Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programator czasowy do grzałki bojlera o mocy 2kW./ 2000W

marhond73 07 Sep 2017 21:54 12597 19
    marhond73
    Level 7  
    Witam serdecznie, proszę o pomoc w sprawie programatora czasowego do bojlera a mianowicie chodzi mi oto czy takie programatory jak w poniższych linkach nadają się do bolera. Grzałka jest o mocy 2000 W. W linkach są 2 zdjęcia programatora elektronicznego i mechanicznego.

http://allegro.pl/programator-czasowy-mechaniczny-wylacznik-timer-i6666066565.html

http://allegro.pl/wylacznik-boiler-programator-czasowy-cyfrowy-timer-i6651481265.html

Są to tylko przykładowe modele, ale z tego co przeglądałem to większość modeli parametry ma takie same. Proszę bardzo o radę bo mam już dosyć pilnowania taryf i codziennego włączania i wyłączania bojlera.

Moderated By Łukasz-O:

3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

Za chwilę linki wygasną i wątek będzie bezwartościowy.
    Kosz.

mrx2000
    Level 16  
    Jeszcze warto zwrócić uwagę, że mechanicznemu przy zaniku napięcia stanie zegarek (rano małżonka może narzekać na brak ciepłej wody, a po co tak dzień zaczynać ;P ) i czas trzeba skorygować, natomiast elektronik ma zazwyczaj podtrzymanie ustawień, ale mnie akurat to bardzo by nie przeszkadzało i nie myślcie, że któryś faworyzuję :)
    Natomiast gdybyś przypadkiem miał to gniazdo na osobnym obwodzie i w rozdzielni wsadził zegar sterujący na szynie to by było super.
    Michelson
    Level 25  
    Mam ten mechaniczny programator przy grzałce 2kW już kilka ładnych lat i działa bez zarzutu. Do prostego sterowania polecam.
    mrx2000
    Level 16  
    Michelson wrote:
    Mam ten mechaniczny programator przy grzałce 2kW już kilka ładnych lat i działa bez zarzutu. Do prostego sterowania polecam.

Widziałem u kogoś jak co najmniej przez 2 sezony grzewcze miał wpięty do tego piec akumulacyjny 3 kW i dawał radę, ale osobiście to na 3 kilo już bym tego nie zastosował.
    mawerix123
    Level 39  
    marhond73 wrote:
    Rozumiem, że mówiąc ten prostszy masz na myśli mechaniczny ten z pokrętłem?

Tak mam takie w domu trzy, dwa sterują akwarium a jeden okazyjny do oświetlenia choinki.

mrx2000 wrote:
    Jeszcze warto zwrócić uwagę, że mechanicznemu przy zaniku napięcia stanie zegarek (rano małżonka może narzekać na brak ciepłej wody, a po co tak dzień zaczynać ;P )

To chyba logiczne że jak zegar się zatrzyma to po powrocie zasilania będzie grzał o czas przerwy zasilania, dłużej czyli jeśli w nocy zatrzyma się na godzinę to jeśli był ustawiony do 6stej będzie wtedy działał do 7dmej. Nie widzę tu związku z ciepłą wodą bo tak samo sytuacja będzie wyglądać bez jakiegokolwiek programatora.

Chupacabra wrote:
    Przerabiałem ten temat u babci na wsi, w gdzie często są braki prądu. Babinka się w denerwowała, że zegar założony a woda zimna.

I niby to wina programatora :?: powiedział bym że to zbyt długie przerwy w zasilaniu albo źle ustawiony programator, jak wygląda praca takiego programatora opisałem wyżej.
    Zbych034
    Level 38  
    Elektronik mimo zaniku napięcia będzie załączał styki o określonej godzinie, dodatkowo ma cykl tygodniowy. Mechaniczny przy zaniku przesunie czas i ma cykl dobowy. Polecam elektronika.
    Justyniunia
    Level 35  
    Ja również, u Mamy na wsi od paru lat wisi taki najprostszy elektroniczny (jakieś 16zł na allegro) podłączony pod bojler i sprawuje się znakomicie. Co ciekawe bateria nadal trzyma przy zaniku zasilania, a ma już parę ładnych lat.
    marhond73
    Level 7  
    Panowie, zasadę działania tych urządzeń znam, bardziej mi chodziło czy to urządzenie wytrzyma takie obciążenie, choć w specyfikacji jest podane ,że max obciążenie to 3600W I 8A. I nie zacznie mi się to topić?
    mrx2000
    Level 16  
    marhond73 wrote:

Panowie, zasadę działania tych urządzeń znam, bardziej mi chodziło czy to urządzenie wytrzyma takie obciążenie, choć w specyfikacji jest podane ,że max obciążenie to 3600W I 8A. I nie zacznie mi się to topić?

To coś nie tak w tej specyfikacji skoro 3600W i 8A, chyba 3600W i 16A.
    Wystarczająco informacji masz już podane wyżej.

mawerix123 wrote:

To chyba logiczne że jak zegar się zatrzyma to po powrocie zasilania będzie grzał o czas przerwy zasilania, dłużej czyli jeśli w nocy zatrzyma się na godzinę to jeśli był ustawiony do 6stej będzie wtedy działał do 7dmej. Nie widzę tu związku z ciepłą wodą bo tak samo sytuacja będzie wyglądać bez jakiegokolwiek programatora.

Logiczne to jest w przypadku gdy prąd zaniknie na włączonym pinie, a jak pin będzie wyłączony w momencie braku zasilania to logiczne będzie opóźnienie załączenia o czas braku zasilania. Jako że na sieci przeważnie dłubią w środku nocy, a bojler załącza się przeważnie nad ranem to efekt wiadomy.
    Chupacabra
    Level 33  
    mawerix123 wrote:

I niby to wina programatora :?: powiedział bym że to zbyt długie przerwy w zasilaniu albo źle ustawiony programator, jak wygląda praca takiego programatora opisałem wyżej.

Nie napisałem, że to wina programatora, tylko że trzeba pilnować nastawy czasu po zaniku napięcia w tym mechanicznym. Nie napinaj się tak.
    marhond73
    Level 7  
    Panowie proszę Was bardzo serdecznie zachowajcie spokój, wszyscy macie rację, każdy z Was mówi coś mądrego. Na koniec dołączam dwa zdjęcia mojego programatora, ten akurat jest elektroniczny i dokładna specyfikacja.Programator czasowy do grzałki bojlera o mocy 2kW./ 2000WProgramator czasowy do grzałki bojlera o mocy 2kW./ 2000W
  • Helpful post
    mawerix123
    Level 39  
    Chupacabra wrote:
    Nie napinaj się tak.

Ot powiedział :D..... oczywiści w Twojej wypowiedzi tez jest słuszność, zmieniony czas grzania z czasem rzeczywistym może być niekorzystny w niektórych konfiguracjach.

marhond73 wrote:
    ten akurat jest elektroniczny i dokładna specyfikacja.

Nada się do Twoich potrzeb.