Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung nx300 - Wymuszenie lampy błyskowej, ostrość na wszystko

drakoo320 10 Wrz 2017 12:50 1401 1
  • #1 10 Wrz 2017 12:50
    drakoo320
    Poziom 12  

Witam,
    posiadam ten aparat, od jakiegoś czasu, kupiłem go z Euro RTV, nie wiem czy to problem po zaktualizowaniu firmware, ale po:
    1) same przełączają mi się tryby pracy, chce zrobić zdjęcie np. w pionie i z auto przełącza mi się na jakiś losowy tryb np. preselekcja migawki, czasem się przełączy i wróci z powrotem jest to mega męczące czy ktoś miał z czymś takim problem?

2) nie wiem jak wymusić włączenie lampy błyskowej? czasem robię zdjęcie w lesie czy innym pokoju gdzie świtało pada np. z za pleców, wtedy chciałbym twarz rozświetlić lampą błyskową, ale nie potrafię jej uruchomić, aparat twierdzi, że nie jest aż tak ciemno żeby ja włączyć i tyle... Czy można jakoś wymusić jej włączenie?

3) Jak zrobić zdjęcie z ostrością na wszystko? prosty przykład chciałbym zrobić zdjęcie kwiatka na tle gór, ale mogę wybrać albo ostrość na kwiatek albo na góry... w pół automacie lub manualu mam ustawiony multipomiar, oraz autofocus na wszystko, a ten dziad i tak robi po swojemu...

4) Jak robić zdjęcia po zmroku? na auto fokusie się ich po prostu nie da zrobić, jeśli nie wykryje punktu zeby ustawić ostrość zdjęcia nie zrobi, ostatnio byłem na zamku, gdzie nie było jakoś specjalnie ciemno, ale z racji, że autofokus nie potrafił ustawić ostrości zmuszony byłem ręcznie ją ustawić, przez co niestety nie wszystkie zdjęcia wyszyły ostre

0 1
  • #2 12 Wrz 2017 13:18
    marcode
    Poziom 25  

1. Przypuszczam że to zbieg okoliczności i masz popularną wadę przełącznika trybów, czasami wystarczy samo czyszczenie.
    2. Lampa zadziała jeśli robisz z zdjęcia w trybie, który pozwala na włączenie lampy, w automacie to aparat decyduje sam.
    3. Kwestia ustawienia przysłony obiektywu i zrozumienia zależności ogniskowa-przysłona-odległość co tworzy odpowiednią głębie ostrości.
    4. Niestety trzeba się tu posiłkować sposobami w stylu ostrzymy na kontrastowy punkt, jasny punkt i przekadrowujemy, oczywiście trzeba pamiętać wtedy o ekspozycji i że może nam się zmienić głębia ostrości.

0