Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy Naczynie Wzbiorcze Jest Konieczne Przy 5 Pokojach W Mieszkaniu I Kotle 2Funk

poeta janusz 06 Wrz 2017 21:29 285 5
  • #1 06 Wrz 2017 21:29
    poeta janusz
    Poziom 3  

Witam przymierzam się do remontu instalacji , mam 5 pokoi , 3 stare żeberkowe żeliwne grzejniki, i 5 nowych aluminiowych, mieszkanie 65 m2
    Instalator wspomniał, że musi to przeliczyć bo być może potrzebne będzie naczynie wzbiorcze, co mnie mocno zdziwiło.

Kocioł termet silver z komorą zamkniętą 2 funkcyjny.

Potrzeba montować to naczynie ?

0 5
  • Pomocny post
    #2 06 Wrz 2017 22:10
    lasl
    Poziom 12  

Posłuchaj instalatora-słusznie prawi . :)

0
  • #3 06 Wrz 2017 22:21
    MACIEK_M
    Poziom 27  

Z tego co wiem, piece gazowe i na olej, tylko w obiegu zamkniętym - naczynie przeponowe. Naczynie wzbiorcze to obieg otwarty.

0
  • #4 07 Wrz 2017 07:37
    lasl
    Poziom 12  

W niektórych kotłach gazowych jest fabrycznie zamontowane naczynie przeponowe (nie wiem jak w Twoim) jednak niekiedy przy dużych układach trzeba dołożyć dodatkowe naczynie.Myślę że instalator miał na myśli tę ewentualność.Naczynie przelewowe, układ otwarty można również stosować przy piecach gazowych i olejowych.W Twoim przypadku ,,otwieranie'' układu nie ma sensu. :)

0
  • #5 07 Wrz 2017 19:30
    BUCKS
    Poziom 25  

Wg danych technicznych Silver ma naczynie przeponowe o pojemności 6l, więc powinno starczyć do instalacji o pojemności zładu ok. 70l - jest to ilość wody jaka znajduje się w całej instalacji, czyli w grzejnikach, w rurkach, kotle.
    Biorąc pod uwagę Twój metraż to naczynie przeponowe jest OK ale wspomniałeś, że masz stare grzejniki żeliwne, a nie wiem jaką one miały pojemność.
    Dodatkowe naczynie podłącza się tylko w sytuacji, gdy zład w instalacji przekracza możliwości tego podstawowego naczynia.
    W necie można znaleźć odpowiednie wzory i wtedy możesz dokładnie obliczyć wielkość potrzebnego naczynia ale musisz znać zład swojej instalacji.

Ja miałem fabrycznie w kotle naczynie 10l, po wymianie na zamiennik mam teraz 8l ale ciągle jest to naczynie z zapasem dla mojej instalacji, więc jest OK.
    Jeśli u Ciebie wychodzi na styk to może dla świętego spokoju instalator mówi coś o dodatkowym naczyniu, abyś nie miał problemów z otwierającym się zaworem bezpieczeństwa.
    Zamiast dodawać dodatkowe to ustaliłbym, czy do Twojego kotła można włożyć większe naczynie np. 8l, jeśli nie ma takiej opcji albo będzie to zbyt kosztowne to wtedy możesz pomyśleć o montażu dodatkowego naczynia.

0
  • #6 07 Wrz 2017 20:07
    poeta janusz
    Poziom 3  

po przeliczeniu okazało się że wystarczy to z kotła

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo