Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Składam nowy komputer. Pomożecie?

07 Wrz 2017 15:14 567 19
  • Poziom 3  
    Otóż składam nowy komputer. W miare ogarniam hardware, lecz nie na tyle aby znać co warto kupować w danym sezonie/czasie.
    Licze na pomoc

Cel: Głównie gry, lecz czasem robie własne i korzystam z Unity, fl studio itp.

Budżet: Mam 6000 zł + grosze z lokaty (założyłem 4 lata temu i od razu było 6 tysięcy).

Podział między PC a sprzętem (myszka, klawiatura itp.): Myśle tak 5k na PC 1k na sprzęt. (oczywiście jak mi doradzicie to zmienie proporcje)

Dodatkowe części: Brak, wcześniej miałem lapka i sprzedałem.

Dzięki za przeczytanie licze na odpowiedź. :3
  • Poziom 35  
    Kiedy będziesz ten zestaw kupował?
    Jaki masz monitor? Czy on też ma się znajdować w tej kwocie?
    System w budżecie?
    Będziesz podkręcał procesor?
  • Poziom 3  
    Nie kupuje wszystko czyli: Klawiatura, myszka, monitor, słuchawki, mikrofon, podkładka pod myszkę. Nie mam nic. Z podkręcaniem procka to nie wiem jak się opłaca to można.

Dodano po 1 [minuty]:

Zestaw zamierzam kupić jak najszybciej, lecz mogę opuźnić zakup jeżeli wyjdzie taniej.
  • Poziom 35  
    Przede wszystkim z takim budżetem to warto poczekać miesiąc czy nawet dwa na Coffe Lake.
  • Poziom 3  
    Co to jest coffe lake?
  • Poziom 27  
    Ja nie wiem, czy jest sens czekać. Ryzeny są bardzo opłacalne, ciężko będzie zejść Intelowi poniżej tego co zaoferowało AMD, a nawet jeśli zejdzie, zastanawiam się czy zrobi to ISTOTNĄ różnicę. Wiadomo że Intele wydajniejsze z jednego wątku, tylko co z tego, jak Ryzeny są good enough do gier, a programy oganiają czasami lepiej niż Intele, np. Ryzen 1700, myślę że to by autora najbardziej interesowało. To już pewnie autor oceni, czy może czekać z zakupem. Wszak sprzedał już lapka :> Do premiery trzeba doliczyć jeszcze z tydzień, aż wyjdą testy, problemy itd. Spodziewam się za to, że nowe i5 będą w cenie 1200zł, chociaż mam nadzieję, że Intel mnie jednak zaskoczy

Do Unity są jakieś specjalne wymagania? Np. duży vRAM? Na stronie produenta niewiele jest. FL Studio chyba ma niskie wymagania, procesora trochę potrzebowal z tego co kojarzę

Wstępnie sugeruję iść właśnie w stronę Ryzena 1700 z płytą B350 i szybkim RAMem(ewentualnie zejście na Ryzena 1600 jeśli zabraknie floty), bo taki zestaw nie ma obecnie konkurencji w tej kwocie, jeśli idzie o średnią wydajność. Kartą graficzną, jeśli nie musi być specjalistyczna, z musu będzie któryś GTX, bo AMDki są bezczelnie drogie z powodu boomu na cryptocurrency. Zależnie jak pójdzie reszta komputera, starczy raczej na GTX 1070, może 1080

EDIT: Zrobiłem koszyk, bardziej orientacyjnie, niz ze sztywną propozycją. Tak by się to mniej więcej prezentowało. Zestaw bez HDD. Nie wiem, jak zależy Ci na klawiaturze i myszce. Sam używam (dobrej i niskoprofilowej) klawiatury za 30zł i myszki za około 100zł, myślę że takie proporcje są ok. W klawiaturze nie ma mechaniki, a w myszce już liczy się, jaki jest wskaźnik itd. Na klawiaturę nie wydałbym więcej. Nie wiem też jak z monitorem, sprawę zostawiam
  • Poziom 31  
    "Cel: Głównie gry" - no i tu jest ciężko z wyborem. Intel jednak jest szybszy od Ryzena, a jak jeszcze przybędzie mu zasobów w Coffee...
    Często słyszę argument, że producenci wypuszczają poprawki, czy że nowe gry będą lepiej zoptymalizowane pod większą liczbę wątków. No tak, ale tam gdzie Ryzen zyska, tam przecież Intel też przyspieszy, z racji na dodatkowe wątki...
    Sam nie wiem co bym wziął przy takim budżecie :)

Grafika - zdecydowanie GTX1080, przy obecnych cenach 1070 stały się mało opłacalne.

RAM - jeśli ma być do Ryzena i ma być szybki, to pewniakiem jest FlareX, ale płacić ~900zł za 16GB... Drogo, bardzo.
  • Poziom 27  
    Zrobiłem koszyk i nie wstawiłem. Haha
    On poglądowy rzecz jasna : )

Tu
    https://www.morele.net/inventory/info/IIlKH9/

Rzymo, no pewnie że masz rację co do Inteli. Ale do gier jednak bym się nie spinał, bo Ryzeny spokoooojnie dają radę. Wiesz, w sensie na monitorach 60Hz i tak nikt nie zauważy różnicy. Co innego na monitorach 144Hz, a i w tym wypadku nie spinałbym się, bo 10-15 klatek powyżej 120 klatek to... Widziałeś pewnie, jak wielordzeniowe Ryzeny spisują się w grach. Co najmniej rewelacyjnie. Myślę, że spełniają wszystkie kryteria rewelacyjnych fpsów. To moja opinia, ofc. Jestem otwarty na jej krytykę.

A koleś chce jednak coś tam na komputerze robić. Jak robi w Unity, to pewnie programista. Programista, to może jednak zrobi użytek. Nie wiem tylko, jak Unity działa. Kurde, długo do tych Coffee Lake eh, sam jestem ciekaw
  • Poziom 27  
    Haha, ja wybrałem z diodami, bo wyglądają kozacko. Nie wsadziliśmy obudowy i HDD, zauważyłeś? HDD to celowo, ale obudowa to nie ten :> Nie będzie GTX 1080
  • Moderator - Komputery Serwis
    Moją propozycją byłby podział 5.4k/reszta i zestaw: https://www.morele.net/inventory/info/BCD94e/ - jako że komputer ma służyć głównie do gier, a w testach przy większości gier Ryzen 1600/1700 zwykle znajduje się w okolicach i5, to moim zdaniem zestaw z i7-7700 powinien być wydajniejszy dla takiego zastosowania.

W 5.4k jest całość, tzn obudowa, dysk SSD (chociaż nie za wielki - 128GB), dysk HDD (1TB), napęd DVDRW (z którego można zrezygnować, jeśli nie jest potrzebny) i chłodzenie wystarczające dla takiego procesora.
  • Poziom 27  
    dt1 - tyle że na tym i7 nie zrobi OC, a to jednak 4 rdzenie 8 wątków, kontra 8 rdzeni 16 wątków. Czy ryzen 1700 po OC jest znacznie słabszy od i7 7700? Czy TY kupiłbyś w tej sytuacji do grania i7 bez k?

Pamiętasz, jak kilka lat temu wchodziły procesory q6600 i ludzie ciągle kupowali Core2Duo, bo 4 rdzenie były bezużyteczne? Taka chodziła opinia, że mało która gra wykorzystuje 4 wątki. Więc nie opłacało się kupować Core2Quad. Ale Quady były 2x droższe. A Ryzen 1700 nie jest 2x droższy
  • Moderator - Komputery Serwis
    Kupiłbym, bo nawet po OC Ryzen wciąż rzadko kiedy w grach jest w stanie wyprzedzić i7. A I7 kosztuje tyle samo co R1700.
  • Poziom 3  
    Wielkie dzięki za odpowiedzi. Szczerze nie jestem pewnien czy intela, czy Amd procesor wybrać. Wydaje mi się że 5.4k na CPU to dobre rozwiązanie najwyżej później coś dokupie. Unity nie jest wymagające, ma dobrą optymalizacje. A co do klawiatury, myszki, słuchawek itd. to polecacie jakąś firme?
  • Poziom 27  
    Ja używam tańszych, przewodowych, ale długo przebieranych sprzętów. Klawiatura SlimStar i222, mysz Oscar x750, słuchawki HD 668B. Tylko tyle jestem w stanie polecić, wybacz
  • Poziom 3  
    Nie no spoko i tak się dużo rozpisałeś za co dziękuje.
  • Poziom 32  
    Niedawno trochę przeglądałem rynek tańszych klawiatur i myszek. Wymagania to po prostu chciałem kupić coś taniego co nie będzie szmelcem. Z wyborem klawiatury nie było problemów. Tracer Mecano ponoć najlepsza w swojej cenie i muszę przyznać, że jestem z niej zadowolony. Klawisze są hybrydowe i mają wyraźny skok, podświetlenie jest dosyć równomierne, metalowa podstawa dociąża klawiaturę i zapobiega przesuwaniu. W tej cenie jest ok.

Co do myszki to był większy wybór. Bloody A90, Cougar Minos X3, Modecom Volcano MC-GMX4 są godne polecenia.
    Odradzam za to myszki Bloody z serii V, bo dużo jest opinii, że mają kiepski sensor. A myszki Rival np. Rival 100 mają ponoć problemy z działaniem sensora po aktualizacji firmware. Wziąłem Bloody A90 i według mnie jest ok, ale wybór myszki to kwestia indywidualna, bo każdy trochę inaczej trzyma myszkę. Na pewno na plus dla Cougar'a Minos jest fakt, że ścianki boczne ma pokryte gumą, a nie są w całości z plastiku.

No i wziąłem podkładkę A4 Tech XGame X7-500MP. Podkładka jak podkładka - nie jestem znawcą, wziąłem, bo jest popularna ;)

W kwestii słuchawek jestem całkiem zielony, bo nie używam.
  • Poziom 3  
    Hej, jeszcze jedno pytanie. Warto czekać na coffe late Coffee Lake?
  • Poziom 27  
    Gdybym mial kupowac Intela to tak, byc moze czekalbym. Intel, poza licznymi sprawami w sadach o nielegalne praktyki monopolizacyjne ma tez troche lepsza wydajnosc z jednego rdzenia, wyzszy potencjal OC(procesor ktory proponowal dt1 nie jest zdolny do OC, tak btw),ale tez wyzsze ceny. No i w zastosowaniach profesjonalnych i multitaskingu przewaga Inteli zmniejsza sie, lub znika. Od dawna uwazam, ze wiekszosci Inteli obecnie nie oplaca sie kupowac, bo sa po prostu za drogie. Chociaz zeby byc szczerym, wiem ze wiele osob na elektrodzie nie zgadza sie z moja opinią. Gdybym mial kupowac Ryzena to nie wiem, ich ceny nie spadna jakos znacznie. Ryzen 1600 juz jest bardzo tani. Jesli to spowoduje spadek cen tego procesora, to o ile, 100zl? Poczekasz wtedy, zeby zaoszczedzic stowe. Intele natomiast moga znacznie spasc z ceny. Stawialbym, ze nowe i3 beda od 600 wzwyz, i5 6 rdzeni za 1100-1200zl. Mam nadzieje, ze jednak w okolicach tysiaca. Tak naprawde czekanie to troche hazard. Do tej pory 6 rdzeniowy, 12watkowy Intel kosztowal 2400zl i trzeba go bylo brac z powaznym mobasem za ponad tysiaka. Ceny z dupy, kiedy AMD 6rdzeni 12watkow, 10-15% mniej wydajny w grach(ale dalej bardzo wydajny do grania!) jest za 900zl z mobasem za 350zl. To ile teraz zejda z ceny? Mowie, hazard -wg.mojej opinii