Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz mikrofonowy AVT-2703 - kilka pytań

yogi009 20 Wrz 2017 11:08 2481 33
 • #31 20 Wrz 2017 11:08
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany

  398216 Usunięty napisał:
  pytanie skierowane do Kol.cooltygrysek) zasilanie PW mikrofonu PRZEZ transformator


  Zasilanie mikrofonu jest obce, zasilacz lub baterie, dotyczy to także mikrofonów bezprzewodowych. Transformator dodaje się by dopasować impedancje oraz odseparować wpływ mas. Dodajmy że przewody zazwyczaj ekranowane i tak leżą na ziemi. W studiach ma to ogromne znaczenie. W przypadku przedstawionym tutaj raczej nie, no chyba ze autor tematu ma lepszy słuch niż Ja i jest jakimś audiofilem w co wątpię sadząc po kicie AVT. Zauważ kolego że takie transformatory są wbudowane w niektóre dobrej klasy mikrofony studyjne lub zakładane na kabel w formie przejściówki z gniazdem z jednej a wtykiem z drugiej strony.

  Cytuje fragment ze strony producenta transformatorów audio do mikrofonów i mikserów.

  Pierwotnie transformator w technice audio wykorzystywany był w celu dopasowania impedancji, zapewnienia izolacji galwanicznej pomiędzy źródłem i odbiornikiem sygnału, symetryzacji lub odwrócenia/przesunięcia fazy sygnału. Obecne były w każdym wzmacniaczu i mikserze sygnałowym, znacząco wpływając na wagę i cenę tych urządzeń. W czasach obecnych transformator spotkamy w obwodach końcówki mocy lampowego wzmacniacza gitarowego, gdzie pełni rolę przekładnika wysokiej impedancji lamp elektronowych (kilka kilkadziesiąt kOhm) do niskiej impedancji odciążającego głośnika/kolumny (pojedyncze Ohm). Także w konsolach mikserskich w celu odseparowania wpływu zasilania mikrofonów studyjnych, i ich dopasowania co przekłada się znacznie na minimalizację wpływu mas pomiędzy źródłem a odbiornikiem przy zachowaniu szerokiego pasma przenoszenia sygnału.

  Kolejnym miejscem gdzie transformator nie dał się „wyrugować” jest „Dibox”, czyli urządzenia pozwalające na odseparowanie galwaniczne i dopasowanie źródła sygnału i odbiornika. W procesorach sygnałowych z górnej półki gdzie główną miarą jest jakość a nie koszt, spotkamy go w obwodach wejściowych i wyjściowych. Nie zastąpiony jest również w klasycznych aplikacjach mikrofonowych zapewniając dopasowanie impedancyjne, wykorzystanie zasilania phantom oraz separację galwaniczna. Podstawowe parametry każdego transformatora to indukcyjność uzwojeń oraz przekładnia, a także oporność uzwojeń dla prądu stałego

 • Sklep HeluKabel
 • #32 20 Wrz 2017 13:00
  yogi009
  Poziom 42  

  Kolego cooltygrysek, nie bardzo wiem, po co to wszystko tu piszesz. W starym kawale amerykańscy dziennikarze pytali radzieckiego polityka, dlaczego jest bieda i głód w CCCP, na co ten odpowiadał: "A u was biją czarnych!".

  Po pierwsze, mniej więcej wiemy, do czego służy transformator audio i gdzie go można zastąpić elektroniką, a gdzie nie bardzo. Wywołane przez Ciebie dibox'y też w większości są pozbawione transformatora, a jednak na scenach pracują. Dlaczego? Bo cienki jakościowo transformator audio tylko pogarsza sprawę, z kolei ten dobry kosztuje.
  Wszyscy też wiedzą, ile mniej więcej da się "wydusić" z kit'u AVT. Natomiast jednak uwaga: nie tego dotyczy pytanie! Nieco wcześniej zadałem kilka prostych pytań, jeżeli chcesz się wykazać, to proszę, wypowiadaj się na temat. Ogólniki zostaw pisarzom. Popatrz chociażby na posty Kolegi Jarka_lnx, są konkretne, zawierają jakieś wyniki wyliczeń i są w jakiś sposób przydatną wskazówką. I tak dojdę na końcu do etapu weryfikacji tego układu po jego uruchomieniu, wtedy będzie jakby jaśniej. Chciałbym tylko wyeliminować tyle błędów po drodze, ile się da.

  Unikamy postów, które nic nie wnoszą do tematu, tylko zaciemniają sprawę.

 • Sklep HeluKabel
 • #33 07 Paź 2017 15:12
  yogi009
  Poziom 42  

  No dobrze, udało mi się uruchomić ten przedwzmacniacz mikrofonowy bazujący na AVT-2703. Od razu powiem jasno, że zestaw i dokumentacja AVT w wielu momentach ewidentnie prowadzą na manowce, więc jeśli ktoś z Kolegów będzie kiedyś chciał złożyć taki przedwzmacniacz z sukcesem, polecam kontakt ze mną. Szkoda palić elementy i słuchać ciszy.

  Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji.

 • #34 10 Paź 2017 09:00
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany

  Przyznam że to chyba tradycja AVT lub chochlik drukarski. Co nie zmienia faktu że jakieś 30% zestawów ciężko uruchomić przez początkujących. Dotyczy to poprawności w schemacie i obsadzenia elementów.