Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3 - jak oczyścić kondensujący blok wymiennika ?

07 Wrz 2017 12:27 1221 4
  • Poziom 16  
    Na elementach kondensujących, po sezonie, odkłada się pewna ilość nalotu. Na pierwszy rzut oka, jasny nalot wygląda jak typowy "kamień" kotłowy.
    Piszę "na pierwszy rzut oka", bo nalot słabo poddaje się działaniu np. roztworu kwasu octowego (w odróżnieniu od czajnika, który momentalnie można z kamienia oczyścić zwykłym octem i to do gołej blachy).

Czy ktoś ma doświadczenie, jak można chemicznie usunąć ten nalot z kotła ?
    Dotychczas blok po sezonie czyściłem mechanicznie, drucianą szczotką. Tym razem zanieczyszczone elementy włożyłem do octu i... po godzinnej kąpieli osad jak się mocno trzymał, tak dalej się trzyma - znowu pozostało usunięcie mechaniczne.
    Pytam o chemię, bo szczotką niestety nie wszędzie dojdę do każdego zakamarka zewnętrznych części bloku wymiennika...

Może ma ktoś jakieś lepsze doświadczenia, zna "sposobiki" ... ?

• Poziom 21  
    Myjką pewno nie pójdzie ,ja aluminiowo krzemowe wymienniki traktuje kretem z wodą z rozpylacza ogrodowego, 10-30 min jak trudny do usunięcia nagar odchodzi, kret nie działa na te wymienniki.
  • Poziom 16  
    dobroslaw napisał:
    ,ja aluminiowo krzemowe wymienniki traktuje kretem z wodą z rozpylacza ogrodoweg

Którym kretem...? Żelem ? Rozpuszczonymi granulkami ? Ten w junkersie jest aluminiowo-krzemowy ?
  • Poziom 41  
    Witacie! Mam taki sam kocioł. Muszę koniecznie wyczyścić w nim komorę spalania ponieważ jest już tak zawalona popiołami, że nie mogę wyciągnąć sita płomieniowego ani sprężyny ze środka.

Z jakiego materiału jest wykonana komora i jakiej chemii powinno się stosować w tym kotle? Czy Sotin 240 się sprawdzi?