Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Włączanie zasilania po włączeniu komputera

albin88 09 Sep 2017 00:28 1197 10
Wago
    albin88
    Level 11  
    Witam
    Mam taki denerwujący temat. Zmieniłem ostatnio monitor, poprzedni po wyłączeniu komputera sam przechodził w tryb uśpienia a w obecnym nie ma takiej opcji. Do tego mam głośniki, które po wyłączeniu komputera buczą (brum?) i pomyślałem, żeby rozwiązać obydwa problemy na raz.
    Do tej pory w elektryce miałem do czynienia głównie w samochodach ale liczę, że ktoś bardziej doświadczony mi pomoże.
    Chciałbym zrobić instalację z przekaźnikiem, coś podobnego jak w samochodzie. Jak włączę komputer, pojawi się 12v na zasilaczu wtedy automatycznie sygnał pójdzie na przekaźnik, który włączy mi listwę zasilającą, która włączy monitor i głośniki. Przy wyłączeniu komputera sygnał zasilacza 12v zniknie i listwa z monitorem i głośnikami zostanie odłączona dzięki czemu nie będzie mi się całą noc świecił monitor z komunikatem "brak sygnału" a głośniki nie będą buczeć.
    Jest takie coś możliwe do rozwiązania? W zasilaczu komputerowym nie mam wejścia na drugi przewód zasilający więc tak się nie uda. Zastanawiam się czy jak dostanę przekaźnik na 230v a nie 24v to czy sygnał 12v z zasilacza wystarczy żeby to wystartować.
    Jak ktoś ma jakiś pomysł to z góry dziękuję za pomoc. Szukałem trochę w Internecie ale nic nie znalazłem...
  • Wago
    dt1
    Admin of Computers group
    albin88 wrote:
    czy jak dostanę przekaźnik na 230v a nie 24v to czy sygnał 12v z zasilacza wystarczy żeby to wystartować.

Nie wystarczy. Przekaźnik na 24V też może nie wystartować przy 12V. Powinieneś użyć przekaźnika 12V podłączonego równolegle z diodą (np 1N400x). Napięcie 12V możesz pobrać z wtyku molex z wnętrza obudowy komputera. Możesz też zasilać przekaźnik z portu USB, ale wtedy szukaj przekaźników na 5V, również równolegle z diodą prostowniczą (w przytoczonym artykule autor zapomniał o tej diodzie, dopiero na dole artykułu zrobił aktualizację i dopisał, że tego elementu zabrakło).

Jeśli głośniki brzęczą to upewnij się, że masz prawidłowo uziemiony komputer.
  • Wago
    albin88
    Level 11  
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Zbuduję coś podobnego z tą różnicą, że sterowane nie z gniazda usb tylko bezpośrednio z zasilacza bo w usb nadal jest prąd po wyłączeniu komputera.

Co do buczenia to komputer jest uziemiony, buczenie jest najprawdopodobniej z instalacji elektrycznej, w głośnikach słychać każde włączenie światła w pokoju obok więc raczej są za słabe filtry/zabezpieczenia.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    albin88
    Level 11  
    Wiem że to będzie trudne do usunięcia i nie za bardzo chce się z tym bawić bo efektów może nie być.
    Buczenie występuje tylko jak się komputer wyłączy. Wyłącznik jest z tyłu subwoofera i każdorazowe wchodzenie pod biurko jest męczące, zastanawiałem się nad tym i pomyślałem żeby wykombinować coś co będzie włączało zasilanie w listwie razem z uruchomieniem komputera i tym sposobem pozbędę się buczenia i latającego po ekranie monitora niebieskiego okienka "sprawdź przewód sygnałowy".

Dziękuję za pomoc.
    310artur
    Level 43  
    Nie łatwiej podpiąć wszystko do jednej listwy i wyłączać listwę po wyłączeniu PC? Lepiej, mądrzej, ekologiczniej. W Twoim układzie komputer będzie musiał być podpięty do innej listwy niż reszta. Bo jeśli nie to wyłączy listwę z której go zasilacz ale już jej nie włączysz bo niby czym wysterujesz przekaźnik?
    dt1
    Admin of Computers group
    Łatwiej na pewno, bo nic nie trzeba robić, ale trzeba się schylać przy włączaniu i wyłączaniu komputera, do tego wyłączamy całą listwę - a jeśli byśmy chcieli jeszcze telefon ładować w takiej? Już szukamy następnej, albo ładujemy telefon tylko wtedy, gdy komputer działa. Pomysł z dwoma listwami wydaje się być całkiem niezły moim zdaniem. Jest listwa włączona zawsze i druga listwa włączona wraz z komputerem, gdzie tylko rzeczy potrzebne do działania komputera są włączone. Co do ekologii, jest to bardziej "ekologiczne", niż podłączenie wszystkiego do prądu i nie wyłączanie tego nigdy (co większość użytkowników praktykuje). Więc według mnie nawet na plus.
    albin88
    Level 11  
    310artur wrote:
    Nie łatwiej podpiąć wszystko do jednej listwy i wyłączać listwę po wyłączeniu PC? Lepiej, mądrzej, ekologiczniej. W Twoim układzie komputer będzie musiał być podpięty do innej listwy niż reszta. Bo jeśli nie to wyłączy listwę z której go zasilacz ale już jej nie włączysz bo niby czym wysterujesz przekaźnik?

Nie lepiej
    Po 1. żeby tak robić to i tak bym musiał mieć 2 listwy, choćby dlatego żeby nie wyłączać routera i modemu razem z komputerem więc co za różnica czy druga będzie się sama włączać czy nie?
    Po 2. lubię mieć schowane kable a co za tym idzie i listwę za biurkiem. Nie widzi mi się jakoś wchodzenie tam za każdym razem jak chcę włączyć/wyłączyć komputer
    Po 3. często zdarza mi się że zapomnę wyłączyć monitor przy wyłączeniu komputera jak się spieszę i gdzieś muszę wyjść, tak sobie pracuje pół dnia z wyświetlonym monitem o braku sygnału więc równie dobrze mogę zapominać o odłączeniu listwy.

Żeby to kosztowało majątek to może bym się w to nie bawił a tak to tylko 2m kabla sterującego, dioda i przekaźnik za 5zł, drugą listwę i tak trzeba by kupić nawet żeby ją manualnie odłączać więc ten koszt pomijam.
    DriverMSG
    Admin of Computers group
    Mam wstawiony przekaźnik do listwy już od kilku lat. Budowa banalnie prosta, wystarczy zastosować samochodowy przekaźnik zwierny 12V 30A i zasilać go z molex'a.
    U mnie wyłącza monitor, wzmacniacz audio, hub aktywny i zestaw chłodzenia komputera.
    Całość zbudowałem nie w listwie, a w starym uszkodzonym programatorze czasowym, do którego wpinam listwę.
    Z komputera w tylnej części wystawiłem jedno gniazdo molex i nim załączam przekaźnik po uruchomieniu zasilacza.
    Sprawdzone, działa wiele lat - co więcej wymyślać?
    albin88
    Level 11  
    Nie byłem pewien, czy zwykły przekaźnik samochodowy 12V sobie poradzi z 230V, stąd pytanie. Kupiłem przekaźnik RM85, polutowałem i działa. :)