrywają w 100% obszar, nakładając na siebie światło. Zasilanie z zasilacza 12V. Sterownik oparty na atmega328, załączanie paneli z diodami poprzez mosfety z separacją na transoptorach, wyjście na LCD 20x4 po I2C oraz enkoder z przyciskiem do obsługi urządzenia.

  Poniżej schemat :

  Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych by Slawek K.

  Obudowa ze sklejki, wieko posiada wewnętrzny docisk na sprężynach aby laminat mocno przylegał do folii.

  Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych by Slawek K.Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych by Slawek K.Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych by Slawek K.Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych by Slawek K.Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych by Slawek K.Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych by Slawek K.Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych by Slawek K.Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych by Slawek K.

  Naświetlarka posiada następujące opcje menu :
  1. wybór panelu : lewy, prawy, oba
  2. czas naświetlania w s
  3. tryb ciemni : on/off
  4. czas ciemni w s
  5. start pracy
  6. zapis do EEPROM
  7. załadowanie ustawień fabrycznych

  Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych by Slawek K. Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych by Slawek K.Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych by Slawek K.Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych by Slawek K.Naświetlarka UV do laminatów PCB światłoczułych by Slawek K.

  Jak widać na fotkach, przedni panel delikatnie się rozwarstwił przy wyświetlaczu, niestety przypadłość sklejki, dizajn na tym troszkę ucierpiał, ale
  nie ma to wpływu na praće urządzenia, więc nie chce mi się robić obudowy od nowa :D

  A teraz kilka słów o trybie ciemni, wielokrotnie czytałem, również tu na forum, że po naświetleniu, płytka powinna pozostać jakiś czas w ciemności aby przebiegły "procesy polimeryzacji czy inne takie", zatem firmware jest na to przygotowany i faktycznie tak robiłem płytki na początku, zalecany czas ciemni w internecie był określany w przedziale 20-30 min. Od długiego czasu używam laminatów Bungard i zrobiłem jakiś czas temu testy na płytkę wykonaną z "ciemnią" i bez, i mogę jasno stwierdzić, że ten czas konieczny na "polimeryzację" to mit, na pewno w przypadku tych laminatów, nie wiem jak w przypadku innych. Zatem obecnie w ogóle nie korzystam z tego trybu i go wyłączyłem, a czas tworzenia płytki skrócił się o połowę, dziś zrobienie płytki trwa około maks pół godziny włącznie z trawieniem.

  Czas naświetlania laminatu Bungard to 50s, dobrałem go testując różne wartośc, przedział 45-60s jest ok, zbyt długi czas powoduje problemy z trawieniem, zbyt krótki mały "kontrast" ścieżek czyli krawędzie ścieżek nie są ostro odcięte.

  Jak ktoś chcę, to mogę opisać szczegółowo proces produkcji płytek tą metodą z wykorzystaniem takiej naświetlarki.

  Pozdr
  Sławek

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Slawek K.
  Level 34  
  Offline 
  Slawek K. wrote 2552 posts with rating 988, helped 238 times. Been with us since 2010 year.
 • Altium Designer Computer ControlsAltium Designer Computer Controls
 • #2
  tmf
  Moderator of Microcontroller designs
  Bardzo fajny projekt i nieźle wykonany. Z ciekawości tylko zapytam - po co optoizolacja przy MOSFETach? Kwarc i dławik przy MCU też wydają sie być zbędne.
 • Altium Designer Computer ControlsAltium Designer Computer Controls
 • #3
  Slawek K.
  Level 34  
  @tmf, masz rację, w sumie optoizlolacja nie była by tu konieczna, ale mam dużo tranosoptorów więc dałem, tym bardziej, że i tak musiałbym dać tranzystor. W tym projekcie atmega sie nudzi i kwarc jest zbędny, tak samo jak dławik bo nie wykorzystuje ADC, ale mam swojego rodzaju szablon i stosuję go w każdym projekcie, koszta pomijalne a na pewno nie zaszkodzi :)

  Pozdr
 • #4
  nukedman
  Level 12  
  rs6000 wrote:
  @tmf, masz rację, w sumie optoizlolacja nie była by tu konieczna, ale mam dużo tranosoptorów więc dałem, tym bardziej, że i tak musiałbym dać tranzystor.


  Nie musiałbyś. Wystarczyło zastosować MOSFETy N (logic-level) dołączając LEDy od dołu do masy i sterować nimi bezpośrednio przez rezystory.
 • #5
  sundayman
  Level 24  
  Dobrze by było, gdybyś podał konkretny typ użytych LED UV.
  A w ogóle - dlaczego pojedyncze LEDy, a nie na przykład stosunkowo tanie taśmy LED UV ?
 • #6
  Slawek K.
  Level 34  
 • #7
  sundayman
  Level 24  
  Hm... taki LED ma max. 0.06W "na oko". Czyli w sumie masz tam około 11W.
  Jeżeli czas naświetlania wynosi ok. minuty, to chyba całkiem nieźle przy tej mocy.
  Spodziewałbym się dłuższego.

  Jest z lutowaniem pojedynczych LEDów przy tej ilości sporo zabawy niestety.Taśma LED o tej samej ilości diod kosztowałaby właściwie tyle samo. Za to przy taśmie o mocy 7W/m moc całości byłaby około 2 krotnie większa. Ale - skoro te użyte przez ciebie dają radę, to OK.
  Na korzyść taśmy przemawia więc chyba tylko to, że montaż jest zdecydowanie łatwiejszy - wystarczy przyciąć kilka odcinków, przykleić i połączyć razem.

  Sam przymierzam się do takiej naświetlarki - stąd moje pytanie, bo raczej myślałem o taśmie właśnie...
 • #9
  Joeluck
  Level 9  
  Popełniłem podobny twór tylko z trochę w innej formie i sterowanie diodami zrobiłem na PWM, aby nie kontrolować tylko czasu a także intensywność świecenia panelu. Panel składa sie z 480 diod smd UV(2835 bodajże). Zastosowałem STM8S bez kwarca i wyświetlacz 7-segmentowy 3 znakowy. Powiem szczerze, że powtarzalność procesu jest niesamowita a płytki wychodzą bardzo ładnie, 8/8 mils, myślę że nie będą problemem, przy dobrej jakości wydruku. Konstrukcja powyżej bardzo estetyczna co niestety o moich panelach tak nie mogę powiedzieć. Ach ten eagle i ograniczenia wersji free.

  2 pytania do autora. Co stosujesz jako szybę w naświetlarce i czym unieruchamiasz płytkę w środku. Ja jeszcze nie mam nic co by stabilnie trzymało kanapkę płytk- wydruk i myślę nad gąbką o grubości 2-3mm.
 • #11
  Joeluck
  Level 9  
  Nie chodziło mi o uruchamianie a o unieruchamianie płytki. Widzę że masz zatrzask, ale mimo wszystko przy jakimkolwiek wstrząsie płytka i wydruk mogą się delikatnie poruszyć względem siebie. Chyba że masz na płycie górnej dodany jakiś miękki materiał który dobrze przylega do płytki i wydruku..
 • #12
  Slawek K.
  Level 34  
  A sorki, nie zrozumiałem ;)
  W wieczku jest płyta dociskowa która jest na sprężynach, dlatego w plexi są otwory w które wchodzą śruby trzymające docisk jak wieko zostanie zamknięte, w ten sposób nic się nie ma szans przesunąć.


  Link


  Pozdr