Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SONY STR-DB840QS - Brak dźwięku na wyjściu

pogi13 04 Sep 2017 21:42 1074 11
    pogi13
    Level 14  
    Witam
    Próbuję odratować padniętego soniaka. Zaczęło się od tego, że wystrzeliły dwa tranzystory MP1620 i MN2488. Szybie zamówienie, wymiana i sukces - amplituner odżył ale niestety lewy kanał był przytłumiony i trzeszczał. W tym wypadku lokalizacja problemu trwała dłużej ale ostatecznie odkryłem, że układ TC9299P również ucierpiał - niestety podczas ostatnich pomiarów dla pewności - zsunęła mi się sonda miernika i zrobiła zwarcie...i tu zaczął się problem z którym przestaję sobie radzić. Momentalnie odparował IC408 a jeden z tranzystorów 2SC1815 (Q613) dostał zwarcia. Wymieniłem uszkodzone elementy i dla pewności układy uPC2581V. Komunikat protector znikł ale niestety nie ma głosu na żadnym kanale. Zauważyłem 2 niepokojące sprawy:
    1. Śledziłem sygnał wejściowy i dociera on do TC9299P ale na wyjściu układu sygnał jest już 10x mniejszy (wymieniałem wszystkie 3 układy na nowe)
    2. Napięcia na uPC2581 są zupełnie inne niż te na schematach które zdobyłem gdzieś na forum
    Pin 1 -0,6V
    Pin 2 -0,01V
    Pin 3 -0,05V
    Pin 4 -52,3V
    Pin 5 gdy zacząłem mierzyć to napięcie wynosiło 2V i powoli opadało aż do 0V
    Pin 6,8 i 9 0V
    Pin 10-52,2V
    Pin 11 -0,3V
    Pin 13 i 14 1,1V (wg schematu powinno być 61V :O )
    Pin 15 -54V
    Śledzę schemat i nie mogę wymyślić co może być przyczyną...
    Jakieś pomysły?
    W załączniku dodaję schemat.
    Pozdrawiam
    mariuszw19640717
    Level 35  
    pogi13 wrote:
    Śledzę schemat i nie mogę wymyślić co może być przyczyną...

,,Prześledź'' (zmierz) gdzie ginie napięcie 61V, może da się ustalić co jest przyczyną jego braku.
    pogi13
    Level 14  
    Źródło tego problemu znalezione - przepalony rezystor 1R działający najwidoczniej jako bezpiecznik. Dźwięk się pojawił ale bardzo cichy. Układy TC9299P go tłumią
    mariuszw19640717
    Level 35  
    pogi13 wrote:
    Układy TC9299P go tłumią

Małe szanse by jednocześnie się uszkodziły trzy układy.
    Jak mają prawidłowe zasilanie to, raczej sygnały nimi sterujące są nieprawidłowe, te CLK, LAT, DAT, lub bak jednego z nich.
    pogi13
    Level 14  
    Zasilanie jest prawidłowe, układy nowe, co do sygnałów - też o tym pomyślałem ale ciągłość obwodu jest zachowana. Intryguje mnie jednak sygnał GND układów. Nie ma on połączenia z układami uPC2581V ani żadną inną masą od zasilania - czy to jakiś obwód sztucznej masy?
  • Helpful post
    mariuszw19640717
    Level 35  
    pogi13 wrote:
    ciągłość obwodu jest zachowana

Tak, ale czy sygnały są?
    pogi13 wrote:
    Intryguje mnie jednak sygnał GND układów. Nie ma on połączenia z układami uPC2581V ani żadną inną masą

Według schematu ma z GP1 GND PLATE A, może urządzenie musi być złożone by był to połączenie, na schemacie tego nie widać.
    pogi13
    Level 14  
    Niestety nie mam czym tego sprawdzić - próbowałem miernikiem częstotliwości w UNI-T UT70A ale chyba panuje tam zbyt niskie napięcie więc brak wskazań. Wszystko mam podłączone i skręcone więc w zasadzie powinno być jakieś połączenie z masą.
  • Helpful post
    mariuszw19640717
    Level 35  
    pogi13 wrote:
    Wszystko mam podłączone i skręcone więc w zasadzie powinno być jakieś połączenie z masą.

Szukaj przerwy w połączeniu, na schemacie jest połączenie, może ścieżka pękła, przerwa na gniazdach, taśmie.
    pogi13
    Level 14  
    Zaginiona masa się odnalazła - przechodzi do płytki potencjomeru, stamtąd do AU SW a nastepnie do części cyfrowej a tam poprzez złącze DVD/LD COAXIAL IN które jest metalowe łączy się z obudową z analogową masą i akurat do tego złącza nie wkręciłem śrubki. Póki co wszystko działa ale chyba połączę te masę przewodem na stałe :)
    Dziękuję za pomoc :)
    mariuszw19640717
    Level 35  
    pogi13 wrote:
    Póki co wszystko działa ale chyba połączę te masę przewodem na stałe

Nie radze tego robić, może powstać pętla masy.
    Jak działało przed awarią i teraz działa prawidłowo to, jest zasada nie poprawiaj po fabryce.
    pogi13
    Level 14  
    Racja, dzięki wielkie za pomoc :)
    pogi13
    Level 14  
    Tranzystory lewego kanału wystrzeliły po kilku minutach grania. Jak się okazało w zakupionych kolumnach ktoś podmienił głośniki średnio i nisko tonowe 8R na 4R a suwak na amplitunerze ustawiony był na 8R więc tranzystory miały prawo się trochę rozerwać :D Oryginalne tranzystory wytrzymywały to przez dwa lata więc widać jaka jest jakość tych produkowanych obecnie. W kazdym razie problem rozwiazany i dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.