Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki regulator do kotła gazowego Termet Silver, w mieszkaniu?

10 Wrz 2017 09:49 3153 13
  • Poziom 3  
    Witam panowie, powoli kończę planowanie instalacji, pozostaje jeszcze wybór programatora.

Jak byście polecili sterować grzaniem w mieszkaniu 5 pokojowym, z piecem Termet Silver 25 KW?

Czy piec ma w sobie jakieś urządzenia do sterowania i programowania czy należy je dokupić osobno?
  • Poziom 39  
    Możesz zastosować dowolny regulator pokojowy tygodniowy lub dobowy. Zał/wył polega na zwieraniu/rozwieraniu styku sterującego w kotle opisanego jako RT.
    Sterowanie, regulacje możesz poszerzyć o dodanie czujnika pogodowego.
  • Poziom 34  
    Termet oferuje sterownik Easy Remote, który ma rzekomo obsługiwać Open Therm.
    Nie wiem ile on kosztuje i dokładnie jakie opcje obsługuje ale osobiście z założenia lubię mieć dostęp do jak największej liczby opcji sterowania kotłem, więc sterownik z Open Therm wydaje się być dla mnie jedynym wyborem.
  • Poziom 3  
    Tak jest tam oferowany sterownik do tego Open Therm.

tylko nie wiem czy aż takie szczegóły są mi potrzebne przy regulacji.
  • Poziom 34  
    Sprawdziłem i Easy Remote do Silvera to koszt rzędu 300zł.
    Dla mnie 300 to cena akceptowalna, więc bym się nie zastanawiał. Jeśli Tobie każde 100zł robi dużą różnicę i nie czujesz potrzeby posiadania sterowników z "bajerami" to kup zwykły sterownik na zasadzie włącz/wyłącz bez dodatkowej komunikacji z kotłem.
  • Poziom 3  
    Myślę że zaprogramowane godziny grzania dobowe plus z wyprzedzeniem tygodniowym to wszystko co mi potrzebne

Dodano po 12 [godziny] 5 [minuty]:

Mi zależy aby móc ustawić z wyprzedzeniem temperaturę w zależności od pory dnia. No i jakiś termometr przenośny aby wstawić go w jednym z pokoi
  • Poziom 34  
    Generalnie regulator pokojowy steruje temperaturą w pokoju (z założenia najzimniejszym) w którym się on znajduje dlatego na grzejnikach w tym pokoju nie powinno być głowic termostatycznych, bo niejako regulator pokojowy zastępuje owe głowice. Z kolei w pozostałych pokojach powinieneś mieć grzejniki tak dobrane, aby spokojnie w tym samym czasie nagrzały się te pozostałe pokoje. Dzięki temu maleje ryzyko niedogrzewania jednego lub kilku z pozostałych pokoi jeśli sterownik da sygnał do kotła "wyłącz grzanie".

Jeśli nie masz dużych wymagań to bierzesz model z tygodniowym programatorem i ustawiasz sobie temperaturę na określone godziny i dni tygodnia, weekend itp.

Na początku też mi się wydawało, że wiele nie potrzebuję ale teraz mając większą wiedzę i znając swój kocioł oraz charakterystykę swojej instalacji to mam większe wymagania. Możliwości konfiguracji mojego sterownika jak i samego kotła są teraz dla mnie trochę zbyt małe ale to rozwiązanie technologiczne sprzed kilkunastu lat.
    Z opcji zbędnych zawsze można nie korzystać, a jeśli w przyszłości zabraknie Ci jakiejś opcji to już jej sobie nie dodasz.
    W wersji pesymistycznej, nawet jeśli z dodatkowych bajerów sterownika nigdy nie skorzystasz to biorąc pod uwagę, że kocioł kupuje się raczej na kilkanaście lat to wtedy oszczędność np. 100-150zł na sterowniku może być pomijalna.

Przy kondensacie zainwestowałbym również w tzw. pogodówkę, czyli czujnik temperatury zewnętrznej ale ja to ja, a każdy sam dokonuje wyborów.
  • Poziom 4  
    mam ten regulator ale w niewielkim mieszkaniu nie sprawdza się póki co. co chwile włącza, wyłącz piec. dziwnie to działa , pewnie musze jeszcze go ogarnąć. ale z moich obserwacji lepiej wypada nastawienie minimalnej temperatury na piecu, i on wtedy po malutku , w stanie niemalże ciągłym, pracuje.
    kocioł temret silver, mieszkanie 65m2
  • Poziom 32  
    BUCKS napisał:
    Termet oferuje sterownik Easy Remote, który ma rzekomo obsługiwać Open Therm.

Co on daje dodatkowo ? Ponad te standardowe z tygodniowym ustawianiem programu ?
  • Poziom 34  
    @Grzewczypan
    Nie wiem jak dokładnie działa ten EasyRemote.
    Ale najczęściej regulatory działają na zasadzie histerezy.
    Mając histerezę np. 0,4 stopnia to po ustawieniu np. 20 stopni regulator włączy grzanie przy 19,8, a wyłączy przy 20,2.
    W praktyce różnie to wygląda ale ogólnie taka jest zasada.
    Musisz też wziąć pod uwagę szybkość nagrzewania wody w instalacji przez kocioł, szybkość przekazywania ciepła przez grzejniki do pomieszczenia itp., bo wszystko razem będzie miało znaczenia dla częstotliwości załączeń kotła.
    Dlatego w pewnych sytuacjach jak sam zauważyłeś obniżenie temperatury i spowolnienie procesu grzania wydłuża cykl grzewczy, co podnosi komfort. W niektórych kotłach reguluje się moc pośrednią, więc trzeba wszystko zestroić pod daną konkretną instalację. Bez pogodynki musisz sam ręcznie korygować ustawienia temperatury na kotle w zależności od mrozu na zewnątrz.
    Tak na prawdę metraż jest orientacyjny, bo najważniejsze jest zapotrzebowanie na energię cieplną, a to zależy od kubatury pomieszczeń (wysokość pomieszczeń), strat ciepła, czyli od ewentualnego ocieplenia budynku itd.

wnoto napisał:
    Co on daje dodatkowo ?

Open Therm daje możliwość pełnego sterowania kotłem z poziomu regulatora, co dla mnie byłoby przydatne, bo nie trzeba by biegać do kotła, aby coś sprawdzić i zmienić.
    Tyle teorii, którą wyczytałem.
  • Poziom 4  
    a czy nie najekonomiczniejszym rozwiązaniem jest aby kocioł pracował po malutku, z płomieniem tak małym jak się da aby w danym momencie było w domu komfortowo ?
    a to można ustawić właśnie poprzez ustawienie temperatury na kotle plus dodatkowo regulacja na grzejnikach.

i tyle. po co mi regulatory i inne bajery.
  • Poziom 34  
    Grzewczypan napisał:
    a to można ustawić właśnie poprzez ustawienie temperatury na kotle plus dodatkowo regulacja na grzejnikach.

Tak możesz ale regulator jest bardziej precyzyjny niż głowica termostatyczna, więc dzięki regulatorowi możesz zyskać te parę procent oszczędności.
    Zakładając, że chcesz utrzymywać stale 20 stopni to oszczędności biorą się z właściwego dozowania energii, im większa precyzja tym większa oszczędność, bo masz mniejsze straty.
    Musisz znaleźć swój złoty środek uwzględniając potrzeby i poniesione koszty.
  • Poziom 12  
    Grzewczypan - jakie miałeś parametry Easy Remote przy taki zachowaniu się kotła, że co chwilę włącza się i wyłącza ?
  • Poziom 9  
    piloo1 napisał:
    Grzewczypan - jakie miałeś parametry Easy Remote przy taki zachowaniu się kotła, że co chwilę włącza się i wyłącza ?

to był nie easy remonte tylko st292