Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie rolet przewody

03 Wrz 2017 11:34 711 16
  • Poziom 15  
    Dzień dobry. Mam pytanie, dlaczego silnik rolety ma byc zasilany linką a nie drutem. Mój pomysł to doprowadzenie 3x1,5 do puszki pogłębionej 60 w ktorej bedzie odbiornik radiowy i na wierzchu przełącznik klawiszowy. Z tej puszki zasilanie do silnika 5x1,5 drut i w kasecie szybkozłączka do silnika. Czy to błędne rozwiązanie? Po co ta linka?
  • Poziom 38  
    Może po to, że w urządzeniu gdzie występują drgania drut z czasem może nawet ulec złamaniu, a na pewno będzie miał tendencję do poluzowania się na połączeniu śrubowym.
  • Poziom 15  
    W kasecie będzie szybkozłączka i z niej kawałem miękkiego przewodu. Z tego co się orientuje to przewody linki nie stosuje się w ścianach. Ciągnąć 3 m linki tylko żeby 10 cm się kiwało to przesada. Jak gadam? Z sensem?
  • Poziom 38  
    To niestety kolega mało się orientuje. W jakim celu byłyby produkowane przewody wykonane z linek?
  • Poziom 15  
    Chyba na przedłużacze one są dobre
  • Poziom 38  
    Kolego cały przemysł powszechnie stosuje przewody linkowe. Drut jest wskazany do stałych podłączeń nie narażonych na jakiekolwiek odkształcenia. Dodatkowo ma gorsze parametry w przypadku maksymalnego obciążenia - odprowadzanie ciepła. Dochodzi jeszcze kwestia pełzania. Jedyna zaleta to cena. Proszę skorzystać z pierwszego lepszego poradnika inżynierskiego w celu uzyskania szczegółowych informacji i douczenia się..
  • Poziom 15  
    Rozumiem to, ale nie widziałem żeby ktoś wpakował linkę pod tynk.

Dodano po 11 [minuty]:

A po co się douczać. Jak ktoś zawodowo robi instalację to może tak. Ja zrezygnowałem z tego lukratywnego hihi zajęcia na rzecz spawalnictwa. Przynajmniej nikt mi nie marudzi. A instalacje mieszkaniowe, bramowe, garażowe to byle cymbał założy.

Dodano po 1 [minuty]:

I zarabiam od 27 do 50 zł za godzinę. Na Polskę to chyba dobre zarobki i jestem panem dla siebie.

Dodano po 1 [minuty]:

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam wszystkich.
  • Poziom 38  
    adamkowalski431 napisał:
    Przynajmniej nikt mi nie marudzi .A instalacje mieszkaniowe , bramowe, garażowe to byle cymbal założy.

I tu się również kolega myli. Może i jakoś skleci, ale nikt mu nie podpisze protokółu odbioru i nie będzie mógł takiej instalacji eksploatować. Skończyły się czasy "złotych rączek" wraz nowelizacjami po 1996 roku.
    Na Śląsku jest wiele budynków gdzie zastosowano instalacje podtynkowe na przewodach linkowych z wiadomych powodów.
  • Poziom 15  
    Ja zrobiłem około 20 domów. Non stop montuje zasilania bram i domofonów jako kompleks przy produkcji mn ogrodzeń i nie miałem do tej pory żadnych kłopotów

Dodano po 3 [minuty]:

Racja jest jeszcze taka że są faceci którzy nawet nie potrafią koła wymienić w aucie, lub glazurnicy którzy udają elektryków. Którzy rozłączają zero zamiast fazy we włącznikach w pokojach bo i po takim poprawiłem. Ale ogólnie elektryk w tym kraju to tylko wegetuje przynajmniej na zadupiach kraju.

Dodano po 3 [minuty]:

Każdy może się pomylić. Nawet energetyk z papierami który miesza obwody przy podłączeniu zacisków zerowych przy kilku rcd.

Dodano po 1 [minuty]:

Miło jest popisać z kimś kto zna temat. Bo w necie jest dużo czarodziei co tylko czytają czyjeś posty i powielają je.
  • Poziom 38  
    To skąd to kolegi pytanie w temacie? Spawacz elektryk instalator :D ? Dziwne zestawienie. To w końcu co kolega robi, bo kolejne posty sobie zaprzeczają?
  • Poziom 15  
    To było pytanie w stylu jaka jest linka bo i tak już mam kupiony drut w tynk i trzeba mi to potwierdzić. Spawam konstrukcje bramy, płoty, balustrady, wiaty do 400 m kw, czasem kryje je blachą, przy płotach stosuje kompleks tzn. płot, brama, furtka, siłowniki, domofon, ewentualnie do tego gsm. Zimą naprawiam auta i bawię się oscyloskopem przy nich.
  • Poziom 38  
    To kolega może zaobserwować przy autach co potrafi zrobić praca przewodu nawet linkowego. Dlatego warto tam gdzie przewody narażone są na drgania, pracę zginania, zastosować linkę. Można oczywiście dzielić instalację na drut i linkę, ale trzeba pamiętać, że każde dodatkowe połączenie, to potencjalna możliwość wystąpienia defektu w instalacji.
  • Poziom 15  
    Zastosuje jakies szybko zlaczki żeby pozniej nie kręcić przy rozłączaniu
  • Poziom 38  
    Szybko złączki są dla amatorów. W profesjonalnie wykonanej instalacji nie ma dla nich miejsca.
  • Poziom 15  
    A co powiesz o samochodzie za 300 tys zl ktory ma szybkozlaczki i myslalo nad nim 2000 inżynierów
  • Poziom 43  
    adamkowalski431 napisał:
    myslalo nad nim 2000 inżynierów
    ...żeby po zakończeniu gwarancji zaczął się sypać... ;)
  • Poziom 15  
    Szybkozlaczkami sa też pary gniazdko wtyczka sieciowa