Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Protractor - czujnik zbliżeniowy 180 stopni

ghost666 04 Wrz 2017 11:41 7134 0
 • Protractor - czujnik zbliżeniowy 180 stopni
  Wiele dostępnych na rynku sensorów mierzy odległość od przedmiotów, ale jest kiepskie w pomiarze kąta. Informacja o tym, jaki jest kąt pomiędzy np. naszym robotem a przedmiotami jakie się dookoła niego znajdują istotnie ułatwia mu interakcję z tymi przedmiotami w czasie rzeczywistym. Wyzwania takie jak omijanie przeszkód, wykrywanie innych robotów czy przechodzenie przez labirynty jest o wiele prostsze, jeśli zna się nie tylko odległość ale i kąt. Dzięki polu widzenia wynoszącemu aż 180° Protractor pozwala mierzyć odległość i kąt od niemalże wszystkiego, co znajduje się na trasie naszego pojazdu.

  Wykorzystując zaledwie kilka linii kodu, dzięki dostarczanej wraz z modułem sensora bibliotece, jesteśmy w stanie dokonać charakteryzacji otoczenia naszego robota i stworzyć złożone algorytmy.

  Protractor przydać się może także gdy np. konstruujemy robotyczne ramie. Dzięki zamontowaniu na nim sensorów kąta i odległości nie będzie się ono obijało o przedmioty dookoła a zlokalizowanie i uchwycenie przedmiotu będzie proste jak nigdy.

  Protractor - czujnik zbliżeniowy 180 stopni


  Moduł Protractor doskonale współpracuje z shieldem do Arduino Zumo, produkowanym przez Pololu. Pozwala on na łatwe stworzenie robota Mini Sumo jak i systemu pozwalającego na omijanie robotowi przeszkód.  Protractor - czujnik zbliżeniowy 180 stopni
  Zasada działania

  Protractor jest aktywnym sensorem pracującym w podczerwieni. Mierzy on ilość światła odbitego od otaczających go przeszkód. Wykorzystując specjalny algorytm system wylicza z zebranych sygnałów nie tylko odległości, ale i kąty pod jakimi ulokowane są względem osi sensora przedmioty dookoła.

  Protractor podaje kąty i odległości na żądanie, gdy zostanie przez mikrokontroler odpytany. może być podłączony do niego poprzez interfejs I²C albo port szeregowy. Autorzy konstrukcji stworzyli do Arduino specjalną bibliotekę, która upraszcza wykorzystanie sensora.

  Dodatkowo, aby ułatwić testowanie systemu z tym sensorem, wyposażony jest w proste indykatory na diodach LED - patrząc na diody na układzie i ich jasność łatwo ocenić można co widzi sensor.

  Protractor - czujnik zbliżeniowy 180 stopniProtractor - czujnik zbliżeniowy 180 stopni


  Protractor nie jest sensorem odległości w ścisłym tego słowa znaczeniu - nie podaje on odległości w fizycznych jednostkach, a jedynie to jak bardzo jest on widoczny dla sensora. W przypadku obecności kilku przedmiotów informacje te z pewnością pozwalają na opracowanie optymalnej trasy.

  Postępy w projektowaniu

  Autor pracuje nad projektem już od około pięciu lat. Prezentowana na Kickstarterze konstrukcja to jej piata iteracja. Pokazywane powyżej moduły są produkowane w fabryce, na skale masową. Obecnie autor wprowadza jedynie minimalne poprawki do kodu programu, ale są one zoptymalizowane głównie pod testowanie sensora podczas produkcji. Obecnie opracowywane jest stanowisko do testowania modułów, tak aby wszystkie sprzedawane sensory były w 100% sprawne przed wysyłką.

  Sensor wraz z biblioteką testowany był na kilku płytkach w standardzie Arduino - Uno, Mega, Leonardo, Due oraz Teensy w 3.2 i 3.6.

  Ostatnie prace trwają nad przygotowaniem dokumentacji i instrukcji dla użytkowników. Jest ona obecnie w fazie beta testów.

  Protractor - czujnik zbliżeniowy 180 stopni
  Co w zestawie

  Każdy moduł Protractor składa się z płytki drukowanej wraz z elementami, zestawu pinów - prostych i zgiętych - oraz kondensatora. Piny oraz kondensator muszą być wlutowane w płytkę samodzielnie przez użytkownika. Elementy mechaniczne potrzebne do zamocowania układu jak i kable podłączeniowe nie są dołączane do zestawu.

  Parametry

  Protractor działa bardzo szybko i aktualizuje dane o kątach co około 15 milisekund, więc nasz robot ma szybki dostęp do tych informacji. Większość sensorów odległości ma ograniczone pole widzenia, natomiast Protractor nie - widzi on przeszkody w całym zakresie 180°.

  W pomieszczeniach, gdy nie jest narażony na bezpośrednie światło słoneczne, układ wykrywa ściany z odległości od 35 cm do 40 cm. Modelowy cel - kwadrat o boku 7,5 cm wykonany z białego PVC robot widzi typowo od 30 cm. Rurka 25 mm z tego samego materiału widoczna jest z odległości 20 cm.

  Bezpośrednie, ostre światło podczerwone w otoczeniu zaburzyć może pomiar, więc sugeruje się osłonięcie robota od słońca w czasie pracy. Światło słoneczne i inne źródła promieniowanie IR powodowac mogą zmniejszenie zasięgu i dokładności układu.

  Jak w przypadku wszystkich czujników odbiciowych, to jak dobrze sensor widzi daną przeszkodę wynika z tego jak mocno odbijają one światło. Z tego powodu jaśniejsze obiekty są lepiej wykrywane przez układ niż ciemne.

  Protractor - czujnik zbliżeniowy 180 stopni


  Dokładność pomiaru kąta wynosi nie mniej niż 10° w większości zakresu pomiarowego. Jedynie na jego skrajach delikatnie się swiększa.

  Zasilanie: od 6 do 14 V. Może być zasilany 5 V, jeśli zmodyfikujemy układ.
  Napięcie komunikacji - od 2,7 V do 5,5 V.
  Długość emitowanej fali: 820 nm do 880 nm.
  Częstotliwość odświeżania: typowo 15 ms, ale jest regulowana. Zwiększenie czasu skanu pozwala na zmniejszenie ilości pobieranej przez układ mocy. Przy 15 ms układ pobiera około 85 mA. Już przy 100 ms czasu skanowania zaledwie 20 mA.
  Maksymalny pobór prądu: 860 mA w impulsie, może być jednak zmniejszony do 200 mA, jeśli wlutujemy w PCB załączony kondensator.

  Wymiary

  Średnica: 89 mm.
  Wysokość: 6,2 mm, nie wliczając złącza.

  Protractor - czujnik zbliżeniowy 180 stopni


  Płyta drukowana wyposażona jest w pięć otworów pod śrubki 3 mm. Autorzy konstrukcji rekomendują wykorzystanie plastikowych śrubek i innych elementów montażowych.

  Połączenia

  Nazwa PINaOpis
  VinNapięcie zasilające
  GNDMasa
  TXDane wychodzące
  RXDane przychodzące
  DGNDMasa cyfrowa
  VCCZasilanie dla wyjścia cyfrowego
  SDADane I²C
  SCLZegar I²C


  Biblioteka z oprogramowaniem

  Uruchomienie Protractora pod Arduino jest bardzo proste. Biblioteka dla tego IDE znajduje się na githubie. Podstawowe funkcje obejmują czynności takie jak:

  * Zliczanie obiektów w polu widzenia.
  * Pomiar kąta pod jakim znajduje się każdy z obiektów.
  * Szacowanie widoczności każdego z obiektów.

  Biblioteka pozwala na ustawienie następujących parametrów:

  * Czas skanu
  * Zachowanie diod LED
  * Prędkość transmisji szeregowej
  * Adres I²C.

  Plany na przyszłość

  Autorzy konstrukcji planują w przyszłości dodać m.in. biblioteki pozwalające na wykorzystanie Protractora pod Raspberry Pi. Innym planem jest otwarcie i udostępnienie bibliotek sprzętowych do układy jak i planów obudowy i elementów mechanicznych systemu.

  Źródło: https://www.kickstarter.com/projects/williammoore/protractor-a-proximity-sensor-that-measures-angles

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9546 postów o ocenie 7611, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls