Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tokarka TOS SUI40 dobór silnika i falownika

06 Wrz 2017 22:04 2124 11
 • Poziom 4  
  Witam,
  Przeszukuję internet od dłuższego czasu i próbuje uruchomić tokarkę TOS SUI-40 z silnikiem DC 14/16kw 39/43 A 440V 2800 obrotów . niestety bez skutecznie dlatego postanowiłem napisać post na forum, może ktoś doradzi co z nią zrobić. wydaje mi się że opcje są 3 :

  1. Naprawa obecnego sterowania
  2. wymiana napędu na AC i falownik i tu pytanie jaki silnik i falownik zastosować
  3. Wymiana sterownika na przekształtnik np firmy apator tu pytanie jaki?


  Stawiam na wyjście nr 2 mam silnik 7,5kw 1450rpm oraz falownik eura e2000 7,5 kw pytanie czy uda się wysterować obroty jak w oryginalnym silniku DC 280-2800rpm tak aby były one użytkoweTokarka TOS SUI40 dobór silnika i falownikaTokarka TOS SUI40 dobór silnika i falownika
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 43  
  Ale co Ty chcesz to zmieniać sam?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jeśli falownik to z tylko czujnikem obrotów na wale i najlepiej wektorowy.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 4  
  obroty silnika oryginalnego 2800
  prędkości na biegach są podane w załączonym foto
  chce zachować przede wszystkim pełną funkcjonalność tokarki
  dlaczego nie wymiana na AC + falownik?
 • Specjalista Automatyk
  Witam.
  Jeżeli stary silnik jest sprawny to warto kupić sterownik Mentor MP w Apator Control.
  Bardzo łatwo je podłączyć i parametryzować (tylko jak chcesz z kompa to dochodzi jeszcze koszt kabelka) a jak zamówisz to wyślą nawet z wpisanymi parametrami.
  Sprzęt świetny - zainstalowałem ich trochę i nigdy nie było problemu.
  Jeżeli oszczędnie to DML (też z Apatora) ale to prost (tani) sterowniczek i zdarzyło mi się że mimo sprzężenia tachoprądnicą nie najlepiej stabilizował obroty pod obciążeniem.
  Pozdrawiam!
 • Poziom 18  
  Najważniejszym argumentem wymiany obecnego silnika jest jego przewymiarowana moc,kiedyś nie liczono się ze zużyciem energii,dlatego tak duży silnik w tej tokarce.Kilkukrotnie naprawiałem oryginalny sterownik w tej tokarce,jest to prze...... ,dlatego też kilkukrotnie robiłem modernizacje zastępując oryginalny silnik DC silnikiem AC 7.5KW 2800obr/min i falownikiem z tachoprądniczką na silniku lub enkoderem jako sprzężenie zwrotne w celu zapewnienia stabilności obrotów podczas obróbki.Tokarka ta posiada bardzo dobrą skrzynię obrotów wrzeciona i tak naprawdę silnik o mocy 4KW też sobie świetnie radzi ,robiłem też takie próby na prośbę zleceniodawcy....
 • Poziom 9  
  Witam,

  Jestem obecnie po wstawieniu nowego silnika z falownikiem wektorowym do tokarki i powiem tu swoje 3 grosze.

  U mnie był fabrycznie silnik 7kw i obroty wrzeciona od 18-2800rpm. Rzeczywiste użytkowe obroty tej tokarki jakie wykorzystuje to 30-1400 rpm.

  Wstawiłem silnik 4 KW 1450obr w trojkącie 400v i falownik podkreślam WEKTOROWY, aby zachować w miarę stały moment obrotowy przy niskich częstotliwościach. Przeniesienie napewdu z silnika na wrzeciona jest na paskach klinowych z redukcja 1:1.4
  Oczywiście wraz ze spadkiem obrotów moc silnika spada (moc=moment x obroty)ale moment obr. pozostaje praktycznie nie zmienny. W obrabiarce typu tokarka najważniejszy jest moment obrotowy i u mnie po tej przeróbce wszystko działą jak nalezy i wystarcza mocy/momentu do pracy.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Zgadzam sie z przedmówca ze wyzucajac reduktor wyzucam mozliwosc zwiekszania momnetu obrotowego. zdaje sobie z tego sprawe. Tamtejsze tokarki TOS SUI40 TUB32 itp tegie maszyny były przeznaczone do uzytku produkcyjnego i wysokowydajnego, ja używam tokarki w warszatacie na pojedynczych ilosci itp wiec mi w zupełnosci wystarczy mocy i momentu, dodam ze w wrzecienniku zostaje jeszcze przełozenie (odboczka) 1:8 wiec jak by naprawde brakowało momentu to moge go zawsze wiekszyc 8 krotnie w mojej maszynie - szczerze to nie miałem potrzeby nigdy tego robic.
 • Użytkownik usunął konto