Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SONY STR-DB840QS - Brak dźwięku na wyjściu

04 Wrz 2017 21:42 894 11
  • Poziom 14  
    Witam
    Próbuję odratować padniętego soniaka. Zaczęło się od tego, że wystrzeliły dwa tranzystory MP1620 i MN2488. Szybie zamówienie, wymiana i sukces - amplituner odżył ale niestety lewy kanał był przytłumiony i trzeszczał. W tym wypadku lokalizacja problemu trwała dłużej ale ostatecznie odkryłem, że układ TC9299P również ucierpiał - niestety podczas ostatnich pomiarów dla pewności - zsunęła mi się sonda miernika i zrobiła zwarcie...i tu zaczął się problem z którym przestaję sobie radzić. Momentalnie odparował IC408 a jeden z tranzystorów 2SC1815 (Q613) dostał zwarcia. Wymieniłem uszkodzone elementy i dla pewności układy uPC2581V. Komunikat protector znikł ale niestety nie ma głosu na żadnym kanale. Zauważyłem 2 niepokojące sprawy:
    1. Śledziłem sygnał wejściowy i dociera on do TC9299P ale na wyjściu układu sygnał jest już 10x mniejszy (wymieniałem wszystkie 3 układy na nowe)
    2. Napięcia na uPC2581 są zupełnie inne niż te na schematach które zdobyłem gdzieś na forum
    Pin 1 -0,6V
    Pin 2 -0,01V
    Pin 3 -0,05V
    Pin 4 -52,3V
    Pin 5 gdy zacząłem mierzyć to napięcie wynosiło 2V i powoli opadało aż do 0V
    Pin 6,8 i 9 0V
    Pin 10-52,2V
    Pin 11 -0,3V
    Pin 13 i 14 1,1V (wg schematu powinno być 61V :O )
    Pin 15 -54V
    Śledzę schemat i nie mogę wymyślić co może być przyczyną...
    Jakieś pomysły?
    W załączniku dodaję schemat.
    Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    pogi13 napisał:
    Śledzę schemat i nie mogę wymyślić co może być przyczyną...

,,Prześledź'' (zmierz) gdzie ginie napięcie 61V, może da się ustalić co jest przyczyną jego braku.
  • Poziom 14  
    Źródło tego problemu znalezione - przepalony rezystor 1R działający najwidoczniej jako bezpiecznik. Dźwięk się pojawił ale bardzo cichy. Układy TC9299P go tłumią
  • Poziom 34  
    pogi13 napisał:
    Układy TC9299P go tłumią

Małe szanse by jednocześnie się uszkodziły trzy układy.
    Jak mają prawidłowe zasilanie to, raczej sygnały nimi sterujące są nieprawidłowe, te CLK, LAT, DAT, lub bak jednego z nich.
  • Poziom 14  
    Zasilanie jest prawidłowe, układy nowe, co do sygnałów - też o tym pomyślałem ale ciągłość obwodu jest zachowana. Intryguje mnie jednak sygnał GND układów. Nie ma on połączenia z układami uPC2581V ani żadną inną masą od zasilania - czy to jakiś obwód sztucznej masy?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    pogi13 napisał:
    ciągłość obwodu jest zachowana

Tak, ale czy sygnały są?
    pogi13 napisał:
    Intryguje mnie jednak sygnał GND układów. Nie ma on połączenia z układami uPC2581V ani żadną inną masą

Według schematu ma z GP1 GND PLATE A, może urządzenie musi być złożone by był to połączenie, na schemacie tego nie widać.
  • Poziom 14  
    Niestety nie mam czym tego sprawdzić - próbowałem miernikiem częstotliwości w UNI-T UT70A ale chyba panuje tam zbyt niskie napięcie więc brak wskazań. Wszystko mam podłączone i skręcone więc w zasadzie powinno być jakieś połączenie z masą.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    pogi13 napisał:
    Wszystko mam podłączone i skręcone więc w zasadzie powinno być jakieś połączenie z masą.

Szukaj przerwy w połączeniu, na schemacie jest połączenie, może ścieżka pękła, przerwa na gniazdach, taśmie.
  • Poziom 14  
    Zaginiona masa się odnalazła - przechodzi do płytki potencjomeru, stamtąd do AU SW a nastepnie do części cyfrowej a tam poprzez złącze DVD/LD COAXIAL IN które jest metalowe łączy się z obudową z analogową masą i akurat do tego złącza nie wkręciłem śrubki. Póki co wszystko działa ale chyba połączę te masę przewodem na stałe :)
    Dziękuję za pomoc :)
  • Poziom 34  
    pogi13 napisał:
    Póki co wszystko działa ale chyba połączę te masę przewodem na stałe

Nie radze tego robić, może powstać pętla masy.
    Jak działało przed awarią i teraz działa prawidłowo to, jest zasada nie poprawiaj po fabryce.
  • Poziom 14  
    Racja, dzięki wielkie za pomoc :)
  • Poziom 14  
    Tranzystory lewego kanału wystrzeliły po kilku minutach grania. Jak się okazało w zakupionych kolumnach ktoś podmienił głośniki średnio i nisko tonowe 8R na 4R a suwak na amplitunerze ustawiony był na 8R więc tranzystory miały prawo się trochę rozerwać :D Oryginalne tranzystory wytrzymywały to przez dwa lata więc widać jaka jest jakość tych produkowanych obecnie. W kazdym razie problem rozwiazany i dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.