Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak dzwonka (wywołania) w domu. Unifon Fenix II.

03 Wrz 2017 15:35 864 5
 • Poziom 6  
  Witam !
  Mam problem z domofonem mianowicie po naduszeniu przycisku na centralce przy uliczce, nie dostaję żadnego sygnału ani od centralki ani z domowego domofonu. Komunikacja działa bez problemu, można rozmawiać z osobą w domu i na dworze. Dodam, że przez kilka lat urządzenia działały poprawni i bez problemu. Czy ktoś może rzucić jakiś pomysł gdzie szukać problemu? Niżej wrzucam zdjęcie z wnętrza centralki.

  Brak dzwonka (wywołania) w domu. Unifon Fenix II.
 • Pomocny dla użytkowników
  rafiki1996 napisał:
  Niżej wrzucam zdjęcie z wnętrza centralki

  To nie jest zdjęcie centralki. To kaseta przy furtce (ewentualnie drzwiach wejściowych).
  Uszkodzenie łatwe do zlokalizowania. Z centralki cały czas wychodzi melodia i dociera do tej właśnie kasety (panelu). Trzeba wziąć zwykłą wkładkę słuchawkową (dowolną) np. od starego telefonu i sprawdzić czy tu jest ta melodia obecna.
  Podłączamy do słuchawki dwa kabelki i dotykamy tymi kabelkami do zacisku górnego (-0) oraz do zacisku piątego od góry (DU). Dotykamy do widocznych śrubek bez odłączania czegokolwiek. W słuchawce musi być słyszany sygnał wywołania. Słuchawki oczywiście nie trzymamy w tym czasie przy uchu.

  Możliwe warianty uszkodzenia:

  1. Nie będzie słychać wspomnianego sygnału. Musimy zatem dotrzeć do centralki i zobaczyć czy tam w ogóle wychodzi ten sygnał. Sprawdzamy podobnie, tzn. podłączamy tam słuchawkę na kabelkach za zacisków o takiej samej nazwie. Jeżeli sygnał będzie słyszany, to mamy przerwę w instalacji na żyle zielonej. Jak jest rezerwa to daje obydwu stron inny kolor kabelka (z rezerwy). Jak z kolei nie ma sygnału, to winna jest centralka.

  2. Na zacisku DU w kasecie mamy sygnał. Przyczyną może być (i najczęściej jest) przycisk po prawej stronie oznaczony jako D1. Wystarczy wziąć kawałek kabelka i dotknąć sąsiadujące wyprowadzenia tegoż przycisku i sprawdzić czy wtedy dzwoni. Wyprowadzenia te są zdublowane. Można więc na próbę zwierać te widoczne od góry lub te niewidoczne od dołu.
  Jak próba wypadnie pomyślnie, to przycisk do wymiany (dostępny m.in. na znanym portalu aukcyjnym).
  Jak zwieranie przycisku nie da rezultatu, to należy odkręcić jedną śrubkę i obejrzeć płytkę drukowaną od dołu. Tam na samym dole biegnie ścieżka do przycisku. Czasami potrafi skorodować. Wystarczy połączyć pod spodem kawałkiem kabelka punkty lutownicze do których ona prowadziła.

  3. Na zacisku DU mamy sygnał i po naciśnięciu przycisku D1 pojawia się on też na wyjściu D1 (ostatni zacisk na dole). Wtedy to mamy przerwę w instalacji na czarnym kabelku, który zmierza do naszego unifonu w mieszkaniu. Wtedy trzeba znaleźć przerwę (np. urwany kabelek w unifonie) albo jak to nie będzie przyczyną, dać inną żyłę rezerwową.
 • Poziom 6  
  Dzięki wszystkim za szybką reakcję na post, jutro z rana zajrzę do kasety. Dzięki Zybex za sprostowanie i szeroką podpowiedź! Dam znać jutro.
 • Moderator Zabezpieczeń
  Mam tylko małe uwagi sprostowania:

  1. zawsze warto zacząć od sprawdzenia przycisku. Po prostu pomijamy go zwierając ze sobą przewody z DU i D1.

  2. W przypadku kasety na jednego abonenta, nie ma znaczenia czy melodia wejdzie na DU a " wyjdzie" D1. Ma się zamknąć obwód i tyle.....Warto więc to też uwzględnić przy sprawdzaniu, bo instalator mógł po prostu podłączyć odwrotnie.

  3. Do wstępnego sprawdzenia melodii możemy użyć głośników wbudowanych w panel zewnętrzny i unifon ( wiemy że działają bo rozmowa odbywa się normalnie) To proste przytykamy do złącza głośnika w panelu przewód z DU a jak nie działa, jeszcze dla uzyskania pewności przewód z D1. I już wiemy, że melodia na pewno nie trafia do panela. Teraz idziemy do centrali. Zazwyczaj w jej obudowie łączy się przewód wracający z przycisku ( w tym wypadku D1 lub DU) z przewodem idącym na zacisk wywołania w unifonie ( np w urmecie jest to zacisk CA) Odizolowujemy to połączenie i przytykamy nim do zacisku wywołania w centralce. powinien zadzwonić unifon.

  3. To całe szukanie melodii wskazanymi metodami może okazać się słabe gdy mamy starego typu zasilacz bez melodii a jej generowanie odbywa się w unifonie.

  Punkt 3 i 4 zawiera pewne niedociągnięcia. Liczę że koledzy, ze wskazaniem kolegę zybexa ;) pomogą te punkty rozwinąć
  pozdrawiam
 • Poziom 6  
  Dzięki za kolejną odpowiedź, analizując odpowiedź Zybexa też doszedłem do tego pomysłu aby zewrzeć zaciski DU-D1 zamiast przełącznika. W domu są dwa unifony, jeden na piętrze a drugi parter. Do prób i dalszych analiz będę podchodził jutro. Pozdrawiam i dziękuję za porady.

  Dodano po 14 [godziny] 13 [minuty]:

  Dzięki wszystkim, wadliwy jest przycisk! Temat do zamknięcia.