Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofon Shure PG48 - czy w środku powinien być transformatorek

08 Wrz 2017 00:22 471 4
  • Poziom 36  
    Witam,
    Pytanie może i proste, ale nie znalazłem odpowiedzi. Mam do naprawy mikrofon Shure PG48, który "stracił" trochę bebechów - dokładniej nie ma w nim złącza XLR, wystają tylko oderwane przewody (żółty, niebieski). Przewody te idą do przełącznika i od przełącznika do wkładki dynamicznej.

Naprawiałem kiedyś podobny (wizualnie) mikrofon Shure Prologue 14L i pamiętam, że w środku mikrofonu był jeszcze transformator (dławik? balun do symetryzacji?). Tu tego elementu nie widzę, ale nie znam też historii tego mikrofonu. Czy ktoś z kolegów orientuje się, czy w modelu PG48 powinien być jakiś tego typu element? W zasadzie w wspomnianym prologue trafo to było niemałe i nie było szansy wyjęcia go od spodu mikrofonu - obawiam się jednak, że w PG48 takie trafko mogło być przylutowane bezpośrednio do złącza XLR - które w całości zostało ?wyrwane i nie znalazłem go nigdy.

Z góry dziękuję za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 23  
    Witaj!
    Tego typu mikrofonu nie rozbierałem.Przeważnie były urwane przewody i to się lutowało.Natomiast w droższych mikrofonach spotykałem przetwornicę przetwarzającą napięcie z 9v na 28v,która zasilała elektronikę tego mikrofonu.Elektronika była podobna jak w mikrofonach Sony ECM-NV1.
    W innych mikrofonach był transformator ,który połączony z cewką mikrofonu jednym uzwojeniem a drugie do wzmacniacza.W tym mikrofonie miałem zaśnieżone końcówkę od cewki.Udało się podlutować i przy przy okazji dokonać pomiaru.1 do 70.

Pozdrawiam Miro.Nasz
  • Poziom 36  
    Dzięki, poczekam jeszcze, może ktoś rozbierał ten konkretny model...
  • Poziom 36  
    Koledzy, mam jeszcze jedno pytanie. Szukałem odpowiedzi i nie znalazłem konkretu... W przypadku dołączania wkładki dynamicznej do złącza XLR ludzie polecają wykonać zwarcie pinu 1 i 3 w gnieździe XLR. Wszystko jest jasne, dopóki użyjemy przewodu XLR-JACK, podłączanego do miksera. A co, jeśli ktoś do mikrofonu ze zwartym pinem 1 i 3 dołączy kabel XLR-XLR - i do tego dołączy go jeszcze do miksera z włączonym zasilaniem Phantom? Czy sytuacja ta może być niebezpieczna dla miksera?

Nie bardzo wiem, do których pinów podłączyć tą wkładkę - nikt w Internecie nie pokazuje pinoutów mikrofonu, wszystkie opisy odnoszą się do przewodów połączeniowych...
  • Poziom 43  
    Ture11 napisał:
    A co, jeśli ktoś do mikrofonu ze zwartym pinem 1 i 3 dołączy kabel XLR-XLR - i do tego dołączy go jeszcze do miksera z włączonym zasilaniem Phantom? Czy sytuacja ta może być niebezpieczna dla miksera?
    Nie będzie.