Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką antene wybrać??manta 302

jara200 06 Wrz 2017 12:57 2103 50
    jara200
    Poziom 10  
    Czytałem dość sporo o tej naziemnej.,tak w ogole dzięki za pomoc..;)
    I wszędzie sa takie cyrki z nią??czy tylko moja okolica?
    Czy to taka zawodna technologia??
    Jak bylem nad morzem okolice Władysławowa.to tam lepiej sciagalo kanaly z Szwecji niz Polskie.
    Wracając na moje podwórko.
    Sytuacja na ta chwile antena na zewnątrz,jak była skierowana na Radom ze skosem na południe wszystko ładnie.ale ale.zaczęły znikać programy tvp,raz byl raz nie.i teraz antena skierowana na Dęblin Ryki.
    Jest wszystko póki co, 36 programów łapie tvp warszawę,lublin,i kielce.i nic nie tnie.ale czekam kilka dnia zobaczymy.bo już kilka krotnie było niby ok/
    założyłem płytkę do tej siatki,do której jest potrzebny zasilacz.natomiast mam drugą która nie potrzebuje zasilacza.ale na niej byl problem z mux8.wiec została z zasilaczem.
  • HELUPOWER
    TELMOR_PL
    Poziom 30  
    Nie o zasilacz tu chodzi (choć również jest potrzebny) tylko o to co jest w antenie (siatce znaczy). Albo jest symetryzator czyli antena jest bierna, albo jest w niej wzmacniacz (z symetryzatorem ma się rozumieć) czyli antena jest aktywna. A każdy element aktywny czyt. wzmacniacz, potrzebuje zasilania, stąd zasilacz przy antenie.
    Symetryzator nie potrzebuje zasilania, jak się go zasili to będzie zwarcie.
    _kli_
    Poziom 34  
    jara200 napisał:
    łapie tvp warszawę,lublin,i kielce

jara200 napisał:
    mam tez dlugi masz z strony północnej ale cuda się działy tam

To świadczy że sygnały u Ciebie sa mocne, bo odbierasz nawet Kielce/Święty Krzyż. Ale w takiej sytuacji nie jest wskazane programowanie automatyczne, bo na odbiorniku mogą dziać się "cuda". Sygnał dolatuje do anteny z wielu nadajników z różną siłą i jakością. I odbiornik mógł zapisać w pamięci nie te o najlepszych parametrach, tylko te które przy automatycznym skanowaniu napotkał jako pierwsze. Sprawdź na ręcznym programowaniu, które kanały mają najlepszą jakość i te zapisz
    mux-1 -> k.22 (Ryki), k.30 (Kielce)
    mux-2 -> k.24 (Ryki), k.37 (Kielce)
    mux-3 -> k.42 (Ryki, Radom / TVP Warszawa), k.47 (Kielce), k.52 (Ryki / TVP Lublin)
    mux-8 -> k.7 (Ryki), k.8 (Radom, Kielce)
    jara200 napisał:
    byl problem z mux8

I może być, bo wszystkie okoliczne nadajniki nadają ten mux w polaryzacji pionowej, a Twoja siatka - jak mniemam - ustawiona jest do odbioru w polaryzacji poziomej. To że go odbierasz, to nie znaczy że z jakimiś rewelacyjnymi parametrami. Do stabilnego odbioru wskazana dodatkowa antena VHF.
    Zresztą zobaczysz jak będzie.
    jara200
    Poziom 10  
    Antena bezpośrednio na Ryki,pojawił sie problem z ttv,eska. itd odchyliłem delikatnie w stronę południa.zniknęła tvp Kielce reszta działa na ta chwile bez zarzutu.
  • HELUPOWER
    LeDy
    Poziom 43  
    Cytat:
    To że go odbierasz, to nie znaczy że z jakimiś rewelacyjnymi parametrami. Do stabilnego odbioru wskazana dodatkowa antena VHF

Ja też odbieram na antenie siatkowej VHF w polaryzacji V i to nie jest nic dziwnego.
    Odbiór prawidłowy.
    Ma taką konstrukcję ( V) i zdaje to egzamin.
    jara200
    Poziom 10  
    Panowie działa na razie wszystko..,LeDy jakie u siebie masz anteny??
  • Pomocny post
    TELMOR_PL
    Poziom 30  
    No i chwała zdrowemu rozsądkowi :spoko:
    Następnym razem nie chowaj anteny zewnętrznej "pod kloszem" bo jej przeznaczenie jest zupełnie inne. Z cukru nie jest.
    Zasada, że jeśli to możliwe anteny powinny się "widzieć" jest jak najbardziej słuszną,... co widać, słychać i czuć..
    Najważniejsze żeby nie przekombinować :lol:
    LeDy
    Poziom 43  
    Dwie anteny siatkowe ustawione w prawie przeciwnych kierunkach.. Jedna z początku "demokracji" druga kilka lat młodsza.
    TELMOR_PL
    Poziom 30  
    A ta z początku "demokracji" to jeszcze się trzyma kupy? Toż ona już dawno ma dowód osobisty wyrobiony. Chyba, że o nie ten początek "demokracji" chodzi.
    LeDy
    Poziom 43  
    O ten początek czyli początek lat 90-tych. Antena i jedna i druga trzyma się doskonale, bo to przecież amelinium a to co stalowe (siatka- chyba była ocynkowana, chromowana?) również. Skoro odbiera bardzo dobrze to nie ma sensu ich wymieniać. A tak o siatkowych piszą, że złom? :D :D
    TELMOR_PL
    Poziom 30  
    Bo to zależy od producenta. W tamtych czasach robiło się takie anteny solidnie choć "garażowo". Obecnie większość siatek na rynku to import od naszych dalekich, wschodnich braci mniejszych. Na pewno nie jest to "amelinium" cyt. klasyka,.. i w dużym hurcie z symetryzatorem można kupić za 9,5 zeta netto.
    LeDy
    Poziom 43  
    TELMOR_PL napisał:
    W tamtych czasach robiło się takie anteny solidnie choć "garażowo"..
    I właśnie z garażu to kupowałem. Ta pierwsza ma drut a ta druga już rurka.
    jara200
    Poziom 10  
    Pytanie za 100pkt a moze zrobic samemu taka antenę,plastik,plytke można wziasc od jakiegoś chinola,mam brata który jest spawaczem,robia konstrukcje do niemiec(jakieś slupy elektryczne), i tym podobne,wiec materiału jest wszelakiego.jest sens??..;)wtedy można ja wyprofilować jak chcemy,i zrobic z konkretnego materiału,
    _kli_
    Poziom 34  
    jara200 napisał:
    Pytanie za 100pkt a moze zrobic samemu taka antenę

Pytasz o siatkę? Oczywiście można złożyć z części. Tylko że wyjdzie drożej niż antena w całości.
    TELMOR_PL
    Poziom 30  
    Wszystko można zrobić samemu, nawet auto można złożyć. Myślę jednak, że lepiej to zostawić fachowcom. Trudno bowiem sobie wyobrazić, że każdy z nas będzie piekarzem, stolarzem, lekarzem, prawnikiem,... ect. Choć z doświadczenia wiem, że zdecydowana większość naszej nacji zna się prawie na wszystkim.
    Wracając do garażu,.. LeDy doskonale pamiętam te czasy. Zaczynaliśmy (co prawda obok były dwa pomieszczenia) od fonii i dekoderów pal i secam. Przestrajało się telewizory. Piękne to były czasy.
    Potem zajęliśmy się sterowaniami (pilotami) do Neptunów, Jowiszów, Rubinów i innych kolorowych wynalazków wszelkiej maści.
    Darek.S
    Poziom 31  
    Jeśli chodzi o Mantę to jest to chyba jeden z gorszych wyborów. Szczególnie jak są problemy z sygnałem. Dzisiaj miałem okazję być przy instalacji gdzie sygnał z Lubonia miał lepszą jakość niż z Chorągwicy ( z Lubonia 85% z Chorągwicy 12 ). I Manta tego lepszego sygnału nie odbierała a ten Z Chorągwicy z problemami ale owszem. Powód znikoma selektywność i 10 dB silniejszy sygnał Mux4 ( 33 Luboń 34). Jutro mam tam przetestować tuner lepszej marki...

Dodano po 19 [godziny] 40 [minuty]:

Darek.S napisał:
    Jeśli chodzi o Mantę to jest to chyba jeden z gorszych wyborów.

Muszę Mantę trochę przeprosić bo Ferguson także nie chodził. Miał wstrojone kanały z Lubonia wcześniej i po włączeniu kanału obraz idealny przez 1 sekunde a potem stopklatka i komunikat brak sygnału. Pomimo, że na paskach siła prawie 100% a jakość 85... Nie bez kozery norma przewiduje, że różnica poziomów sąsiednich kanałów to max 3dB. A tutaj było 10 :|
    LeDy
    Poziom 43  
    Bo i co miałoby być gorsze w tej Mancie? Toż to to samo co AX900 i podobne..
    Darek.S
    Poziom 31  
    LeDy napisał:
    Bo i co miałoby być gorsze w tej Mancie? Toż to to samo co AX900 i podobne..

Akurat pisałem ( pomyłkowo) o tunerze Manty ( oznaczenie Manta 302 nic mi nie mówiło bo tego nie kupuję ) a jeśli chodzi o anteny typu AX900 i podobne to sprawa jest oczywista
    Jaką antene wybrać??manta 302
    Może w Chinach mniejsze ptaszki żyją i te "rurecki" ich ciężar wytrzymują :wink:. Zdjęcie dla porównania przedstawia rurkę stosowaną w antenach Dipola.
    TELMOR_PL
    Poziom 30  
    Bo tu chodzi o wagę i o koszt transportu. Stąd ta "cinkość rurecki".
    Ale widzę, że imadełko mocno spracowane. Pewnie pamięta czasy słusznie minione i to jeszcze sprzed epoki "wicie rozumicie" :D
    Darek.S
    Poziom 31  
    TELMOR_PL napisał:
    Bo tu chodzi o wagę i o koszt transportu.

To oczywiste że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. A "amelinium" :D najtańsze nie jest. Ale z drugiej strony co tanie to drogie dlatego wolę polski produkt i kto jak kto ale pracownik firmy Telmor wie to równie dobrze jak ja. A imadełko wcale spracowane nie jest ( choć wiek rzeczywiście ma słuszny - kupował jeszcze tata) bo nie jestem ślusarzem :wink: ( ale czasami się przydaje ), tylko jest żeliwne i pomalowane i w związku z tym farba tu i ówdzie od używania odprysnęła.
    jara200
    Poziom 10  
    Panowie jest dziwny problem,mianowicie 2 tv podłączone pod trójnik zdjęcie wyzej. 1 tv podłączony na 1m kabla.a do drugiego idzie kabel ok 5m.1 działa ok,nic sie nie dzieje,a na drugim jak sa programy ttv itd czasami scina,ale nie zawsze,i jak wlacze 1 tv,to w tym momencie ustępuje problem,Ktos sie spotkal z czyms takim juz??wina tego kabla 5m??ale skoro tak to czemu jak sa obydwa wlaczone,to wszystko jest elegancko?