Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak stacji dokującej Lampka Warsztatowa PHILIPS RCH31 UV

fafal82 04 Wrz 2017 20:09 1182 24
  • #1 04 Wrz 2017 20:09
    fafal82
    Poziom 8  

Witam mam oto taką lampkę http://all

Linki zostały usunięte - zgodnie z regulaminem pkt.3.1.18 [dzimi]

l ale nie mam stacji dokującej oraz ładowarki podobno to taka sama jak w telefonie..i tu moje pytanie mogę tą lampkę podłączyć bezpośrednio do ładowarki od telefonu aby ją naładować?

0 24
  • #2 05 Wrz 2017 10:07
    huluk
    Poziom 30  

Pytanie zasadnicze, czy stacja dokująca która jest zasilana napięciem 5V (przez złącze USB, ładowarką jak np. do telefonu) sama w sobie zawiera jakąś przetwornicę czy jest tylko mechaniczną "przejściówką". Obawiam się jednak, że w środku może być zamontowany kontroler ładowania.

0
  • #3 05 Wrz 2017 23:11
    fafal82
    Poziom 8  

Kontroler ładowania to tylko aby za długo nie ładować czy może podawać inny prąd??

0
  • #4 06 Wrz 2017 08:22
    huluk
    Poziom 30  

Jeśli kontroler ładowania jest w stacji dokującej to obniża on napięcie (zakładam, że skoro stacja zasilana z USB to w latarce siedzi akumulator na 3,7V) oraz dodatkowo kontroluje prąd płynący przez akumulator i kończy ładowanie po stwierdzeniu pełnego naładowania. Możesz rozmontować latarkę, zobaczyć jaki akumulator tam jest zamontowany i jak podłączony do wyprowadzeń ładowania stacji i ewentualnie nabyć lub zrobić prostą przetwornicę / ładowarkę.

0
  • #5 11 Paź 2017 20:57
    fafal82
    Poziom 8  

huluk masz jakiś link jak zrobić taką przetwornicę/ładowarkę??rozebrałem lampkę ale do akumulatorka ciężko się dostać

0
  • #6 12 Paź 2017 07:37
    huluk
    Poziom 30  

Niestety - aby dobrać jakieś rozwiązanie musisz znać typ, napięcie i pojemność akumulatora, więc dostanie się do niego jest konieczne. Jak już będziesz znał jego parametry to dobór ładowarki nie będzie problemem - jedno zapytanie w Internecie i wyskoczą tysiące wyników, gotowych produktów, schematów, zestawów do montażu... Zrób jak najlepsze zdjęcia wnętrza, może coś uda się ustalić.

0
  • #7 22 Paź 2017 11:03
    fafal82
    Poziom 8  

huluk Parametry wyglądają następująco :
    1.Pojemność akumulatora 3000 mAh
    2.Czas ładowania do 2.5 godz
    3.Rodzaj akumulatora Lit
    4.Typ przewodu ładowarki Port USB ze stacją dokującą
    5.Zródło zasilania Akumulator
    6.Napięcie 3.2 V
    7.Moc 3 W

Możesz podać jakiś link do zrobienia takiej ładowarki- stacji dokującej??

0
  • #8 26 Paź 2017 20:07
    fafal82
    Poziom 8  

Pomoże ktoś??

0
  • #9 26 Paź 2017 21:36
    000andrzej
    Poziom 37  

fafal82 napisał:
    mogę tą lampkę podłączyć bezpośrednio do ładowarki od telefonu aby ją naładować?

Możesz. Widać w ten sposób się ją ładuje. Sprawdź tylko rodzaj ładowarki bo są słabsze i silniejsze, co nie powinno przeszkadzać.

0
  • #10 27 Paź 2017 06:58
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

fafal82 napisał:
    rozebrałem lampkę ale do akumulatorka ciężko się dostać
    To może zobaczymy jakieś fotki.

0
  • #11 29 Paź 2017 11:16
    fafal82
    Poziom 8  

Brak stacji dokującej Lampka Warsztatowa PHILIPS RCH31 UVBrak stacji dokującej Lampka Warsztatowa PHILIPS RCH31 UV

Dodano po 7 [minuty]:

Cały akumulatorek jest obudowany nie mam pojęcia jak się do nie go dostać.Zdjęcie poniżej przedstawia wejście do stacji ładującej
    Brak stacji dokującej Lampka Warsztatowa PHILIPS RCH31 UV

0
  • #12 29 Paź 2017 12:18
    W.P.

Można się domyślać, że na płytce są 2 układy.
    Pierwszy nadzorujący proces ładowania, pilnujący by napięcie na akumulatorze nie przekroczyło 4,2V.
    Drugi chroniący akumulator przed nadmiernym rozładowaniem (np. w przypadku zbyt długiego pozostawienia lampki włączonej).

Oczywiście wszelkie wątpliwości mógłby rozwiać schemat ideowy ale go nie mamy. Można oczywiście zrysować z płytki ale może nie będzie potrzeby.
    Podłączenie układu w takim stanie do portu USB w komputerze może zakończyć się różnie. Nie wiadomo czy układ na płytce jest sprawny. Poza tym nie znamy polaryzacji styków w stacji dokującej.

Ze zdjęcia wnioskuję, że para brązowy-niebieski to zasilanie diod a pozostałe pary to akumulator i styki ładowania.
    Trzeba dalej rozbierać by dokładnie ustalić co jest z czym połączone.

Próbne podłączenie (po ustaleniu biegunowości) do dowolnego zasilacza stabilizowanego 5V na początek przez żarówkę bądź jakiś niewielki rezystor (kilka omów).

Dodano po 1 [minuty]:

Proszę o typ układu SMD. Trochę go przesłania przewód.

0
  • #14 29 Paź 2017 14:36
    W.P.

No nieźle można skomplikować latarkę (czyt. lampę warsztatową)...
    Wygląda na to, że para biały-czerwony to styki ładowania a czarny-czerwony to akumulator lub odwrotnie (IMAG2484.jpg). Trzeba sprawdzić woltomierzem i omomierzem.

Rozumiem, że lampa nie świeci z powodu rozładowanego akumulatora. Trzeba go wstępnie podładować odpinając od płytki przynajmniej do 3V z dowolnego zasilacza oczywiście kontrolując prąd.

Obawiam się jednak, że tu może być problem. Gdyby był sprawny to w komplecie byłaby oryginalna ładowarka.
    Tak czasem handlarze sprzedają sprzęt na giełdzie elektronicznej. Ucięty przewód zasilający niby to z powodu plątania się.
    Oczywiście urządzenie trup ale dobrze podane - "pan sobie tylko przewód dosztukuje i hula".

Kierunek dalszych działań zależy od wyników pomiarów.

Ps Co to za scalaczek?

0
  • #15 29 Paź 2017 14:43
    gumisie
    Poziom 39  

Witam.
    @fafal82, zamiast sobie komplikować kwestię rozwiązania "problemu", nie było by prościej zidentyfikować: (+) oraz (-) tego złącza Lampa » Stacja i użyć zasilacza np. DC 5V/1A. Biorąc pod uwagę że w oryginalnej stacji zostało zastosowane złącze USB, wątpię aby PHILIPS do tego celu dedykował zasilacz o innym napięciu wyjściowym.
    Pozdrawiam.

0
  • #16 29 Paź 2017 15:15
    fafal82
    Poziom 8  

Rozumiem, że lampa nie świeci z powodu rozładowanego akumulatora. Trzeba go wstępnie podładować odpinając od płytki przynajmniej do 3V z dowolnego zasilacza oczywiście kontrolując prąd.
    Rozumiem że chodzi o podpięcie..?do jakiej płytki?

Obawiam się jednak, że tu może być problem. Gdyby był sprawny to w komplecie byłaby oryginalna ładowarka.
    Lampa jest sprawna ale ktoś mi ukradł stację.......

Ps Co to za scalaczek?[/quote]
    STC 15W404AS
    351-SOP16G
    1540HKF158.CA

Dodano po 1 [minuty]:

gumisie napisał:
    Witam.
    @fafal82, zamiast sobie komplikować kwestię rozwiązania "problemu", nie było by prościej zidentyfikować: (+) oraz (-) tego złącza Lampa » Stacja i użyć zasilacza np. DC 5V/1A. Biorąc pod uwagę że w oryginalnej stacji zostało zastosowane złącze USB, wątpię aby PHILIPS do tego celu dedykował zasilacz o innym napięciu wyjściowym.
    Pozdrawiam.

gumisie a jak to zrobić?jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o elektronikę

0
  • #17 29 Paź 2017 15:50
    000andrzej
    Poziom 37  

Sprawdź przejście między kabelkami. Być może zidentyfikujesz, że np czerwony to jest jeden ze styków a biały - drugi. Strzelam. Może czerwony i niebieski? Przedtem zobacz czy między mierzonymi punktami nie masz napięcia gdyby akumulator jeszcze trzymał, bo może miernik w najlepszym wypadku źle wskazywać.
    Jeśli zidentyfikujesz 2 przewody, które są bezpośrednio pinami do stacji dokującej - jesteś w domu.

0
  • #18 29 Paź 2017 15:54
    gumisie
    Poziom 39  

fafal82 napisał:
    jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o elektronikę
    I tu zaczyna się problem, ja jestem praktykiem i nie zawsze potrafię przekazać moją poradę w formie pisemnej na tyle zrozumiałą dla osób "trzecich".
    Tak więc zasadnicze pytanie: posiadasz jakiś multimetr i potrafisz się nim posługiwać?.

0
  • #19 29 Paź 2017 16:19
    fafal82
    Poziom 8  

000andrzej napisał:
    Sprawdź przejście między kabelkami. Być może zidentyfikujesz, że np czerwony to jest jeden ze styków a biały - drugi. Strzelam. Może czerwony i niebieski? Przedtem zobacz czy między mierzonymi punktami nie masz napięcia gdyby akumulator jeszcze trzymał, bo może miernik w najlepszym wypadku źle wskazywać.
    Jeśli zidentyfikujesz 2 przewody, które są bezpośrednio pinami do stacji dokującej - jesteś w domu.

A może plus i minus są na czarnym i czerwonym ponieważ po wypięciu tych kabelków przy pinie widać skrót BAT.....?

0
  • #20 29 Paź 2017 16:33
    gumisie
    Poziom 39  

fafal82 napisał:
    A może plus i minus są na czarnym i czerwonym ponieważ po wypięciu tych kabelków przy pinie widać skrót BAT.....?
    Może :cry: , z tond moje pytanie:
    gumisie napisał:
    Tak więc zasadnicze pytanie: posiadasz jakiś multimetr i potrafisz się nim posługiwać?.
    Przełącz multimetr na odczyt napięcia (DC) i zmierz czy i jaki potencjał występuje na przewodach (wypiętych z gniazd na PCB): czarny - czerwony, biały - czerwony.

0
  • #21 29 Paź 2017 16:54
    fafal82
    Poziom 8  

gumisie napisał:
    fafal82 napisał:
    Może :cry: , z tond moje pytanie:
    gumisie napisał:
    Przełącz multimetr na odczyt napięcia (DC) i zmierz czy i jaki potencjał występuje na przewodach (wypiętych z gniazd na PCB): czarny - czerwony, biały - czerwony.

Problem w tym że nie posiadam a lampka jest całkowicie rozładowana

0
  • #22 29 Paź 2017 17:07
    gumisie
    Poziom 39  

fafal82 napisał:
    Problem w tym że nie posiadam
    Mam rozumieć: nie posiadasz multimetru :?: . Wybacz, w tej sytuacji to ja "odpadam".
    Pozdrawiam i powodzenia życzę.
    P.s.
    Przecież taki Chiński, jednorazowy "uniwersalny miernik" (nie mylić z Multimetrem ) kosztuje około 10zł. W pracowni hobbysty, początkującego elektronika w zupełności wystarczy, tym bardziej że jest to jedno z najbardziej podstawowych narzędzi.

0
  • #23 29 Paź 2017 17:33
    W.P.

fafal82 napisał:
    Nie chciałem pytać ale trochę wyczuwałem.
    Zabawa z akumulatorem litowym może się źle skończyć jeśli zignorujemy zasady ładowania. Chodzi tu o rozszczelnienie i wydostanie się niebezpiecznych substancji na zewnątrz.
    Dlatego do ładowania takich akumulatorów są specjalne ładowarki a i w niektórych konstrukcjach montowane są specjalizowane układy zafoliowane razem z akumulatorem.

Najlepiej będzie zanieść całość (bez składania) do kogoś kto się trochę zna. Jeśli przejeżdżasz przez Łódź to zapraszam.

0
  • #24 01 Lis 2017 17:16
    fafal82
    Poziom 8  

W.P. napisał:
    fafal82 napisał:
    Nie chciałem pytać ale trochę wyczuwałem.
    Zabawa z akumulatorem litowym może się źle skończyć jeśli zignorujemy zasady ładowania. Chodzi tu o rozszczelnienie i wydostanie się niebezpiecznych substancji na zewnątrz.
    Dlatego do ładowania takich akumulatorów są specjalne ładowarki a i w niektórych konstrukcjach montowane są specjalizowane układy zafoliowane razem z akumulatorem.

Najlepiej będzie zanieść całość (bez składania) do kogoś kto się trochę zna. Jeśli przejeżdżasz przez Łódź to zapraszam.

Zrobiłbyś taką stację ?

0
  • #25 01 Lis 2017 18:33
    W.P.

Mogę spróbować. Reszta na PW.

0