Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz Hoover T6074 - Dwa inne łożyska - jakie kupić?

04 Wrz 2017 21:14 762 5
  • Poziom 8  
    Witam, rozebrałem odkurzacz w celu wymiany łożysk i mam pewien problem. Mianowicie łożysko od strony komutatora jest 608 2RS, a od strony turbinki jest 608 ZZ. Teraz nie wiem jakie kupić. 2RS wygląda mi trochę na wymieniane, ponadto nie sądzę, żeby w fabryce dawali NSK, a takiej właśnie marki jest.
    Niestety nie znalazłem żadnej serwisówki do tego odkurzacza. No chyba że to bez znaczenia jakie mają być :)
  • Poziom 19  
    Witam
    Producenci opisują rodzaj uszczelnienia tak:
    Końcówka symbolu ZZ mówi nam że łożysko posiada obustronne zabezpieczenie przed pyłem metalowymi osłonkami. Osłonki te jednak nie stanowią stuprocentowego uszczelnienia albowiem jest to uszczelnienie bezstykowe i pomiędzy osłonką a wewnętrzną bieżnią znajduje się szczelina.

Oznaczenie 2RS to uszczelnienie stykowe. Łożysko w tym przypadku uszczelnione jest osłonkami ze specjalnymi szczelnie przylegającymi do bieżni wewnętrznej wargami wykonanymi najczęściej z gumy na bazie bardzo elastycznego butadienowo- akrylonitrylowego elastomeru jakim jest kauczuk syntetyczny NBR.
    Łożyska 2RS mają większą podatność do nagrzewania się niż łożyska ZZ i wobec tego nie nadają się do stosowania w urządzeniach wysokoobrotowych.

Moim zdaniem łożyska powinny być typu ZZ.
  • Poziom 8  
    Oznaczenia i uszczelnienia ogólnie znam, ale akurat o prędkości obrotowej nie pomyślałem. A to cenna informacja.
  • Moderator Samochody
    Czeczen3 napisał:
    Oznaczenia i uszczelnienia ogólnie znam, ale akurat o prędkości obrotowej nie pomyślałem. A to cenna informacja.
    Kolega wyżej nieco mija się z prawdą. Załóż łożyska takie jak były - od strony turbiny ZZ, a od strony komutatora RS - z oznaczeniem C3. Te pod turbinką jest bardziej obciążone i bardziej się nagrzewa - ale jest osłonięte od kurzu, więc jest blaszane uszczelnienie ZZ, na dobrą sprawę zapobiegające tylko wypłynięciu smaru. Od strony komutatora zaś jest mniej obciążone, mniej się grzeje ale jest w strudze powietrza, niosącej kurz - więc musi być uszczelnione. Cała filozofia.
  • Poziom 8  
    Odkurzacz Hoover T6074 - Dwa inne łożyska - jakie kupić?
    Zatem kupiłem tak jak napisałeś - jedno takie i jedno takie. Wszystko elegancko, ale zapomniałem o jednej ważnej rzeczy... Znalazłem tylko na necie, o numerze 308.0005 niby w Zelmerach pakowaną :| Chyba, że ktoś wie gdzie to kupię w okolicy Gliwic, to chętnie się dowiem. Może zagaję w jakimś serwisie i mi odsprzedadzą.
  • Poziom 8  
    A więc kupiłem na popularnym serwisie podkładki po niecałe 5zł i wszystko skończone. Pracuje elegancko. Przy okazji poczyściłem cały silnik bo szczotki były tak zasyfiałe, że wysuwały się może pół mikrona :D Nie mam pojęcia jak to pracowało.