Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polski mały kompresor - Opinia oraz uchodzące ciśnienie

PionierT6 04 Wrz 2017 17:52 783 6
 • #1 04 Wrz 2017 17:52
  PionierT6
  Poziom 9  

  Polski mały kompresor - Opinia oraz uchodzące ciśnienie

  Witam trafił w moje ręce taki kompresor. Nie mam na jego temat żadnych informacji. Jedynie na silniku jest tabliczka znamionowa 0,75kw 3 fazy i inne informacje - pewne jest to że sam silnik jest polskiej produkcji. Chciałbym po pierwsze dowiedzieć się co to za sprzęt a druga sprawa wygląda tak: Po włączeniu zbiornik napełnia się a po wyłączeniu od razu powietrze uchodzi sobie i to w miejscu gdzie jest odpowietrzenie skrzyni korbowej ... wygląda na to że brak jest przy butli zaworka zwrotnego a z drugiej strony nic nie wygląda na przerabiane. Zdjęcie jest poglądowe bo tylko takie znalazłem w internecie ale mój kompresor jest identyczny. Przy zbiorniku zaraz obok dolotu ze sprężarki jest też zaworek bezpieczeństwa który w przypadku przekroczenia ciśnienia otwiera się i wypuszcza nadmiar powietrza. Nie ma żadnego wyłącznika ciśnieniowego ani nic tego typu tylko wyłącznik 0-1. Powiedzcie mi czy ten typ tak ma czy u mnie jest coś jednak grzebane/uszkodzone. A kolejna sprawa nawet jeśli ten typ tak ma to ja bym jednak chciał zamontować w nim zaworek zwrotny żeby to miało ręce i nogi a przecież nawet gdy nie wyłącze sprężarki to butli mi nie rozsadzi bo jest zaworek bezpieczeństwa także myślę że bez montażu wyłącznika ciśnieniowego się obejdzie i chodzi mi tylko o najprostszy zaworek ciśnieniowy.

  0 6
 • #2 04 Wrz 2017 23:23
  Staszek49
  Poziom 34  

  Kolego mam podobny kompresor. W Twoim ktoś już kombinował np. włącznik zasilania i filtr powietrza. Nieszczelność (uciekanie powietrza) wynika m.in. z wypracowanego już tłoka i cylindra oraz zużytych, bądź skorodowanych zaworków w głowicy w postaci stalowych blaszek. Gdzie jest obudowa kompresora i czy rzeczywiście nie ma zaworu bezpieczeństwa. Zdemontuj głowicę (4 śruby), to będziesz miał na widoku wspomniane "zaworki-blaszki", które nie mogą mieć wżerów i korozji. Po zdemontowaniu cylindra oceń stan tłoka, pierścieni i gładzi cylindra. Sprawdź poziom oleju i ewentualnie wymień go na świeży. Zdemontuj ostrożnie pierścienie z tłoka i pojedynczo wsuń je do cylindra (do połowy) i jeśli masz szczelinomierz, to zmierz szczelinę. Luz pomiędzy końcami pierścionka powinien być jak najmniejszy, gdyż decyduje on o kondycji sprężarki (przedmuchy).

  0
 • #3 05 Wrz 2017 01:41
  PionierT6
  Poziom 9  

  PionierT6 napisał:
  Zdjęcie jest poglądowe bo tylko takie znalazłem w internecie

  Cały kompresor jest w oryginale jednak nie mam jak zaprezentować jego wyglądu.

  Co do głowicy to nie ma tam blaszek tylko dwie gumowe membranki - w dobrym stanie
  Tłok-cylinder są także w dobrym stanie. Pierścienie nie są nadmiernie zużyte ani gładź cylindra - w moim wypadku wygląda to nawet na mało używany sprzęt.
  Myślę że problemem jest brak zaworu zwrotnego. A powietrze może uciekać przez skrzynię korbową pewnie dlatego że jest wkręcona tam śruba przewiercona na wylot.. Nie wiem czy to fabryczne rozwiązanie. Ogólnie to kompresor pompuje dosyć mocno tylko problem jest jak się go wyłączy ... Myślę że gdyby był zaworek zwrotny nie było by tego problemu - większość kompresorów go posiada.

  0
 • #4 05 Wrz 2017 17:42
  Staszek49
  Poziom 34  

  Rolę zaworka powinny pełnić właśnie nazwane przeze mnie"blaszki" stalowe. Podczas pracy kompresora jedna z nich pozwala zasysać powietrze, druga natomiast w jednym kierunku przepuszcza sprężone powietrze do butli, a po wyłączeniu sprężarki powinna blokować odpływ powietrza z butli do cylindra. W Twoim przypadku nie spełnia ona tego warunku i powietrze ucieka do cylindra a następnie do skrzyni korbowej sprężarki.
  Spróbuj zamontować zaworek zwrotny na rurce doprowadzającej sprężone powietrze do butli, ale trzeba będzie ją np. przeciąć, może nagwintować i jakoś połączyć z zaworkiem. Instalacja ta musi być szczelne.

  0
 • #5 05 Wrz 2017 18:50
  Krzysztof Reszka
  Moderator Elektrotechnika

  PionierT6 napisał:
  Cały kompresor jest w oryginale jednak nie mam jak zaprezentować jego wyglądu.

  Będzie potrzeba jedna dać zdjęcie bo temat staje bez przedmiotowy. Jest wiele podobnych do siebie kompresorów.

  0
 • #6 05 Wrz 2017 19:43
  PionierT6
  Poziom 9  

  Czy istnieje szansa dostania membranek do głowicy?

  0
 • #7 06 Wrz 2017 19:03
  PionierT6
  Poziom 9  

  Krzysztof Reszka napisał:
  Będzie potrzeba jedna dać zdjęcie bo temat staje bez przedmiotowy. Jest wiele podobnych do siebie kompresorów.


  Nie ma potrzeby dawać drugiego zdjęcia ponieważ mój kompresor jest identyczny jak na zdjęciu - tylko że w tym co zamieściłem ktoś przerobił wyłącznik i filtr powietrza - reszta jest ta sama.


  Membranek szukałem w internecie ale trudno trochę znaleźć bo nawet nie znam modelu. Rozwiązanie jedyne (którego w tym wypadku wolę uniknąć) to montaż zaworka. Nie stanowi dla mnie to przeszkody bo mam jak nagwintować i czym uszczelnić ale wolałbym jednak żeby było sprawne to co jest.

  0