Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Włączanie zasilania po włączeniu komputera

albin88 09 Sep 2017 00:28 1197 10
Wago
 • #1
  albin88
  Level 11  
  Witam
  Mam taki denerwujący temat. Zmieniłem ostatnio monitor, poprzedni po wyłączeniu komputera sam przechodził w tryb uśpienia a w obecnym nie ma takiej opcji. Do tego mam głośniki, które po wyłączeniu komputera buczą (brum?) i pomyślałem, żeby rozwiązać obydwa problemy na raz.
  Do tej pory w elektryce miałem do czynienia głównie w samochodach ale liczę, że ktoś bardziej doświadczony mi pomoże.
  Chciałbym zrobić instalację z przekaźnikiem, coś podobnego jak w samochodzie. Jak włączę komputer, pojawi się 12v na zasilaczu wtedy automatycznie sygnał pójdzie na przekaźnik, który włączy mi listwę zasilającą, która włączy monitor i głośniki. Przy wyłączeniu komputera sygnał zasilacza 12v zniknie i listwa z monitorem i głośnikami zostanie odłączona dzięki czemu nie będzie mi się całą noc świecił monitor z komunikatem "brak sygnału" a głośniki nie będą buczeć.
  Jest takie coś możliwe do rozwiązania? W zasilaczu komputerowym nie mam wejścia na drugi przewód zasilający więc tak się nie uda. Zastanawiam się czy jak dostanę przekaźnik na 230v a nie 24v to czy sygnał 12v z zasilacza wystarczy żeby to wystartować.
  Jak ktoś ma jakiś pomysł to z góry dziękuję za pomoc. Szukałem trochę w Internecie ale nic nie znalazłem...
 • Wago
 • #3
  dt1
  Admin of Computers group
  albin88 wrote:
  czy jak dostanę przekaźnik na 230v a nie 24v to czy sygnał 12v z zasilacza wystarczy żeby to wystartować.

  Nie wystarczy. Przekaźnik na 24V też może nie wystartować przy 12V. Powinieneś użyć przekaźnika 12V podłączonego równolegle z diodą (np 1N400x). Napięcie 12V możesz pobrać z wtyku molex z wnętrza obudowy komputera. Możesz też zasilać przekaźnik z portu USB, ale wtedy szukaj przekaźników na 5V, również równolegle z diodą prostowniczą (w przytoczonym artykule autor zapomniał o tej diodzie, dopiero na dole artykułu zrobił aktualizację i dopisał, że tego elementu zabrakło).

  Jeśli głośniki brzęczą to upewnij się, że masz prawidłowo uziemiony komputer.
 • Wago
 • #4
  albin88
  Level 11  
  Dziękuję za odpowiedzi.
  Zbuduję coś podobnego z tą różnicą, że sterowane nie z gniazda usb tylko bezpośrednio z zasilacza bo w usb nadal jest prąd po wyłączeniu komputera.

  Co do buczenia to komputer jest uziemiony, buczenie jest najprawdopodobniej z instalacji elektrycznej, w głośnikach słychać każde włączenie światła w pokoju obok więc raczej są za słabe filtry/zabezpieczenia.
 • Helpful post
  #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  albin88
  Level 11  
  Wiem że to będzie trudne do usunięcia i nie za bardzo chce się z tym bawić bo efektów może nie być.
  Buczenie występuje tylko jak się komputer wyłączy. Wyłącznik jest z tyłu subwoofera i każdorazowe wchodzenie pod biurko jest męczące, zastanawiałem się nad tym i pomyślałem żeby wykombinować coś co będzie włączało zasilanie w listwie razem z uruchomieniem komputera i tym sposobem pozbędę się buczenia i latającego po ekranie monitora niebieskiego okienka "sprawdź przewód sygnałowy".

  Dziękuję za pomoc.
 • #7
  310artur
  Level 43  
  Nie łatwiej podpiąć wszystko do jednej listwy i wyłączać listwę po wyłączeniu PC? Lepiej, mądrzej, ekologiczniej. W Twoim układzie komputer będzie musiał być podpięty do innej listwy niż reszta. Bo jeśli nie to wyłączy listwę z której go zasilacz ale już jej nie włączysz bo niby czym wysterujesz przekaźnik?
 • #8
  dt1
  Admin of Computers group
  Łatwiej na pewno, bo nic nie trzeba robić, ale trzeba się schylać przy włączaniu i wyłączaniu komputera, do tego wyłączamy całą listwę - a jeśli byśmy chcieli jeszcze telefon ładować w takiej? Już szukamy następnej, albo ładujemy telefon tylko wtedy, gdy komputer działa. Pomysł z dwoma listwami wydaje się być całkiem niezły moim zdaniem. Jest listwa włączona zawsze i druga listwa włączona wraz z komputerem, gdzie tylko rzeczy potrzebne do działania komputera są włączone. Co do ekologii, jest to bardziej "ekologiczne", niż podłączenie wszystkiego do prądu i nie wyłączanie tego nigdy (co większość użytkowników praktykuje). Więc według mnie nawet na plus.
 • #9
  albin88
  Level 11  
  310artur wrote:
  Nie łatwiej podpiąć wszystko do jednej listwy i wyłączać listwę po wyłączeniu PC? Lepiej, mądrzej, ekologiczniej. W Twoim układzie komputer będzie musiał być podpięty do innej listwy niż reszta. Bo jeśli nie to wyłączy listwę z której go zasilacz ale już jej nie włączysz bo niby czym wysterujesz przekaźnik?

  Nie lepiej
  Po 1. żeby tak robić to i tak bym musiał mieć 2 listwy, choćby dlatego żeby nie wyłączać routera i modemu razem z komputerem więc co za różnica czy druga będzie się sama włączać czy nie?
  Po 2. lubię mieć schowane kable a co za tym idzie i listwę za biurkiem. Nie widzi mi się jakoś wchodzenie tam za każdym razem jak chcę włączyć/wyłączyć komputer
  Po 3. często zdarza mi się że zapomnę wyłączyć monitor przy wyłączeniu komputera jak się spieszę i gdzieś muszę wyjść, tak sobie pracuje pół dnia z wyświetlonym monitem o braku sygnału więc równie dobrze mogę zapominać o odłączeniu listwy.

  Żeby to kosztowało majątek to może bym się w to nie bawił a tak to tylko 2m kabla sterującego, dioda i przekaźnik za 5zł, drugą listwę i tak trzeba by kupić nawet żeby ją manualnie odłączać więc ten koszt pomijam.
 • #10
  DriverMSG
  Admin of Computers group
  Mam wstawiony przekaźnik do listwy już od kilku lat. Budowa banalnie prosta, wystarczy zastosować samochodowy przekaźnik zwierny 12V 30A i zasilać go z molex'a.
  U mnie wyłącza monitor, wzmacniacz audio, hub aktywny i zestaw chłodzenia komputera.
  Całość zbudowałem nie w listwie, a w starym uszkodzonym programatorze czasowym, do którego wpinam listwę.
  Z komputera w tylnej części wystawiłem jedno gniazdo molex i nim załączam przekaźnik po uruchomieniu zasilacza.
  Sprawdzone, działa wiele lat - co więcej wymyślać?
 • #11
  albin88
  Level 11  
  Nie byłem pewien, czy zwykły przekaźnik samochodowy 12V sobie poradzi z 230V, stąd pytanie. Kupiłem przekaźnik RM85, polutowałem i działa. :)