Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Otwarty, prosty, jednofazowy miernik zużycia energii elektrycznej na ATM90E26

ghost666 07 Sep 2017 21:10 14595 10
Helukabel
 • Otwarty, prosty, jednofazowy miernik zużycia energii elektrycznej na ATM90E26
  Microchip ATM90E26 to układ scalony dedykowany do zastosowania w nowoczesnych systemach monitorowania zużycia prądu. Pozwala na łatwą integrację z zaawansowanymi systemami monitorowania sieci energetycznej w obrębie, np. naszego domu. Wykorzystanie takiego układu wraz z np. systemami fotowoltaicznymi umożliwia monitorowanie poziomu generowanej energii, a w konsekwencji - daje spore oszczędności finansowe. Prezentowany moduł rozwojowy oparty o ten układ pozwala na konstruowanie zaawansowanych systemów monitorowania poziomu zużywanej energii, a dzięki wyposażeniu w uniwersalne, przyjazne hobbystom biblioteki, można łatwo zintegrować go z np. Arduino, Particle czy Raspberry Pi.

  Wraz ze zwiększającym się poborem energii elektrycznej z sieci konieczne jest jego ścisłe monitorowanie, aby móc w zrównoważony sposób planować np. domowy budżet. Częściowo pomagają w tym także domowe systemy energii odnawialnej, takie jak dachowe systemy fotowoltaiczne. Dobrze jest jednak zintegrować systemy zarządzania instalacją PV z systemem monitorowania ilości energii pobranej z sieci.

  Obecnie systemy przesyłu, rozproszonej generacji i magazynowania energii są niezwykle złożone. Jedynie wykorzystanie programowalnych systemów do ich monitorowania i kontroli pozwala zapewnić pozycję odpowiednią do realnego wpływania na, de facto, wysokość naszych rachunków.

  Prezentowany moduł dedykowany jest dla hobbystów pragnących skonstruować precyzyjny miernik poboru energii z sieci, który integrować można np. z systemami automatyki domowej. Wykorzystanie takiego systemu pozwala nie tylko śledzić zmiany ilości pobieranej energii w czasie, ale także dopasowywać nasze zwyczaje do ilości dostępnej energii, co przekłada się na zmniejszenie zależności od sieci energetycznej,szczególnie jeśli nasz dom wyposażony jest np. w instalację fotowoltaiczną na dachu.

  Dzięki temu, że prezentowany moduł dedykowany jest także hobbystom, dostępne są dedykowane biblioteki i inne narzędzia znacznie upraszczające projektowanie tego rodzaju systemu.

  Otwarty, prosty, jednofazowy miernik zużycia energii elektrycznej na ATM90E26


  Monitorowanie zużycia energii

  Jak wiadomo, koszt zakupu nie jest równy całkowitemu kosztowi użytkowania dowolnego urządzenia - oprócz niego ponieść musimy koszty energii, jaka będzie je zasilała. Monitorowanie zużycia energii przez sprzęty domowe może pozwolić na oszacowanie realnych kosztów eksploatacji poszczególnych urządzeń i na przykład - nakłonić do pozbycia się starego energochłonnego telewizora i zakup nowego, o wiele oszczędniejszego.

  Logowanie i monitorowanie

  Prezentowany moduł pozwala na monitorowanie i logowanie na bieżąco zużycia energii w monitorowanej sieci. Bardzo łatwo da się skonfigurować system z tym modułem do logowania danych w dowolny sposób. Możemy połączyć ten moduł np. poprzez WiFi z systemami do logowania danych, takimi jak Thingspeak czy Blynk.

  Otwarty, prosty, jednofazowy miernik zużycia energii elektrycznej na ATM90E26


  System monitorowania energii posiada wbudowany układ ESP8266, który służy do komunikacji poprzez WiFi z aplikacjami, takimi jak wspominane Thingspeak czy Blynk. Dodatkowo np. Blynk pozwala na dwukierunkową komunikację, dzięki czemu można zdalnie kalibrować miernik zużycia energii.

  Jako że dane dotyczące zużycia energii mogą pozwolić np. na sprawdzenie, kiedy ktoś w nim przebywa, a kiedy jest pusty, nie chcielibyśmy, aby wpadły one w niepowołane ręce. Dlatego też, zamiast transmitować dane do serwisów w chmurze, można przechowywać je na lokalnym logu, np. na dysku twardym.

  Otwarty, prosty, jednofazowy miernik zużycia energii elektrycznej na ATM90E26


  Podstawowe cechy

  * Procesor: ATM90E26,
  * Możliwości komunikacyjne: układ testowano z Wi-Fi, Bluetooth, LoRa oraz 3G,
  * Dokładność pomiaru: nominalna dokładność układu to 1:5000, ale finalna dokładność urządzenia zależy od użytych przekładników prądowych i transformatora do pomiaru napięcia,
  * Kompatybilność: Arduino, mbed i wszystkie inne moduły z interfejsem SPI,
  * Pobór mocy: zależny id wykorzystanego kontrolera i komunikacji,
  * Wymiary: zależne od wersji modułu; dostępny ma być on m.in. w obudowie na szynę DIN o wadze około 120 g.

  Prezentowany monitor zużycia prądu mierzy nie tylko płynący prąd, ale także napięcie w czasie rzeczywistym. Dzięki temu dokładnie wyznacza nie tylko pobieraną w danej chwili moc, ale także, np. współczynnik mocy. AT90E26 próbkuje wartość napięcia i płynącego prądu z częstotliwością 8 kHz i rozdzielczością 16 bitów. Dzięki temu bardzo precyzyjnie obliczać można wartości RMS płynącego prądu.

  Otwarta konstrukcja

  Prezentowany projekt tak sprzętu, jak i oprogramowania, jest w pełni otwarty. Nawet projekt obudowy na szynę DIN do tego układu zostanie otwarty, gdy tylko będzie finalnie gotowy. Wszystkie kody źródłowe do Arduino dostępne są na GitHubie.

  Elastyczna konfiguracja

  Układ jest bardzo elastyczny - na każdym poziomie można wprowadzać własne modyfikacje. Zmienić można tak software, jak i hardware (nawet procesor). Projekt został stworzony z myślą o amatorach i nie wymaga zaawansowanych umiejętności poza lutowaniem podstawowych elementów SMD. Najmniejsze wykorzystane elementy są w rozmiarze 0603.

  Zawartość zestawu deweloperskiego oferowanego w ramach akcji crowdfundingowej zależna jest od wybranego poziomu wpłaty. W podstawowych zestawach otrzymamy jedynie sam układ odpowiedzialny za pomiar zużywanej energii - koniecznie trzeba zestawić go z innym mikrokontrolerem lub modułem w celu kontroli i logowania danych. W najbardziej rozbudowanej wersji cały kompletny układ znajdzie się w dedykowanej obudowie na szynę DIN.

  Źródło: https://www.crowdsupply.com/whatnick/atm90e26-energy-monitor-kits

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11099 posts with rating 9410, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Helukabel
 • Helukabel
 • #3
  ghost666
  Translator, editor
  oskar777 wrote:
  Ten układ nie jest zbytnio popularny a i dev kit w sumie ma cenę dosyć zaporową.


  Tutaj podstawowa płytka z tym układem to jakieś 15 USD - chyba całkiem nieźle
 • #5
  ghost666
  Translator, editor
  oskar777 wrote:
  ATM90E26 Devkit - Price $60-80 na dole strony
  https://www.crowdsupply.com/whatnick/atm90e26-energy-monitor-kits chyba, że coś źle odczytałem.
  Otwarty, prosty, jednofazowy miernik zużycia energii elektrycznej na ATM90E26


  Tak, tak, mi chodziło o to, że ten moduł będzie tani:

  Otwarty, prosty, jednofazowy miernik zużycia energii elektrycznej na ATM90E26
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  mkpl
  Level 37  
  zbyrek wrote:
  Taki przekładnik prądowy dobrze radzi sobie tylko przy sinusoidalnym charakterze prądu... w przypadku sygnału wyprostowanego jednopołówkowo błąd potrafi wynosić nawet 100% ze względu na indukcyjność samego przekładnika.


  Zerknij sobie na LA 55P firmy LEM. Używam jako sondę prądową do oscyloskopu. Mierzy i DC i AC i AC+DC
 • #8
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  Galareta
  Level 22  
  A gdzie przesunięcie fazy podaje ten licznik? Prąd itd? Poza tym w tym liczniku tez jest pewno jakiś układ co to ogarnia tylko w obudowie ;-P
 • #11
  jaszczur1111
  Level 33  
  Ale ten fabryczny nie ma rejestracji w czasie ani przesyłu na odległość.