Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kiedy wybrać LDO a kiedy stabilizator impulsowy

ghost666 05 Sep 2017 17:40 5121 13
 • Projektując systemy zasilania często zmagamy się z zasadniczym problemem dobrania architektury zasilacza i stabilizatora - czy wybrać klasyczny układ liniowy czy przetwornicę impulsową ze stabilizowanym wyjściem. Obie klasy układów mają swoje wady i zalety, którym przyjrzymy się bliżej w poniższym tekście.

  Stabilizatory liniowe

  Układy te są doskonałym wyborem, gdy zasilany układ pobiera niewielką moc lub różnica napięć pomiędzy wejściem a wyjściem jest mała. Są to elementy bardzo proste w aplikacji, jednakże bardzo niewydajne. Ich istotną zaletą jest niski szum wyjściowy i niewielki poziom zniekształceń w stabilizowanym napięciu.

  Moc wytracana na tego rodzaju układzie opisana może być prostym wzorem:

  P = (Vin - Vout) x I


  gdzie P to moc, jaką układ musi odprowadzić, Vin i Vout to, odpowiednio, napięcie wejściowe i wyjściowe, a I to pobierany ze stabilizatora prąd. Jak widać nawet dla niewielkiej różnicy napięć i małego prądu, problem niskiej wydajności może być spory.

  Stabilizatory impulsowe

  Z kolei tego rodzaju układy są bardzo wydajne, kompaktowe i energooszczędne. Dodatkowo zapewnić mogą izolację pomiędzy wejściem a wyjściem układu. Niestety tego typu stabilizatory na ogół generują napięcie wyjściowe o niskich parametrach - zaszumione itp. Wynika to wprost z ich zasady działania

  Jak wybrać
  Stabilizatory linioweStabilizatory impulsowe
  Elastyczność architekturyBuckBuck, Boost, Buck-Boost
  WydajnośćNiska do średniej, w przypadku niewielkiej różnicy napięć pomiędzy wejściem a wyjściemWysoka
  Poziom skomplikowaniaNiskiŚredni do wysokiego
  Wymiary w układzieMałe do średnich w układach o wysokiej mocyMniejsze niż układ liniowy o takich samych parametrach mocowych
  KosztNiskiŚredni do wysokiego
  Zniekształcenia, szum i generowane zakłócenia elektromagnetyczneNiskieŚrednie do wysokich
  Zakres napięć wyjściowychWąski, zależny od napięcia wyjściowego i możliwości rozpraszania ciepłaSzeroki


  Kiedy wybrać LDO a kiedy stabilizator impulsowy
  Stabilizatory liniowe

  Układy te do stabilizacji napięcia stosują liniowy element, taki jak np. tranzystor, na którym w ciepło zamieniane jest 'nadmiarowe' napięcie. Spadkiem napięcia na tym elemencie steruje pętla sprzężenia zwrotnego, zmieniając jego rezystancje wraz ze zmianami impedancji odbiornika stabilizowanego napięcia.

  Stabilizatory tego typu potrzebują na wejściu napięcia wyższego od napięcia wyjściowego o określoną wartość. Ta wartość - minimalny spadek napięcia - to spore ograniczenie dla tego typu układów. Produkowane są specjalne stabilizatory liniowe o bardzo małym spadku napięcia - LDO - jednakże nawet w ich przypadku napięcie wejściowe potrzebne na stabilizatorze liniowym nie może być niższe niż napięcie wejściowe plus kilkaset miliwoltów.

  Jak pisaliśmy powyżej, układy te doskonale sprawdzają się w sytuacjach, gdzie zasilany układ pobiera bardzo niski prąd i różnica pomiędzy napięciem wyjściowym a wejściowym jest niewielka. Ich dodatkową zaletą jest prostota zastosowania, gdyż zazwyczaj nie wymagają żadnych elementów zewnętrznych do działania.

  Stabilizatory liniowe należy także stosować w czułych układach analogowych, jako że stabilizowane przez nie napięcie zawiera bardzo niewielkie zniekształcenia.  Zalety: Proste, tanie i niskoszumne.
  Wady: Mało wydajne, produkują dużo ciepła i mają ograniczony zakres napięć wejściowych.

  Kiedy wybrać LDO a kiedy stabilizator impulsowy
  Stabilizatory impulsowe

  Kluczowymi aspektami wielu urządzeń jest wydajność energetyczna i minimalizacja poboru prądu, na przykład w systemach zasilanych z baterii. Innymi ważnymi czynnikami, jakie obecnie są zauważalne w przemyśle, jest pęd do miniaturyzacji urządzeń elektronicznych. Przetwornice impulsowe pozwalają na zaspokojenie obu tych potrzeb - w oparciu o tego rodzaju systemy możliwe jest konstruowanie niewielkich i wydajnych systemów zasilania. Dodatkowymi zaletami przetwornic jest np. szeroki zakres napięć wejściowych, jako że różnica pomiędzy napięciem wejściowym a wyjściowym w tym przypadku nie wpływa bezpośrednio na wydajność, jak w przypadku stabilizatorów liniowych.

  W stabilizatorze impulsowym klucz - na przykład para tranzystorów - przełącza napięcie. Energia ta jest magazynowana następnie w jakimś elemencie - indukcyjności lub pojemności - i uwalniana, jako inne napięcie zasilania. Istnieje wiele mechanizmów regulacji tego rodzaju systemów - wypełnieniem impulsów, częstotliwością itp, jednakże wszystkie de facto sprowadzają się do kontroli ilości ładunku transmitowanego do obciążenia.

  W związku z tym stabilizator impulsowy potrzebuje o wiele więcej elementów zewnętrznych niż liniowy. Oprócz samego kontrolera układy te potrzebują bardzo często zewnętrznych kluczy, cewki, itp. elementów.

  Z uwagi na wykorzystanie elementu kluczującego, który albo w pełni przewodzi, albo nie przewodzi w ogóle straty są minimalne - występują w zasadzie tylko podczas przełączania klucza. Z uwagi na to, że straty są tak niewielkie, układ może być mniejszy - mimo konieczności posiadania zewnętrznych elementów - niż stabilizator liniowy o takich samych parametrach elektrycznych. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu takiej architektury, układy te mogą pracować z szerokim zakresem napięć wejściowych - także niższych niż wyjściowe.

  Efektem ubocznym przełączania napięcia są zakłócenia generowane w napięciu wyjściowym. Mimo filtrów wyjściowych zawsze na wyjściu z tego rodzaju zasilacza, szum będzie wyższy niż w przypadku klasycznego układu liniowego.

  Zalety: Bardzo wydajne, możliwość stabilizacji dużej mocy.
  Wady: Skomplikowane w implementacji, generują wysoki poziom szumu podczas przełączania

  Oszczędność mocy przy wykorzystaniu przetwornic impulsowych zamiast stabilizatora LDO

  Kiedy wybrać LDO a kiedy stabilizator impulsowy


  Zależność wydajności od pobieranego prądu dla LDO i przetwornicy impulsowej

  Kiedy wybrać LDO a kiedy stabilizator impulsowy


  Podsumowanie

  Oba przedstawione powyżej rozwiązania mają swoje wady i zalety. W systemach gdzie liczy się tak wydajność jak i poziom szumów w napięciu wyjściowym stosuje się rozwiązania hybrydowe.
  Podejście to zostanie omówione w kolejnym artykule.

  Źródło: http://www.intersil.com/en/products/power-management/linear-vs-switching-regulators.html?utm_source=marketo&utm_medium=email&utm_campaign=power-management&utm_content=ldo-vs-switching-regulator]Link[/url]

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11208 posts with rating 9465, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  pawelr98
  Level 39  
  ghost666 wrote:


  Stabilizatory tego typu potrzebują na wejściu napięcia wyższego od napięcia wyjściowego o określoną wartość. Ta wartość - minimalny spadek napięcia - to spore ograniczenie dla tego typu układów. Produkowane są specjalne stabilizatory liniowe o bardzo małym spadki napięcia - LDO - jednakże nawet w ich przypadku napięcie wejściowe potrzebne na stabilizatorze liniowym nie może być niższe niż napięcie wejściowe plus kilkaset miliwoltów.


  Czy aby na pewno ?

  Na leciwym uA723 można zbudować stabilizator który wymaga nadwyżki na poziomie ledwie 70mV.

  http://elportal.pl/pdf/k04/24_08c.pdf
 • #3
  pawlik118
  Level 30  
  70mV sprawia że Uwe > Uwy
 • #4
  Jacek Rutkowski
  Level 27  
  pawlik118 wrote:
  70mV sprawia że Uwe > Uwy

  Rawłowi chodziło o to że różnica Uwe > Uwy może być nie kilkaset mV a kilkadziesiąt 70 czy 50mV...
 • #5
  ghost666
  Translator, editor
  Nie chce mi się szukać po kartach katalogowych ;) ale tak - macie rację, można mniej niż kilkaset.

  Na przykład ten układ - http://www.st.com/content/st_com/en/products/...ultra-low-dropout-ldo-regulators/ldcl015.html - potrafi pracować przy różnicy napięć 50 mV dla 150 mA.

  Albo ten - http://www.linear.com/product/LTC3035 - potrafi 45 mV przy 300 mA.

  I tak dalej i tak dalej. Przykłady można mnożyć, ale co do zasady te kilkaset jest typowe. A dlaczego nie warto zawsze bić się o tą wartość? Trochę o tym wspomnę w kolejnym materiale.
 • #8
  Macosmail
  Level 34  
  Napięcie wejściowe LDO musi być wyższe niż wyjściowe bo inaczej nie ma mowy o stabilizacji. Jeżeli różnica jest bardzo małą to i napięcie wejściowe powinno być odpowiedniej jakości. Niski poziom szumów, odpowiednio niska impedancja wyjściowa. Inaczej mówiąc też powinno być stabilizowane :D
 • #10
  ghost666
  Translator, editor
  leonow32 wrote:
  Bardzo fajny artykuł :) czy będzie później jakiś przegląd stabilizatorów impulsowych albo jakaś kontynuacja?


  Jest pewien plan ;)
 • #11
  lukiiiii
  Level 28  
  Autor tematu rozjaśnił mi zasadę działania LDO. Niby rozumiałem ale.. sądziłem, że im większy pobór prądu przez odbiornik to mniej się wytrąca ciepła na stabilizatorze gdyż przy okazji siada też napięcie wejściowe?
 • #12
  ghost666
  Translator, editor
  lukiiiii wrote:
  Autor tematu rozjaśnił mi zasadę działania LDO. Niby rozumiałem ale.. sądziłem, że im większy pobór prądu przez odbiornik to mniej się wytrąca ciepła na stabilizatorze gdyż przy okazji siada też napięcie wejściowe?


  A czemu - w ogólności - spadać by miało napięcie wejściowe?
 • #13
  lukiiiii
  Level 28  
  Taki oto przykład, transformator, mostek greatz, bez obciążenia 17V z obciążeniem np. 15V
 • #14
  Jacek Rutkowski
  Level 27  
  lukiiiii wrote:
  Taki oto przykład, transformator, mostek greatz, bez obciążenia 17V z obciążeniem np. 15V

  Uwej-Uwyj*I=P
  Załóżmy że
  Uwej1=17V Uwyj=9V I1=1A 17V-9V=8V 8V*1A=8W
  Uwej2=15V Uwyj=9V I2=2A 15V-9V=6V 6V*2A=12W
  W przybliżeniu ponieważ zależnie od użytych elementów napięcie może spadać mniej lub więcej i może dojść w szczególnym przypadku że np. przy 50% i 100% obciążenia moc strat na stabilizatorze będzie podobna (gdy rezystancja i impedancja transformatora, mostka, przewodów będzie odpowiednio wysoka).
  Ogólnie im transformator jest "sztywniejszy" tym moc strat na stabilizatorze jest bardziej liniowo zależna od pobieranej mocy.
  Niestety im głębiej wchodzimy w temat jest coraz więcej niuansów i nie da się tego w dwóch zdaniach wyjaśnić.