Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VBA Wyszukaj nagłówek kolumny - VBAsumowanie danych na podstawie nagłówka kolumn

marekziemia 08 Wrz 2017 12:19 369 4
  • #1 08 Wrz 2017 12:19
    marekziemia
    Poziom 2  

Cześć,
    potrzebuję pomocy przy napisaniu kodu VBA. Opiszę pokrótce o co chodzi, niestety nie mogę zamieścić samego pliku. Temat jest obszerny ale opiszę temat na którym się zatrzymałem.

Regularnie dostaję pliki, w których wiem, że są nagłówki kolumn: x, y, z. W każdej kolumnie są odpowiednie dane liczbowe. Niestety w różnych plikach dane mogą być w różnych kolumnach (ale zawsze są to te same nagłówki). Potrzebuję napisać makro, które w danym pliku znajdzie kolumnę x i wyliczy sumę wszystkich wierszy z tej kolumny (to samo zrobi z kolumnami y i z).
    Zatrzymałem się właśnie na temacie wyszukania kolumny z odpowiednim nagłówkiem. Wiem jakie nagłówki mogą pojawić się w pliku (nie wszystkie muszą się pojawić).

Nie lubię żerować na czyjejś wiedzy i nie oczekuję gotowego rozwiązania. Może jakaś podpowiedź? Jak się do tego zabrać? Z jakiej metody skorzystać ?

Pomoże ktoś?

pozdrawiam
    Marek

0 4
  • #2 08 Wrz 2017 13:19
    Loker
    Poziom 38  

Można na przykład tak:

Kod: vbscript
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0
  • #3 08 Wrz 2017 13:27
    JRV
    Specjalista - VBA, Excel

Numer kolumny np. "X"(plik otwarty, aktywny)

Kod: vb
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0
  • #4 08 Wrz 2017 15:49
    Prot
    Poziom 29  

marekziemia napisał:
    nie oczekuję gotowego rozwiązania. Może jakaś podpowiedź? Jak się do tego zabrać? Z jakiej metody skorzystać ?

Pomagałem jednemu z forumowiczów w zbliżonym zadaniu, gdzie kolumny zmieniały się stosownie do wyboru nazwy z listy i stosownie musiały być aktualizowane.
    VBA Wyszukaj nagłówek kolumny - VBAsumowanie danych na podstawie nagłówka kolumnzmkol.JPG Download (60.4 kB)
    Przejżyj sobie ten plik i obsługujące go makro :D
    prot_pl...xls Download (48 kB)Punkty: 1.5 dla użytkownika

0
  • #5 12 Wrz 2017 12:06
    marekziemia
    Poziom 2  

Dzięki wielkie, oczywiście pomogliście.

A mam jeszcze jedno pytanie. Można napisać procedurę, która w pętli będzie obliczać wartości poszczególnych pól a później w formularzu będzie wyświetlać te wartości w poszczególnych polach?
    Napisałem taką procedurę tylko, że formularz pokazuje mi wartość tylko dla jednego pola, tj. dla pola z ostatniej pętli.

0