Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana unifonu na wekta tk6

26 Wrz 2014 11:14 1110 12
 • Poziom 6  
  Temat ten sam więc się podłącze u mnie wygląda to tak:
  Wymiana unifonu na wekta tk6
  Podpowie ktoś jak podłączyć ten domofon?
 • Specjalista Domofony
  Przełóż przewody:
  stary-nowy
  1-3
  2-4
  6-2
  9-5

  Zwory:
  lewa-wyjęta
  prawa-założona

  Musisz też przenieść płytkę generatora ze starego unifonu podłączając ją w następujący sposób:
  generator-unifon
  G-CA
  GND-2

  Jako wejście generatora (AC) łączymy żyłę, która wcześniej wchodziła w starym unifonie na przełącznik dzwonka (ze zdjęcia widać, że to chyba żyła pomarańczowa).

  Pozdrawiam

  PS
  Czy ktoś jeszcze produkuje takie generatorki jak ten na zdjęciu, bo mój lokalny producent zrezygnował z produkcji, a mogą się od czasu do czasu przydać. Znajduję tylko GV-5 do V-456, ale widzę, że jest bez regulacji więc szukam dalej.
 • Poziom 6  
  Super dzięki za odpowiedź, niestety nie rozumiem tego przeniesienia generatora (rozumiem że chodzi o tę zieloną płytkę) tylko że w nowym unifonie nie mam wyjścia CA ?
 • Poziom 12  
  W unifonie Wekta TK6 wejście generatora jest na zacisku "1".
  Czyli u Ciebie przewód (chyba dobrze widzę ze zdjęcia) niebieski z zielonej płytki i zacisku "G" należy podłączyć na zacisk "1" w płytce unifonu.
  Należy też zdjąć zworę prawą i pod zacisk "6" podłączyć biały przewód, który był w starym unifonie na zacisku "10".
 • Poziom 12  
  Dokładnie tak i zdjąć również prawą zworę.. Napisałem o tym poprzednio.
 • Poziom 6  
  Dziwne że nie zauważyłem Twojego postu w całości.

  Dobra niby wszystko już przełożyłem tyle że cały problem polega na tym że stary domofon miałem ucięty z wiązką (przy remoncie) i teraz widzę dopiero że mam 3 identyczne białe żyły, jak dojść która to jest która czy pojawia się na nich jakieś napięcie czy coś?
 • Poziom 12  
  1. Podłącz wszystkie kolorowe żyły.
  2. Dotknij jedną białą do zacisku "2" i zobacz czy słyszysz co się dzieje na dole, i tak po kolei, aż uzyskasz ten efekt. Ta na której będziesz słyszał podłącz na stałe do zacisku "2".
  Zostały ci już tylko 2 żyły.
  Dotknij kolejną białą do zielonej żyły (powinien się na dole odezwać rygiel elektromagnetyczny, który będziesz już słyszał przez słuchawkę).
  3. Ostatnia podłączasz do zacisku "1"
 • Poziom 6  
  Wracam po długiej przerwie, mam taki problem że w słuchawce ciężko coś usłyszeć - można poszarpać kablem i łapie, ale najgorsze to jest to że unifon zbiera mi inne "połączenia" jeszcze nie rozgryzłem jak dokładnie, ale jak ktoś nie dzwoni do mnie to i tak dzwoni również u mnie??
 • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
  1 Napisze nam kolega czy po podłączeniu działało poprawnie?
  2. Skoro szarpanie kablem przynosi efekty, to może kolega dalej stosować tę metodę, albo sprawdzić czy coś się nie poluzowało/ przetarło. My tego za kolegę nie sprawdzimy.
  3. Wstawi kolega zdjęcie panela przy drzwiach.
  pozdrawiam
 • Poziom 6  
  Zrobiłem fotę jak to u mnie wygląda i znalazłem rozwiązanie jednego problemu:

  Wymiana unifonu na wekta tk6

  Wymiana unifonu na wekta tk6

  Niby wszystko działa OK, ale raz jest "sygnal" (słyszę co się dzieje na dole) a raz go nie ma, popoprawiałem wszystkie kabelki i nadal nic, okazało się że winowajcą jest ten niebieski "przerywnik" który jest mega mega czuły jakby uszkodzony wystarczy go musnąć, nawet dmuchnąć w niego i zaczyna rozłączać, charczeć itp nie wiem czy to się jakoś naprawia? Powinien działać on\off, a żyje własnym życiem.

  Nie wiem tylko co z tymi niechcianymi połączeniami, skąd to się wzięło?
 • Pomocny dla użytkowników
  Ten niebieski element to przełącznik obwodów. Zmienia on przeznaczenie wkładki słuchawkowej. Gdy wisi jest przygotowana (stworzony obwód) do przyjęcia sygnału wywołania, natomiast gdy podniesiemy mikrotelefon, wkładka słuchawkowa zostaje przełączona pod obwód rozmówny. Poza tym w stanie oczekiwania na wywołanie mikrofon jest odłączony (dodatkowe styki tegoż przełącznika), a z chwilą podniesienia mikrotelefonu zostaje on załączony do rozmowy.
  Jak ktoś potrafi, to może spróbować przemyć taki przełącznik jakimś specjalistycznym preparatem w aerozolu. Oczywiście można go też wymienić ale trzeba mieć trochę umiejętności.

  Ps. Dzwonek w unifonie masz mocno ściszony. Czy to świadome działanie?
 • Poziom 6  
  Ten przełącznik obwodów nie działa poprawnie jak pisałem już, po podniesieniu słuchawki nie zawsze słychać co się dzieje na dole przy czym mikrofon działa poprawnie, bo pomimo ze nic nie słychać to nadawanie działa bardzo dobrze - rozbiorę to dziadostwo może uda się coś poprawić

  zybex napisał:
  Ps. Dzwonek w unifonie masz mocno ściszony. Czy to świadome działanie?


  Heh jak już pisałem domofon mi zaczął zbierać jakieś połączenia, a że w bloku są i studenci to średnio mam ochotę zrywać się na równe nogi w środku nocy.
  Sytuacja jest taka że dzwoni u mnie i po chwili słyszę że ktoś otwiera drzwi i tak jest zawsze ewentualnie mogę podłączyć się do rozmowy jeśli nie chodzi o otworzenie drzwi.
 • Pomocny dla użytkowników
  elektrycznyandrzej napisał:

  Sytuacja jest taka że dzwoni u mnie i po chwili słyszę że ktoś otwiera drzwi i tak jest zawsze ewentualnie mogę podłączyć się do rozmowy jeśli nie chodzi o otworzenie drzwi.

  Tego typu system analogowy jest tak zbudowany, że gdy w tym samym czasie podniosą słuchawkę 2 3 lub nawet więcej osób, to będą się słyszeć nawzajem. dzieje się tak dlatego, że wszystkie żyły rozmówne są wspólne. Podobnie jest z otwarciem zamka. Wszystkie przyciski unifonów są podłączone do wspólnych kabelków. Zatem gdy np. do mieszkania nr 5 ktoś zadzwoni, to otworzyć mu drzwi może zupełnie ktoś inny, np. spod nr 6 albo spod nr 1. Takie działanie nie jest specjalnie uciążliwe, gdy oczywiście wszystko "gra".
  Każde z mieszkań ma jedynie własną indywidualną żyłę (kabelek) służącą do przekazania sygnału wywołania, czyli naciśnięcie przycisku np. nr 5, załącza sygnał wywołania tylko i wyłącznie do mieszkania nr 5 (żyła pomarańczowa).
  Najczęściej jest to melodia, która trafia do słuchawki. U ciebie jednak (jak widać na załączonym zdjęciu) jako wywołanie jest podawane napięcie stałe, które trafia na generator melodii (dodatkowa płytka zamontowana w unifonie) który to z kolei daje sygnał do słuchawki.
  Jak to zrozumiesz, to możesz zajrzeć do instalacji i zobaczyć dlaczego do ciebie trafiają czyjeś wywołania. Usterka na pewno jest prosta do zlokalizowania.

  Być może jakiś student naciska wszystkie przyciski po kolei, aby czym prędzej ktoś mu otworzył i wtedy ty właśnie podnosisz słuchawkę i trafiasz na innych rozmówców.