Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZG15C - zwrotnica (lub nie) do połączenia: GDN 16/15 15Ohm i GDWK 9/40 8Ohm

matek_17 08 Wrz 2017 14:10 618 7
  • #1 08 Wrz 2017 14:10
    matek_17
    Poziom 14  

Witam

Jedną parę (w nowszych obudowach, wiórowych) już zregenerowałem i pięknie sobie gra.

Posiadam drugą parę obudów od ZG15C, tych starszych, w których siedziały głośniki na licencji z materiałowym zawieszeniem.

Problem jest następujący: jako że ciężko dostać oryginalne przetworniki, gdy trafiła się okazja, prawie za bezcen wziąłem oryginały GDN 16/15 z materiałowym zawieszeniem, tyle że 15 ohmowe.
    Do tego mam kopułki GDWK 9/40, 8 ohmów Odrzucam możliwość kupowania nowych GDW za 41 zł za sztukę, tak więc zbezczeszczę obudowę i powiększę otwór pod GDWK.

Kwestia jest taka, czy warto budować do nich zwrotnicę czy podzielić pasmo kondensatorem na wysokotonowcu?
    Dodam, że nigdy tego nie robiłem i byłaby to moja pierwsza zwrotnica. I czy w ogóle można takie głośniki połączyć?
    Mój wzmacniacz obsługuje kolumny od 4 ohmów, tutaj wyliczyłem około 5.2 ohma, więc powinien przeżyć.
    Dodam, że żadne pomiary i inne cuda to sobie odpuszczę, to kolumienki dla przyjemności (i żeby grało, a nie spalić czegoś po drodze),
    a nie konstrukcje na audio show.

Przewody będą OFC 0,75 mm^2.

Parametry jakie wyszły mi z obliczeń przy założeniu, że podział pasma w okolicach 4 khz:

Kondensator na GDWK: ~5 uF
    Cewka na GDN: 0,6 mH

Warto zawracać sobie głowę zabawą ze zwrotnicą czy wstawić MKSE i dać sobie spokój?

Przerobiłem chyba większość tematów i kalkulatorów wartości, ale sam sobie nie poradzę z powyższymi kwestiami, wolałbym się upewnić.

Z góry dzięki za opdowiedzi
    Pozdrawiam

0 7
  • #2 09 Wrz 2017 09:15
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Impedancje zestawu (kolumny) wyznacza głośnik niskotonowy. Jak chcesz się nauczyć projektować zwrotnice zainteresuj się kwestią pomiarów kolumn za pomocą stosownych programów np. HolmImpulse. Kalkulatory są dosyć nie precyzyjne delikatnie rzecz ujmując. Najprostsze rozwiązanie to zaopatrzenie się w kilka kondensatorów (oczywiście stałych) np. 4.7uf,3.3uf, 2.2uf,1.5uf. I wybranie takiego z którym GDWK najlepiej według Ciebie gra. Niskotonowy był by puszczony pełnym pasmem bez filtru. Zastanawiam się też czy nie przydał by się jakiś tłumik na GDWK bo w tym zestawie ma pewnikiem wyższą efektywność od GDN.

0
  • #3 09 Wrz 2017 20:32
    matek_17
    Poziom 14  

Witaj, dziękuję za odpowiedź!

Czyli Twoim zdaniem dać tylko kondensator na GDWK (kupię kilka i dobiorę najlepszy) i nie bawić się w bardziej skomplikowane zwrotnice?
    Dzięki za podrzucenie nazwy programu, na pewno się nim zainteresuję.

Pozdrawiam

0
  • #4 09 Wrz 2017 22:53
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Mam ZG15C w oryginale i tam jest tylko kondensator na GDW i grają zajefajnie jak na taką prostą konstrukcje. Kondensator zabezpieczy Ci GDWK przed spaleniem i pozwoli używać kolumny na co dzień. Jak będziesz miał chęci to przy pomocy HOLMA czy ARTY można się pobawić w bardziej skomplikowane zwrotnice.

0
  • #5 10 Wrz 2017 21:27
    matek_17
    Poziom 14  

Czyli w przypadku takiej prostej kolumny dwudrożnej, głośnik wysokotonowy nie wlicza się do ogólnej impedancji kolumny i w moim przypadku będzie ona miała 15 ohmów, a nie ~5 ohm?

Dziękuję jeszcze raz za odpowiedzi, na pewno się zainteresuję tymi programami, gdyż mam nadzieję pobawić się trochę w stare kolumny i ta wiedza z pewnością się przyda.

Ukłony

0
  • Pomocny post
    #6 10 Wrz 2017 23:10
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Chyba w każdej znanej mi kolumnie impedancje wyznacza głośnik niskotonowy. Bądź średnio-niskotonowy w konstrukcji dwu drożnej jak u Ciebie. Powodzenia

0
  • Pomocny post
    #7 10 Wrz 2017 23:57
    pitrala1
    Poziom 33  

Głośnik niskotonowy puść pełnym pasmem, wysokotonowy przez kondensator - jak wspominali koledzy. Będziesz musiał też przytłumić dość mocno tego GDWK, bo bez tego będzie się mocno wybijać.

0
  • #8 11 Wrz 2017 10:08
    matek_17
    Poziom 14  

Dziękuję Panowie za objaśnienia. Poziom wiedzy wzrósł. Dziękuję również za sugestie i nazwy programów do zwrotnic, skorzystam na pewno.

Temat uważam za zamknięty, wiem wszystko co było mi trzeba. "Pomógł" poleciało.

Pozdrawiam

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo