Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł Brotje WBC 22/24H i "niefirmowy" regulator temperatury

copytco 05 Wrz 2017 21:09 495 8
  • #1 05 Wrz 2017 21:09
    copytco
    Poziom 3  

Witam,

mam kocioł Brotje 22/24H i regulator ISR RGT B który obsługuje parter, natomiast brakuje mi czegoś na piętrze. Nie mam możliwości położenia kabla, więc szukam czegoś bezprzewodowego, a dedykowane rozwiązanie Brotje jest bardzo drogie. W oko wpadły mi Salus 091FLRF oraz AURATON 2030 RTH. Pytanie, czy można je podłączyć do tego kotła i korzystać s harmonogramowania itp.?

0 8
  • #2 05 Wrz 2017 21:56
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Co chcesz osiągnąć?

0
  • #3 05 Wrz 2017 22:30
    copytco
    Poziom 3  

Plumpi napisał:
    Co chcesz osiągnąć?

Mam 2 obiegi grzewcze: ogrzewanie podłogowe na dole i termostat, więc fajna pętla zwrotna grzanie -> informacja o rzeczywistej temperaturze itp. Na piętrze mam grzejniki i brak czujnika temperatury, przez co kocioł liczy do jakiej temperatury rozgrzać wodę na drugi obieg na podstawie krzywej grzewczej i temperatury na zewnątrz budynku, co prowadzi często do absurdalnych zachowań. Z pomocą nowego termostatu na piętrze chcę mieć zarządzanie 2gim obiegiem i wysyłać do kotła informację na temat rzeczywistej temperatury.

0
  • #4 06 Wrz 2017 06:11
    Plumpi

Na dole przy podłogówce masz zamontowany mieszacz?

0
  • #5 06 Wrz 2017 07:20
    copytco
    Poziom 3  

Plumpi napisał:
    Na dole przy podłogówce masz zamontowany mieszacz?

Mieszacz i pompę mam na piętrze razem z piecem. Tam też rozdzielają się obwody na parter i piętro.

0
  • #6 08 Wrz 2017 15:57
    copytco
    Poziom 3  

Nikt nic nie podpowie? Widziałem kilka tematów o kotłach tej firmy i innych regulatorach temperatury, ale nigdzie nie było napisane wprost, czy komuś udało się coś podłączyć z zamierzonym efektem.

0
  • #7 10 Wrz 2017 07:34
    Plumpi

Nie "wyślesz do kotła informacji o temperaturze drugiego obiegu", bo sterowniki Salus/Auraton nie przekazują do kotła informacji o temperaturze tylko ON/OFF czyli kiedy kocioł/obieg ma grzać, a kiedy nie.
    Niestety aby cokolwiek można było doradzić to trzeba wiedzieć jak masz wykonaną instalację, a póki co Twoje informacje są bardzo lakoniczne.
    Ponadto trzeba wiedzieć jak były dobierane grzejniki i podłogówka.
    Niestety wybrałeś najgorszy ze sposobów ogrzewania (układ mieszany - grzejniki i podłogówka), który wymaga teraz sporych nakładów w automatykę. Regulatorów typu ON/OFF nie podłączysz bezpośrednio do tego kotła, bo współpracuje on z regulatorami, które komunikują się z kotłem cyfrowo, wymieniając między sobą informacje.
    Oryginalnie Całość powinieneś podłączyć wg tego schematu: 6_WBC_1OG ...GM cwu.pdf Download (166.49 kB)
    Masz tu:
    - sprzęgło hydrauliczne
    - obieg grzejnikowy z pompą
    - obieg podłogówek z pompą i mieszaczem
    Bez takiego układu hydraulicznego trudno będzie poprawnie "pogonić" cały układ, ponieważ grzejniki i podłogówka muszą mieć inne krzywe grzewcze.

Czy tak masz zrobioną część hydrauliczną?
    Teraz kwestia jaką wersję kotła masz i z jaką płytą?
    Jesteś w stanie zajrzeć do środka i odczytać wersję płyty sterującej kotłem lub chociaż sfotografować i wrzucić na forum?
    W razie niemożliwości podłączenia sterownika typu ON/OFF pod płytę kotła, można sterować bezpośrednio pompą drugiego obiegu. Ale aby to było możliwe to musi być sprzęgło hydrauliczne + druga pompa.

Bez tych informacji to tylko możemy wróżyć.
    Poza tym pomyśl też czy nie będzie lepiej zlecić te przeróbki instalatorowi, który ten układ opracował i montował kocioł.
    Z drugiej strony jeżeli było Cię stać na wypasioną furmankę i rasowego konia to dlaczego żałujesz kasy na lejce i porządny bat? :)
    Czasami takie kombinowania bywają droższe niż oryginalne rozwiązania.

0
  • #8 13 Wrz 2017 08:42
    copytco
    Poziom 3  

Plumpi napisał:
    Ponadto trzeba wiedzieć jak były dobierane grzejniki i podłogówka.

Od dewelopera mam taką tabelkę:
    Kocioł Brotje WBC 22/24H i "niefirmowy" regulator temperatury
    Tam gdzie widać 0 oryginalnie planowany był grzejnik, ale weszła podłogówka. Co do szczegółów podłogówki to musiałbym poszukać w papierach, ale jest jej około 50 m2.

Plumpi napisał:
    Masz tu:
    - sprzęgło hydrauliczne
    - obieg grzejnikowy z pompą
    - obieg podłogówek z pompą i mieszaczem
    Bez takiego układu hydraulicznego trudno będzie poprawnie "pogonić" cały układ, ponieważ grzejniki i podłogówka muszą mieć inne krzywe grzewcze.

Tu zaczynają się schody - nie mam sprzęgła hydraulicznego, ponadto do pierwszego obiegu (grzejniki) nie mam pompy. Podłogówka jak na rysunku.

W związku z tym kiedy chcę ogrzewać podłogówkę, to muszę też mieć załączony 1 obieg. Kiedy chcę grzać tylko w grzejnikach mimo wszystko część ciepłej wody dostaje się do podłogówki - rozumiem, że posiadając sprzęgło tego problemu by nie było? I jeszcze pompa w 1 obiegu - rzeczywiście potrzebna jeśli kocioł ma swoją pompę?

Plumpi napisał:
    Teraz kwestia jaką wersję kotła masz i z jaką płytą?
    Jesteś w stanie zajrzeć do środka i odczytać wersję płyty sterującej kotłem lub chociaż sfotografować i wrzucić na forum?

Dzisiaj będę w domu, więc postaram się zajrzeć do kotła.

Plumpi napisał:
    Poza tym pomyśl też czy nie będzie lepiej zlecić te przeróbki instalatorowi, który ten układ opracował i montował kocioł.

Oczywiście, sam się nie będę za to zabierał, ale aktualnie instalator krzyczy, że używanie termostatów nie od producenta narusza gwarancję i nie chce zamontować. Dzwoniłem do producenta, a ten nie ma nic przeciwko. Takie kuriozum.

Plumpi napisał:
    Z drugiej strony jeżeli było Cię stać na wypasioną furmankę i rasowego konia to dlaczego żałujesz kasy na lejce i porządny bat?

Sprzęt, projekt i instalacja systemu był "w cenie" domu od dewelopera. Teraz kiedy widzę w nim pewne braki i niedoskonałości chciałbym to załatać, ale nie byłem świadomy, że takie są koszty sterownika Brotje. :) Szczególnie w porównaniu do systemu Salusa, który można podłączyć do Internetu i mieć jeszcze kilka innych bajerów.

0
  • #9 15 Wrz 2017 14:06
    copytco
    Poziom 3  

Nie udało mi się dogrzebać do płyty, bo musiałbym otwierać osłony, a kocioł jest jeszcze na gwarancji. Zrobiłem natomiast zdjęcia, które pokazują połączenia rur.

Kocioł Brotje WBC 22/24H i "niefirmowy" regulator temperaturyKocioł Brotje WBC 22/24H i "niefirmowy" regulator temperatury

Widać tutaj mieszacz i pompę do ogrzewania podłogowego (czarne pudło) i rozgałęzienie przed nim - brak pompy na obiegu grzejników.

Co musiałbym zmienić żeby efektywnie zarządzać tymi układami? Myślałem ostatnio nawet nad rozwiązaniami Salusa do sterowania przez Internet, ale wolałbym najpierw zasięgnąć opinii tutaj zanim serwisant będzie chciał mnie na coś naciągnąć.

0