Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie w bolcu w listwie, stara instalacja.

OskiGam3s 06 Wrz 2017 08:21 4530 74
  • #1 06 Wrz 2017 08:21
    OskiGam3s
    Poziom 4  

Witam, mam jeden problem. Mianowicie Posiadam starą instalację elektryczną, co się z tym wiąże gniazdka bez bolców.
    Kable są aluminiowe, do gniazdka podłączyłem listwę antyprzepięciową i w gniazdkach tej listwy na bolcu jest napięcie.

*W gniazdku fazę mam po prawej stronie.

Wiem, że trzeba wymienić instalację elektryczną ale jako iż jest to mieszkanie wynajmowane a właściciel nie szasta pieniędzmi to jak na razie nie jest to możliwe i muszę sobie jakoś tymczasowo poradzić ;)

Pytanie jest następujące: Czy można zrobić tzw. "mostek" w gniazdku? Wiem, że są to stare kable aluminiowe więc stąd to pytanie. Nie wiem czy tak się da ale czy mostek można zrobić również z kabla aluminiowego? Bo wiem, że łączenie miedzi z alu nie jest zbyt fajne ;)

Mam jeszcze jedno rozwiązanie, przeciągnąć przedłużacz do drugiej części mieszkania (np. kuchnia) bo tam instalacja jest wymieniona i są bolce... tylko czy to nie wysadzi instalacji i czy jest opłacalne? :c

0 29
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #2 06 Wrz 2017 08:33
    szymon122
    Poziom 37  

OskiGam3s napisał:
    Czy można zrobić

Tobie nic nie wolno zrobić!
    Wezwij elektryka zanim kogoś zabijesz!

0
  • #3 06 Wrz 2017 08:39
    kortyleski
    Poziom 41  

Biorąc pod uwagę przypuszczalny stan instalacji zerowanie może przynieść więcej szkody jak pożytku.

0
  • #4 06 Wrz 2017 08:44
    OskiGam3s
    Poziom 4  

kortyleski napisał:
    Biorąc pod uwagę przypuszczalny stan instalacji zerowanie może przynieść więcej szkody jak pożytku.

Mógłbyś powiedzieć coś więcej? Na przykład co by się stało? ;) Bo jestem trochę zielony. A co do mostkowania do ja bym tego nie robił oczywiście ;) Tylko spytałem czy można

0
  • #5 06 Wrz 2017 10:18
    kortyleski
    Poziom 41  

Na przykład na obudowie komputera pojawiło by się pełne napięcie sieci. A to sytuacja zagrażająca życiu.

0
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #6 06 Wrz 2017 11:23
    OskiGam3s
    Poziom 4  

kortyleski napisał:
    Na przykład na obudowie komputera pojawiło by się pełne napięcie sieci. A to sytuacja zagrażająca życiu.

Właśnie ja słyszałem, że bez bolca tak jest a teraz w listwie mam na bolcu napięcie a komputer nie kopie... hmm A jakbym tak wtyczkę podłączył odwrotnie? Czy wtedy zniknie napięcie w bolcu? Dodam, że mieszkanie podzielone jest na 2 części i w 1 jest wymieniona instalacja i faza jest z lewej a ja mam jeszcze starą i mam po prawej fazę... Dziwne

0
  • #7 06 Wrz 2017 11:51
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

OskiGam3s napisał:
    kortyleski napisał:

Właśnie ja słyszałem, że bez bolca tak jest a teraz w listwie mam na bolcu napięcie a komputer nie kopie... hmm A jakbym tak wtyczkę podłączył odwrotnie? Czy wtedy zniknie napięcie w bolcu? Dodam, że mieszkanie podzielone jest na 2 części i w 1 jest wymieniona instalacja i faza jest z lewej a ja mam jeszcze starą i mam po prawej fazę... Dziwne

Nic nie jest dziwne. Sprawdź to napięcie miernikiem analogowym, lub podłącz równolegle ze swoim miernikiem zwykłą żarówkę.

0
  • #8 06 Wrz 2017 11:56
    kortyleski
    Poziom 41  

Tu nie ma co sprawdzać. Zarówno listwa jak i komputer powinny być podłączone do gniazda ze sprawnym stykiem ochronnym. Jeżeli takiego nie ma nie należy używać sprzętu.

0
  • #9 06 Wrz 2017 12:13
    OskiGam3s
    Poziom 4  

kortyleski napisał:
    Jeżeli takiego nie ma nie należy używać sprzętu.

Właśnie dlatego chciałem się dowiedzieć czy mostek jest wykonalny, ewentualnie pociągnąć się do instalacji już wymienionej. Kupię 30m przedłużacza z bolcem i podepnę się do kuchni, dobry pomysł? Tylko żeby nie wywaliło instalacji... Do tej wymienionej są podłączone pralka, lodówka i jedna listwa z komputerem. Do tego dołączyłbym moją. Wszystkie Gniazdka nie były by zajęte.
    A, i jeszcze jedno: jak komputer jest podpięty bez bolca to oprócz tego, że może kopnąć psuje się? Czy tylko zagrożone jest "moje życie"? ;)

0
  • Pomocny post
    #10 06 Wrz 2017 13:05
    szkieletor11111
    Poziom 20  

Bolec w gniazdku jest tylko dla Twego Bezpieczeństwa, ażebyś nie naładował swych akumulatorów za mocno, jak mawiał kiedyś nasz wódz, każdy wie który, dziś w wielkiej "niesławie".
    Bolec jest po to, że gdy pojawi się napięcie na obudowie "blaszaka", to zanim dotkniesz jej, to wywali najpierw "korki" w Twoim domku.

Dodano po 6 [minuty]:

Jak boisz się i nie znasz na elektryce to lepiej nie kombinuj w gniazdku. A robi się to tak w starej instalacji gdzie nie ma przewodu ochronnego, czyli tego 3 przewodu (u Ciebie są zapewne 2 przewody (fazowy i neutralny), czyli łączy się kabelek neutralny z tym bolcem).

0
  • #11 06 Wrz 2017 13:33
    OskiGam3s
    Poziom 4  

szkieletor11111 napisał:
    Jak boisz się i nie znasz na elektryce to lepiej nie kombinuj w gniazdku.

Ja się tym nie będę zajmował ;) Akurat mój ojciec zna się na tych sprawach to mi pomoże.

szkieletor11111 napisał:
    (u Ciebie są zapewne 2 przewody (fazowy i neutralny), czyli łączy się kabelek neutralny z tym bolcem).

Dokładnie tak jest. Ale czytałem w internecie że nie powinno się łączyć miedzi z aluminium bo następuje korozja elektrochemiczna, której efektem jest korozja wżerowa powierzchni aluminium. Mam się tego bać? :p Czy z rok taka instalacja by wytrzymała? Bo jak chcę zmostkować to trzeba miedziuchę i alu połączyć...

0
  • #12 06 Wrz 2017 13:42
    szkieletor11111
    Poziom 20  

Instalacja prosi się o wymianę na miedż niestety.

0
  • #13 06 Wrz 2017 13:49
    karolark
    Poziom 40  

kortyleski napisał:

A dokładnie połowa :D

0
  • #14 06 Wrz 2017 13:59
    szkieletor11111
    Poziom 20  

Połowa nie połowa, przede wszystkim rozchodzi się o porażenie prądem.

0
  • #15 06 Wrz 2017 14:06
    OskiGam3s
    Poziom 4  

szkieletor11111 napisał:
    Instalacja prosi się o wymianę na miedż niestety.

Jak na razie właściciel mieszkania nie ma funduszy na tak kosztowną zmianę więc albo jestem skazany na brak bolca albo na przedłużacz na połowę mieszkania do kuchni ;) Mi jak najbardziej przedłużacz by odpowiadał tylko czy właśnie ta instalacja by nie strzeliła od przeciążenia ;) (lodówka, pralka, kuchenka, listwa z 1 komputerem i moja listwa z 2 komputerem)

Nie jestem pewien ale chyba mam gniazdka połączone szeregowo czy jakoś tak...

0
  • #16 06 Wrz 2017 14:07
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

karolark napisał:
    kortyleski napisał:

Naprawdę ? Udowodnij !

0
  • #17 06 Wrz 2017 14:13
    karolark
    Poziom 40  

elpapiotr napisał:
    karolark napisał:
    kortyleski napisał:

Naprawdę ? Udowodnij !

A co tu udawadniać?
    Zna kolega budowe filtrów w zasilaczach np" ATX?
    Na " bolcu" odłoży się połowa U zasilania.

1
  • #18 06 Wrz 2017 14:17
    szkieletor11111
    Poziom 20  

"Sprawny" bolec w gniazku jest tylko dla Twego bezpieczenstwa, wybór należy do Ciebie co zrobisz niestety.

Dodano po 3 [minuty]:

karolark napisał:
    elpapiotr napisał:
    karolark napisał:
    kortyleski napisał:

Naprawdę ? Udowodnij !

A co tu udawadniać?
    Zna kolega budowe filtrów w zasilaczach np" ATX?
    Na " bolcu" odłoży się połowa U zasilania.

Panowie po co ta filozofia odnośnie napięcia odłożonego na bolcu. Ważne że jakieś się odłozy i po to jest "bolec" żeby się ono nie odłożylo. Po co to filozofowanie.

0
  • #19 06 Wrz 2017 14:40
    OskiGam3s
    Poziom 4  

OskiGam3s napisał:
    Mi jak najbardziej przedłużacz by odpowiadał tylko czy właśnie ta instalacja by nie strzeliła od przeciążenia (lodówka, pralka, kuchenka, listwa z 1 komputerem i moja listwa z 2 komputerem)

Zadałem pytanie i bardzo bym prosił o odpowiedź bo ta opcja również mnie interesuje ;)

0
  • #20 06 Wrz 2017 14:58
    mawerix123
    Poziom 38  

OskiGam3s napisał:
    OskiGam3s napisał:
    Mi jak najbardziej przedłużacz by odpowiadał tylko czy właśnie ta instalacja by nie strzeliła od przeciążenia (lodówka, pralka, kuchenka, listwa z 1 komputerem i moja listwa z 2 komputerem)

Zadałem pytanie i bardzo bym prosił o odpowiedź bo ta opcja również mnie interesuje ;)

A kto to wie czy wytrzyma, nikt nie zna instalacji w tym lokalu.
    O ile układ zacilania sieci jest TN to zamiast ciągnąć przedłużacze przez całe mieszkanie lipiej położyć obwód od zabezpieczenia w listwie natynkowej.

0
  • #21 06 Wrz 2017 15:02
    OskiGam3s
    Poziom 4  

Ok rozumiem :) Dzięki wszystkim za pomoc :)

1
  • #22 06 Wrz 2017 15:18
    kortyleski
    Poziom 41  

szkieletor11111 napisał:
    Panowie po co ta filozofia odnośnie napięcia odłożonego na bolcu.

Nie żadna filozofia tylko techniczna dyskusja, z dyletantami niestety. Napięcie s powodu filtra ATX pomijam, prąd jest na tyle mały że zdrowiu nie zagraża. Natomiast w zerowanym gnieździe w przypadku upalenia zera (a w starej, aluminiowej instalacji jest to jak najbardziej prawdopodobne) na bolcu a więc i na obudowie urządzenia pojawi się pełne 230 V i wydajności prądowej nawet kilka amperow. Co wtedy?

0
  • #23 06 Wrz 2017 15:37
    szkieletor11111
    Poziom 20  

kortyleski napisał:
    szkieletor11111 napisał:
    Panowie po co ta filozofia odnośnie napięcia odłożonego na bolcu.

Nie żadna filozofia tylko techniczna dyskusja, z dyletantami niestety. Napięcie s powodu filtra ATX pomijam, prąd jest na tyle mały że zdrowiu nie zagraża. Natomiast w zerowanym gnieździe w przypadku upalenia zera (a w starej, aluminiowej instalacji jest to jak najbardziej prawdopodobne) na bolcu a więc i na obudowie urządzenia pojawi się pełne 230 V i wydajności prądowej nawet kilka amperow. Co wtedy?

Oki. Masz racje, czyli nie należy mostkować "neutralnego" z "bolcem", w starej instalacji, ponieważ może sie upalić i dojdzie do porażenia. Czyli kolega ma nic nie robić i włożyć normalnie wtyczke do gniazda i tak samo go porazi. Kończmy to.Pozdrawiam.

0
  • #24 06 Wrz 2017 16:04
    kkas12
    Poziom 42  

szkieletor11111 napisał:
    Oki. Masz racje, czyli nie należy mostkować "neutralnego" z "bolcem"
    Dlaczego ma rację?
    A "neutralnego" nigdy nie wolno mostkować z "bolcem".
    Bo takie rozwiązanie nie nazywało się "neutralizacja" gdyż przewodu N wtedy nie było a nazywało się "zerowanie" gdyż przewód zerowy wtedy istniał.

A dziś obowiązuje nas stan "ochrony zastanej", i jeśli kiedyś nie stosowano zerowania w niektórych pomieszczeniach to nie znaczy iż nie było odbiorników wykonanych w pierwszej klasie ochronności.
    I jeśli ktoś chce dziś gniazdo bez styku ochronnego zastąpić gniazdem z takim stykiem to powinien pamiętać iż w takim przypadku wszystkie gniazda w tym pomieszczeniu taki styk posiadać muszą.

0
  • #25 06 Wrz 2017 16:18
    szkieletor11111
    Poziom 20  

Mowię tylko że w budynku ze starą instalacją innego wyjścia nie ma niestety, Są tylko 2 "kabelki", faza i neutralny niestety. A kolega który otworzył ten post innego wyjścia też chyba nie ma.

0
  • #26 06 Wrz 2017 16:25
    2978929
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 06 Wrz 2017 16:50
    szkieletor11111
    Poziom 20  

Z tym bolcem fazowym czy z lewej strony czy z prawej to kiedyś szukałem z ciekawością i nie mogłem znalężć żadnego rozporządzenia w naszej pięknej najjaśniejszej w związku z tym połączeniem.

0
  • #28 06 Wrz 2017 16:52
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Pafnucy Ryms napisał:
    Koledzy,
    właśnie odnośnie zerowania w starych instalacjach mam pytanie o poprawność " zerowania " w gniazdach.
    O co chodzi, otóż w gnieździe z lewej strony podpinamy L, z prawej N i robimy mostek z N do bolca, tak robię.
    Ale spotkałem się z opinią, że z lewej jest faza, N wpięte do bolca i mostek idzie z N na bolcu do prawego na gnieździe.
    Który sposób mostku N + bolec jest prawidłowy ?

Źle !
    Przewód zerowy najpierw na zacisk styku ochronnego, później na zacisk roboczy w gnieździe. Drugi zacisk - podłączony przewód fazowy.

1
  • #30 06 Wrz 2017 17:29
    mawerix123
    Poziom 38  

Pafnucy Ryms napisał:
    O co chodzi, otóż w gnieździe z lewej strony podpinamy L, z prawej N i robimy mostek z N do bolca, tak robię.
    Ale spotkałem się z opinią, że z lewej jest faza, N wpięte do bolca i mostek idzie z N na bolcu do prawego na gnieździe.
    Który sposób mostku N + bolec jest prawidłowy ?

Napięcie w bolcu w listwie, stara instalacja.

1