Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Start-up rzuca Intelowi i Qualcommowi wyzwanie w zakresie 5G

ghost666 06 Wrz 2017 21:14 1494 0
 • Start-up rzuca Intelowi i Qualcommowi wyzwanie w zakresie 5G
  Movandi to start-up założony przez rodzeństwo, które dotychczasowo pracowało w Broadcomie. Firma zamierza zaprezentować na targach MWC AMericas swój nowy moduł dedykowany do telekomunikacji 5G, który pracuje w zakresie fal milimetrowych.

  Firma zaprezentować zamierza moduł BeamX, który integruje w sobie cały niezbędny front-end od macierzy anten do interfejsu dla basebandu. Układ dedykowany jest do komunikacji o częstotliwości 28 GHz i 39 GHz w standardzie 5G. Układy te stosowane mogą być w stacjach bazowych, systemach gigabitowej transmisji bezprzewodowej w budynkach czy komunikacji satelitarnej.

  Firma, jak zapowiada, chce dostarczyć o 4..5 dB więcej sygnału niż konkurencja, pobierając jednocześnie o około 30% mniej mocy. Dzięki temu układy te mogą pozwolić na zestawianie łączy o zasięgu do 400 metrów (przy zachowanej linii wzroku), które pracować mogą z przepustowością 4..5 Gbit/s

  Niebawem Movandi zaczyna wysyłać zainteresowanym developerom próbki swoich modułów posiadających 8 oraz 16 anten, które pracują przy częstotliwości 28 GHz. Na początku przyszłego roku do tego modułu dołączyć ma kolejny, dedykowany do pracy w pasmie 39 GHz. Kolejny plan obejmuje wprowadzenie do oferty układu z 64 antenami, który miałby być dostępny już na koniec 2018 roku.

  Można spodziewać się, że w docelowych urządzeniach tego rodzaju moduły łączone będą razem, aby stworzyć systemy wyposażone w aż 256 anten. Moduły te łączą się z resztą urządzenia poprzez analogowe łącze IQ, cyfrowy link SDI lub z pomocą innego interfejsu, którego nazwy Movandi jeszcze nie podało.

  Firma spodziewa się, że dostarczając mocniejszy sygnał przy niższym poborze mocy zdobędzie ona przewagę nad konkurencją - Intelem i Qualcommem, którzy to także opracowują już prototypy podobnych systemów. "Obecnie nikt nie oferuje na prawdę wydajnych układów, szczególnie do nadawania. Wiele nadajników na to pasmo pobiera 10 W lub więcej... a my staramy się w tym zakresie być mocno konkurencyjnymi" komentowała Maryam Rofougaran.

  Założyciele tego start-upu swoją przygodę z systemami RF CMOS rozpoczęli pracując nad układami Bluetooth w Innovencie, który w 2000 roku został zakupiony przez Broadcoma. Spędzili oni w tej firmie wiele lat, zyskując spore doświadczenie w zakresie rozwijania systemów WiFi i dla telefonii komórkowej.

  Jak podaje firma, BeamX używa "dojrzałem technologii RF CMOS", aczkolwiek nie specyfikuje nazwy. "Wiele firm korzysta z technologii BiCMOS... CMOS nie jest tak zaawansowany w zakresie RF, jak inne technologie, aczkolwiek wykorzystać można dodatkową cyfrową kalibrację układu, aby poprawić parametry" mówi Rofourgan.

  Dzięki wbudowanej możliwości cyfrowej kalibracji, klienci firmy, stosujący w swoich urządzeniach ten moduł, mogą ręcznie dostosowywać parametry takie jak wzmocnienie czy faza w poszczególnych torach RF do konkretnych wymagań systemu, dzięki czemu poprawiają się parametry układu i optymalizuje zużycie mocy.

  Movandi zakończyło właśnie kolejną sesję zbierania środków od inwestorów. Firma w pierwszej fazie zebrała 9 milionów dolarów. W drugiej fazie celuje w 20 milionów dolarów.

  "Intel i Qualcomm skupiły się na stworzeniu niedrogich systemów i w tym zakresie będą niepokonani. Wierzę jednakże, że Movandi ma dużą szansę na znalezienie sobie niszy z uwagi na to, że wykorzystuje bardzo dużo ciekawych innowacji w liczącym się zakresie" mówi Joe Madden, analityk z Mobile Experts. "Uważam, że skupienie się przez Movandi na poziomie zużywanej przez układ mocy jest bardzo dobrym krokiem. Dotychczasowe ograniczenia w zakresie układów 5G pracujących na falach milimetrowych było odprowadzanie ciepła z anten" dodaje analityk.

  "Operatorzy telekomunikacyjni wszyscy palą się, żeby jak najszybciej wejść na rynek" mówi w kontekście systemów 5G Rofougaran. Jak przewiduje, pierwsze na rynku pojawią się systemy będące alternatywą dla światłowodów, aczkolwiek to tylko krok do pełnej implementacji nowej technologii. "Spodziewamy się, że pierwsze systemy pojawią się na rynku w 2019 roku. Modemy tego rodzaju dojdą do poziomu produkcji na poziomie powyżej 100 milionów sztuk w 2022 roku. Większość z nich znajdzie się w urządzeniach przenośnych" mówi Chrus Taylor, analityk z Strategy Analytics.

  Movandi ma zamiar wykorzystać swoją technologię nie tylko w systemach 5G. Firma celuje także w superszybką komunikację bezprzewodową w obrębie pomieszczeń czy budynków a także układy komunikacji z satelitami znajdującymi się na orbicie Ziemi.

  Źródło: http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1332244