Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny - problem z podlaczeniem!!

04 Sie 2005 19:21 2319 32
  • Poziom 12  
    witam! mam mal problem! mam kolumny i w nich:
    1)Vermona L3702 50W 8Ω
    2)piezo - wysokotonowy
    3)chce podlaczyc do tego sredniotonowy GD 30/60 o ile dobrze pamietam!! papiery unitry :)
    i tu jest problem bo on ma 4Ω jak to podlaczyc! wyglada to mniej wiecej tak:

musi byc 8Ω
  • Poziom 22  
    Masz tam wogóle zwrotnicę?

Ja radze ci do tego gd zbudować obudowę i dorzucic jakiegoś tubowego tonsila. Będzie naprawde dobrze...Ten gd30 to dobry głośnik...

PS: Po co ten rysunek, z którego i tak nic nie wiadomo?
  • Poziom 12  
    to jest na szybko narysowany rysunek!! wlasnie o to chodzi ze nie mam tam zadnej zwrotnicy i pytam sie jak podlaczyc te 3 glosniki!! zadam pytanie inaczej, mam:
    1)vermona 8Ω
    2)gd 4Ω
    3)narazie piezo - wysokie tony

jak to podlaczyc aby bylo wyjsciowe 8Ω??
  • Poziom 22  
    Po co na siłe chcesz tam wciskac tego gd? No po co?
    To jest głosnik raczej szerokopasmowy niz sredniotonowy.

Dodano po 1 [minuty]:

Nawet nie masz zwrotnicy. Wiesz co ty chcesz wogóle zrobić?
  • Poziom 12  
    nie wiem czy ktos mnie tu rozumie!!!!!!!!!!!
    1) wiem ze ten 30 cm jest szerokopasmowy................
    2)chodzi mi o podlaczenie tych glosnikow czyli jaka mam podlaczyc/ zrobic zwrotke aby caly zestaw posiadal 8Ω!!! ???
  • Poziom 22  
    Krótka piłka - nie da sie tego tak podłączyć...
  • Poziom 12  
    a mozna wiedziec czemu nie da sie tego podlaczyc!?

vermona 8Ω
    gd 4Ω
    gwizdek!!
    a moze jak dam inny gwizdek to bedzie sie dalo?!!? z gory dzieki za odpowiedzi!
  • Poziom 13  
    Witam, też mam wrażenie, że nikt nie zrozumiał intencji "slo11" moim zdaniem chodzi o dobór zwrotnicy do posiadanych głośników w tym przypadku Vermony 15" (jako głośnik basowy), Tonsila 12" (jako średniotonowy) i piezoelektryka (na wysokotonowy).
    1. Co komu przeszkadza zastosowanie szerokopasmowego głośnika jako średniaka.
    2. Do "PANCIO WIŁ" skoro twierdzisz, że nie da się tego podłączyć to jak wytłumaczysz fakt, że fachowcy z Tonsila skonstruowali zestaw trójdrożny na głośnikach; Bas 8Ω, średni 4Ω i wysoki 8Ω.
    3. Przykład odcinania głośnika szerokopasmowego:
    - na niskotonowy http://www.vermona.de/80er/l_9063.htm
    - na średniotonowy http://www.vermona.de/80er/l_9102.htm
    4. Przecież i tak o impedancji całego zestawu decyduje głośnik basowy, ponieważ on przetwarza najwięcej mocy podawanej ze wzmacniacza.

Pzdr. Piotr (HIHOT)
  • Poziom 27  
    HIHOT no nie do końca. W zwrotnicy możesz coś tłumić, dawać rezystory w szereg, rozsuwać częstotliwości podziału, żeby uzyskać jak najmniejsze minima impedancji dla danych częstotliwości.

Co to znaczy kolumna ośmioomowa ? Taka, która ma ośmioomowe minimum, czy taka złożona z ośmioomowych przetworników ? Kolumna to nie REZYSTOR !! Kolumna to nie opór, tylko opór w funkcji częstotliwości.

Musisz pilnować, żeby bas miał 8ohm, średniotonowego czteroomowego szerokopasmowca puścić możesz z jakimś tłumieniem, choćby 4 ohm/10W w szereg, gwizdek przez kondensatorek + L-padzik - wysoko. Bas - popatrz sobie na jego charakterystekę, możesz mu dać ceweczkę, żeby go odfiltrować. Możesz ceweczki nie dawać, jak nie ma rezonansów.

Taka prosta zwrotka. Więcej do tego wynalazku to chyba za dużo...
  • Poziom 13  
    gdL napisał:
    HIHOT
    Co to znaczy kolumna ośmioomowa ? Taka, która ma ośmioomowe minimum, czy taka złożona z ośmioomowych przetworników ? Kolumna to nie REZYSTOR !! Kolumna to nie opór, tylko opór w funkcji częstotliwości.

"opór w funkcji częstotliwości" można to i tak nazwać (źle się wyraziłem) autorowi tego postu chodziło o uzyskanie impedancji całego zespołu głośnikowego "równą" 8Ω

Cytat:
    Musisz pilnować, żeby bas miał 8ohm, średniotonowego czteroomowego szerokopasmowca puścić możesz z jakimś tłumieniem, choćby 4 ohm/10W w szereg, gwizdek przez kondensatorek + L-padzik - wysoko. Bas - popatrz sobie na jego charakterystekę, możesz mu dać ceweczkę, żeby go odfiltrować. Możesz ceweczki nie dawać, jak nie ma rezonansów

Wypowiem się w imieniu autora:
    Potrzebne są dokłade parametry cewek, kondensatorów i tłumika do budowy tej zwrotnicy. "Choćby 4 ohm/10W"- to dać ten tłumik, czy nie ?

Pzdr. Piotr (HIHOT)
  • Poziom 12  
    gdl moglbys wytlumaczyc co dokladnie trzeba zrobic i jak to podlaczyc? krok po kroku?! mam powiedzmy cos takiego.....

• Poziom 22  
    Hihot chodziło mi o to ze nie da sie podłączyć bez zwrotnicy....
  • Poziom 22  
    No przecierz gosciu napisał że nie ma zwrotnicy. No to bez zwrotki sie nie da, nie?
  • Poziom 13  
    a no nie ma zwrotnicy bo dopiero pyta jak ją zrobić :D
  • Poziom 12  
    Cytat:
    to jest na szybko narysowany rysunek!! wlasnie o to chodzi ze nie mam tam zadnej zwrotnicy i pytam się jak podlaczyc te 3 glosniki!! zadam pytanie inaczej, mam:
    1)vermona 8Ω
    2)gd 4Ω
    3)narazie piezo - wysokie tony

jak to podlaczyc aby bylo wyjsciowe 8Ω??

Cytat:
    nie wiem czy ktos mnie tu rozumie!!!!!!!!!!!
    1) wiem ze ten 30 cm jest szerokopasmowy................
    2)chodzi mi o podlaczenie tych glosnikow czyli jaka mam podlaczyc/ zrobic zwrotke aby caly zestaw posiadal 8Ω!!! ???

pancio wił, czy ja tu cos niewyraznie napisalem! wyrazne jest napisane jak zrobic taka zwrotnice?!
  • Poziom 28  
    Zwrotka do takiego zestawu to betka - tu się robi prymitywa, bo innej nie warto, najważniejsze to żeby dla GD30/60 osobną budę od zadku dobudować, bo będzieceluloza fruwać.
    Slo11 daj parametry tych głośników (no przecież nie będę grzebał za tym za Ciebie), to Ci zwrotkę policzę
  • Poziom 12  
    dzieki wielkie radocha!!! jak tylko dostane te glosniki (bo wlasnie kupuje) to od razu sie do Ciebie odezwe ok?! z gory dzieki za wszystko!!
  • Poziom 28  
    No jeśli ich jeszcze nie kupiłeś, to może jeszcze się zastanów, bo jest to przynajmniej "oryginalna" koncepcja.
    To co Hihot pokazywał to było za komuny robione z rozpaczy - po prostu nie było z czego poskładać, to wydziwiali. Chyba, że masz te głośniki za jakąś rewelacyjną cenę
  • Poziom 12  
    te glosniki mam praktycznie za grosze ;];] a szczerze lubie takie oldschool'pwe kolumny ;) wg mnie maja lepszy dzwiek wiec takie cos chce ukulac ;)
  • Poziom 12  
    1)Vermona L3701 8Ω 50W
    2)Tonsil GDS 30/30 4Ω 30W
    3)wysokie tony narazie jest piezoelektryczny ale moze cos lepszego doradzicie?!
  • Poziom 22  
    Na wysokie tony jakąś tube tonsila weź. Coś z wysokim spl, tak żeby jedna sztuka starczyła.
  • Poziom 12  
    a mozesz podac dokladny model/cene albo jakas strone czy cos?! z gory dzieki
  • Poziom 12  
    weź piezo i papiera połącz szeregowo a potem ten zestaw równolegle z GDN i powinno być dobrze...ale i tak zwrotnica potrzebna
  • Poziom 12  
    ze zwrotnica ma byc to ja wiem ale jaka .............. :)
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    zakładając, że napędzać będziesz wzmakiem 8 ohm (RMS ok 60W) to zwrotka w miarę bezpieczna dla wzmaka (bo "średniak" 4 ohm) - cięta na 1200 Hz. GDS30/30 będzie wtedy słabo obciążony, piezak powinien być cięty w granicach 10-15 kHz przy spadku 6dB, oktawę niżej już będzie -18dB- żeby wyrównać nierównomierności pasma GDS-a na krańcu pasma, piezakowego "charczenia" się nie bój, pojawia się poniżej 8-9 kHz osiągając szczyt ok4-5 kHz, my tego g...go zakresu używać nie będziemy. Kondensatory przy piezaku powinno się dobrać, ja zaproponowałem 1,6uF i 0,16uF - trocha za małe, żeby wygodnie dokładać równolegle. Jak Ci się nie chce dobierać , to na moje oko ok 3,3uF i 330nF
    Wszyskie tajle mają typowe wartości. Możesz brać od dexona (ja sie jeszcze nie zawiodłem), cewki starczą z drotu0,8mm, rezystory 7W
    a ha, piezak nie może być z trafem/autotrafem, efektywność przynajmniej 94-95 dB, najlepiej ok 97. Dynamicznego nie ma sensu przy tak wysokim cięciu dawać, szkoda go na to, piezaki w hurcie są po 2,5 do 5 zł
    ps. przy tym cięciu buda zadnia dla GDSa dowolnie mała , aby się zmieścił, nawet 5 litrow starczy, warto wersalki napchać
  • Poziom 12  
    radocha dzieki wielkie za odpowiedz!! a mam jescze 1 pytanko! kumpel ma podobny problem tylko jego wzmachol ma wyjsciowe 4Ω albo 6Ω!! dokladnie nei wie?!?! czy ta zwrotnica sie do tego tez nada?! czy jest zupelnie inna? z gory dzieki
  • Poziom 28  
    zwrotka jest do głośników , nie do wzmaka, jak identyczną paczkę jak Twoja podepniesz do wzmaka 4 albo 6 zamiast 8ohm to po prostu wzmak będzie miał większy komfort pracy. Ale jeśli masz wzmaka 4 ohm 100W rms to warto pomyśleć o innej paczce na tych głośnikach -wyżej strojonym BRem wykonać garbek w basie, niżej uciąć niemca, manipulując pojemnością budy GDSa i punktem i nachyleniem cięcia Gds-a wykorzystać jego moc RMS w pełni. Górne cięcie dla piezaków bez zmian.
    No ale do tego trzeba charakterystykę i uczciwy zestaw parametrów faszysty, najlepiej tego konkretnego egzemplarza, no i bez "tuningu" i pomiarów paczki porządnie tego nie ma jak zrobić, czasochłonne.
    ps
    Jesli Twoją paczkę podpinać dp wzm. 4Ω , to żeby w pacze wyfzieliło się ok 60 W, wzmak powinien mieć nominalnie ok 90W/4Ω (środek Ci wtedy lepiej zabrzmi niż na 8Ω), jeśli 6Ω to 75-80 W. Jak widzisz różnice są niewielkie, nie ma co śie nimi przejmować. Głośniki solidne, wytrzymają na bank. Ze wzmakiem gorzej - ta pacza generalnie potrzebuje porządnego wzmaka, jak będzie miał lichy zasilacz-będzie się dławił przy graniu na max, jak na styk policzoną moc lub/i chłodzenie - 8Ω może się sfajczyć - ale to naprawdę lichota musi być.
    No ale tak naprawdę po co "piłować" graty? Dasz 50W i będzie jazgotć na całą wieś, dasz 80 W i nkt nawet różnicy nie usłyszy, a zarzynasz graty, bez sensu.
  • Poziom 28  
    Radocha tam ni ma GDS30/30, tam Kolega będzie dopiero wstawiał GD30/60.