Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows 10 - Dysk dynamiczny vs podstawowy

09 Wrz 2017 02:22 4269 7
  • Poziom 43  
    Problemów takich trochę jest opisanych. Sprowadzają się do DMDE ale nazbyt obszernych objaśnień tam nie ma.

Mój problem jest (chyba) prostszy. W PC mam dwa dyski. Na 250GB dysku podstawowym jest system windows 10 64bit i jedna partycja na dane. Na drugim dysku 160GB są tylko dane.
    Windows 10 - Dysk dynamiczny vs podstawowy

Dysk jest dynamiczny (nie wiem nawet kiedy taki się stał i dlaczego). Jakoś mi to nie przeszkadzało bo w zasadzie działa, dane są to co mi tam. Teraz jednak chciałem sobie na nim utworzyć małą partycje FAT32 i zainstalować na niej windowsa XP. I tu zaczynają się schody bo jakbym tego nie robił instalator windowsa XP widzi ten dysk tak jakby była na nim jedna partycja podstawowa w NTSF.

Pytanie czy bez konieczności usuwania danych da się na tym dysku utworzyć zwyczajne dwie partycje podstawowe? Jedna mała dla XP i druga z danymi. Próbując googlać trafiam albo na płatne programy albo programy i opisy którym ciężko wierzyć. Poza tym jakoś nie do końca ufam programom "one click" a nawet te płatne tak wyglądają.

Potrzebuje tak na dobrą sprawę uruchomić system winXP dać mu sterowniki płyty głównej i uruchomić narzędzie od ASUS (płyta to ASUS P5Q) ponieważ tylko tam można dodać/edytować ustawienia pracy wentylatora CPU. Taka ciekawostka z tymi płytami że można w BIOS zapisać jeden własny profil pracy wentylatora ale tylko z poziomu softu którego nie da się uruchomić na win 10 :/ Nie da się tego zrobić w BIOS od razu dodam. I tak oto z prostym problemem który w zasadzie jakiś wielki nie jest walczę drugi dzień. Dodam że w MiniXP live nie da rady tego zrobić (przynajmniej ja nie dam rady bo tam instalatory nie działają).

Doszedłem do wniosku że najłatwiej będzie postawić sobie XP ale i tu pojawił się problem.
  • Admin grupy komputery
    Jakim cudem masz na dysku dwie partycje z tą samą literą dysku? Jeszcze tego nie widziałem.

W pierwszej kolejności wyłącz swap na dysku 160GB. Z tego co widzę zajęte jest około 90GB, możesz te dane przerzucić na partycje 250GB, resztę na inne nośniki i zrobić z dyskiem porządek.
  • Poziom 43  
    rosak napisał:
    było by prościej podłączyć czysty dysk

Byłoby ale nie mam czystego SATA pod ręką. A ATA na dodatkowym kontrolerze siedzi to będzie problem z instalacją.
    enhanced napisał:
    Ta instalka XPeka już ze SP wgranym jest

SP2 ma wgrany - taki kiedyś wieki temu nabyłem.
    Co do wirtualizacji - wątpię żeby programy miały dostęp do BIOS z poziomu wirtualnej maszyny.
    DriverMSG napisał:
    dwie partycje z tą samą literą dysku?

To jest nic - jak wybierzesz zmniejsz wolumin to wolną przestrzeń zwalnia na środku. Jak zwolniłem ile się dało wolnej to zwolniło na początku i na końcu. To jest magia dysku dynamicznego - można tak ponoć utworzyć jedną partycje na 2 dyskach fizycznych nawet.

Chyba faktycznie najłatwiej będzie posprzątać ten dysk i resztę wrzucić na D. Mam tylko nadzieję że Win 10 mi tej instalacji XP nie popsuje zaraz po starcie systemu.
  • Admin grupy komputery
    Wyłącz lub odłącz dysk z Windows 10 na czas eksperymentów z XP.
  • Poziom 43  
    DriverMSG napisał:
    Wyłącz

Właśnie miałem pytać - to wykonalne? Bo jak z tym walczyłem to ustawiałem w BIOS kontroler najpierw na IDE (instalacja XP na AHCI wymaga flopy z sterownikami a jakoś mi się nie uśmiecha podpianie stacji dyskietek). a później ustawiałem dysk 250GB jako not detected. W BIOS owszem znikał ale w instalatorze XP było go widać. To norma czy jak? Odepnę go raczej na wszelki wypadek. To mnie jednak zaskoczyło.
  • Admin grupy komputery
    To zależy od płyty gł. raczej. Dla pewności zawsze odpinam zbędne dyski podczas instalacji systemu. Już nie raz instalator wsadził mi pliki startowa tam gdzie nie chciałem.