Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie wentylatora łazienkowego pod podwójny włącznik.

10 Wrz 2017 18:32 2175 2
 • Poziom 10  
  Witam,

  Zakupilem wentylator łazienkowy i chciałbym go uruchamiać niezależnie od światła.
  Plan jest taki, żeby obecny włącznik światła zastąpić włącznikiem podwójnym, gdzie jeden przycisk odpowiadałby za światło, a drugi za wentylator.
  Puszki elektryczne znajdują sięu mnie na strychu i powiem szczerze, jest to plątanina przewodów. Na zdjęciach i schemacie poniżej opisałem gdzie podłączone jest obecnie światło. W instrukcji wentylatora napisane jest, że wymaga jedynie przewodu dwużyłowego. W instrukcji również zalecają użycia bezpiecznika 3A.
  Dla jasności dodam, że mieszkam w UK, uprzedzając pytania o dziwne podłączenia i włącznik :)
  Czy mógłbym Was prosić o pomoc w podłączeniu tego ustrojstwa?
  Poniżej również zamieszczam rozważaną przeze mnie opcje podłączenia (tylko nie wiem jak ona sie ma do rzeczywistości i gdzie ew. podłączyć ten bezpiecznik).
  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

  Podłączenie wentylatora łazienkowego pod podwójny włącznik.Podłączenie wentylatora łazienkowego pod podwójny włącznik.Podłączenie wentylatora łazienkowego pod podwójny włącznik.
 • Poziom 10  
  Do obecnego, pojedynczego włącznika dochodzą dwie żyły (masa jest zaizolowana taśmą i wisi luzem), natomiast nowy podwójny wygląda tak na zdjęciu poniżej (proszę nie zwracać uwagi na podłączenie, jako że jest to włącznik z innego pomieszczenia).

  Podłączenie wentylatora łazienkowego pod podwójny włącznik.angielski ...acznik.jpg Download (475.28 kB)