Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop Hameg 512 uszkodzony kanał

rsv6 17 Wrz 2017 17:03 1617 53
    rsv6
    Poziom 5  
    zdzisiek1979 napisał:
    Linia jest jedna bo jest jedno działo. To działa na zasadzie że przełącza kanały raz 1 raz 2 lub działa tak że fragment 1 kanału wyświetla i fragment drugiego kanału.

To sprawdź tego WD pewnie oznaczenie jest OEM tu coś wspominają o nim Link

Aaaa teraz w końcu wyjaśniłeś. To beznadzieja że jest jedno działo czyli ooglądaniu dwóch na raz wykresów np obróconych o 180st mogę zapomnieć?? Jak patrze na yt to inne hamegi mają dwa działa..
    zdzisiek1979
    Poziom 37  
    Bardzo mało jest dwu działowych oscyloskopów. Jak ma dwa działa to ma dwie podstawy czasu niezależne, jedna dla 1 druga dla drugiego to tak jak by dwa oscyloskopy w jednym.

Zaś w pracy dwu kanałowej jak się nie da jak się da. Tylko tworzenie obrazu polega na tym że najpierw rysuje pierwszy potem drugi lub sieczkę na przemian. Nie umie ci tego profesjonalnie wytłumaczyć.

Tak czy siak masz dwa przebiegi na ekranie.
    rsv6
    Poziom 5  
    A mógłbyś zapodać zdjęcie dwóch przebiegów sinus z takiego oscyloskopu jak to wygląda?? W OS-360 to jednak było wszystko na wspólnym czasie..

Ten Hameg pewnie ma dwa działa??

Link
    zdzisiek1979
    Poziom 37  
    Nie mam jak, ale wygląda normalnie dwa przebiegi, ale dla obu ta sama podstawa czasu.

Nie, ma jedno tylko praca dwu kanałowa.
    rsv6
    Poziom 5  
    zdzisiek1979 napisał:
    Nie mam jak, ale wygląda normalnie dwa przebiegi, ale dla obu ta sama podstawa czasu.

Nie, ma jedno tylko praca dwu kanałowa.

Przecież na tym filmie nadąża z rysowaniem dwóch osobnych lini a u mnie jak dam sinus na jeden kanał a na drugi przesunięty o 180st to mi tylko wykres rozciąga a po za tym nie ma nic

Dodano po 1 [minuty]:

Czyli kolejny oscyloskop i lipa bo części niedostępne;/
    zdzisiek1979
    Poziom 37  
    Nie wiem co ci rozciąga.
    Jaka lipa. Ostatecznie można tego podwójnego zastąpić dwoma tylko trzeba je skompensować termicznie czyli by się stykały. Jedyne utrudnienie w tym wszystkim. Ogólne wszystko prawie do kupienia.

Zmierzyłeś że jesteś pewny ze to on winny. Trzeba sprawdzić obie jego połówki.

Potem dobrać coś z popularnych fet wstawić i tyle. Zlepić pastą termo przewodzącą by był skompensowany termicznie i tyle.
    rsv6
    Poziom 5  
    Ten tranzystor co jest ok jak dam w pierwszym lub drugim kanale to kreska jest. Gdy wepnę ten drugi do obojętnie którego kanału to kreska ucieka do góry ponad ekran bez sygnału nie da się zjechać wykresem.
    zdzisiek1979
    Poziom 37  
    No to trzeba poszukać jakiś pospolity FET i podstawić.Schemat jet to trzeba sobie rozrysować jak wyprowadzenia są.

Rozrysuj sobie jak on tam ma wyprowadzenia, rozpracuj go po prostu i trzeba poszukać coś.

Na schemacie widać ze jest to FET z kanałem P
    Nie ma info o tym co jest ale bym coś spróbował z pojedynczych. Może 2N5461 widzę ze jest P może by się nadały.
    zdzisiek1979
    Poziom 37  
    No to może i tak bo już sam głupieje z tymi oznaczeniami. Głównie bipolarne wiec sorki. Poszukaj co i podstaw. Pewnie na mV dostał kilka & kilkadziesiąt V i się przebił.
    ryba884
    Poziom 18  
    To jest mosfet z kanałem n. W linku jaki wstawił kolega zdzisiek1979 polecają bfq16. W jakiej obudowie jest ten uszkodzony? Czy też jest podwójny?
    rsv6
    Poziom 5  
    ryba884 napisał:
    To jest mosfet z kanałem m. W linku jaki wstawił kolega zdzisiek1979 polecają bfq16. W jakiej obudowie jest ten uszkodzony? Czy też jest podwójny?

Tak jest podwójny. Czy kupię ten BFQ16 w Polsce? Czy kierunek wpiecia go ma znaczenie?

Oscyloskop Hameg 512 uszkodzony kanałOscyloskop Hameg 512 uszkodzony kanał
    zdzisiek1979
    Poziom 37  
    A jak myślisz? Przecież tam są dwa tranzystory i musi być odpowiednio wsadzony.
    Zrób zamiennik z dwóch i tyle. Kupić prawie nie kupisz.
    rsv6
    Poziom 5  
    zdzisiek1979 napisał:
    A jak myślisz? Przecież tam są dwa tranzystory i musi być odpowiednio wsadzony.
    Zrób zamiennik z dwóch i tyle. Kupić prawie nie kupisz.

Ten sprawny działa w obu kierunkach. Narysowałem kawałek jak to jest podłączone na płytce. Czyli bfq16 już ma inny pinout..
    Oscyloskop Hameg 512 uszkodzony kanał

Dodano po 40 [minuty]:

Zamówiłem BF245 pasuje pinami w kolejności. Wezmę oba brzuchami złącze i do termokurczki.
    rsv6
    Poziom 5  
    Wymieniłem tranzystory i chyba działa. Dużo gorzej to wygląda niż w os360...
    Jest jeszcze jedne problem z generatorem sinusa jest tylko jedna kreska idąca w gore na każdym czasie...
    ryba884
    Poziom 18  
    Tam nie ma generatora sinusa. Możesz mieć jeszcze problem z potencjometrami. Ja do tej pory mam do wymiany, bo na szybko wlutowałem leżaki szufladowe jak się oryginalne porozpadały. Ten oscyloskopy ma 44 lata więc mają prawo już nie działać.
    rsv6
    Poziom 5  
    ryba884 napisał:
    Tam nie ma generatora sinusa. Możesz mieć jeszcze problem z potencjometrami. Ja do tej pory mam do wymiany, bo na szybko wlutowałem leżaki szufladowe jak się oryginalne porozpadały. Ten oscyloskopy ma 44 lata więc mają prawo już nie działać.

To co to jest?
    Oscyloskop Hameg 512 uszkodzony kanałOscyloskop Hameg 512 uszkodzony kanałOscyloskop Hameg 512 uszkodzony kanał
    ryba884
    Poziom 18  
    Prostokąt do kalibracji sondy i wyjście piły z podstawy czasu pomocna przy kalibracji oscyloskopu.
    rsv6
    Poziom 5  
    ryba884 napisał:
    Bo ona ma się nie kończyć.

Tz jest tylko jedna linia jak widać na ekranie nie da się tego zawęzić by było widać piły nawet na timerze na max
    zdzisiek1979
    Poziom 37  
    To jest wyjście z podstawy czasu. By zobaczyć piłę musiał byś podpiąć inny oscyloskop. Czas okresu powinien wynosić czas wybrany na podstawie czasu.
    Oscyloskop nie jest w stanie zobaczyć pełnej piły bo okres występowania jej = czasowi podstawy czasu i masz tylko jedną kreskę zbocza narastającego.
    rsv6
    Poziom 5  
    zdzisiek1979 napisał:
    To jest wyjście z podstawy czasu. By zobaczyć piłę musiał byś podpiąć inny oscyloskop. Czas okresu powinien wynosić czas wybrany na podstawie czasu.
    Oscyloskop nie jest w stanie zobaczyć pełnej piły bo okres występowania jej = czasowi podstawy czasu i masz tylko jedną kreskę zbocza narastającego.

No to wychodzi na to że już mniej więcej działa. Na tych nowych tranzystorach jeszcze jednej rzeczy nie jestem pewien. Potencjometr pomiędzy przelacznikami napięć rozciągają wykres ale też go przemieszczają góra dół a na sprawnym oryginalnym tylko rozciągają.

Ściągnąłem sobie generator na kompa sinusa ustawiłem. Do wyjścia słuchawkowe go podłączyłem do oscyloskopu jednak nijako nie pokrywa mi się częstotliwość na oscyloskopie z tą na genwratorze..
    Przykładowo ustawiam 5us długość jednego pełnego cyklu do 15us czyli w jednej sekundzie jest 1000000/15= 66666hz a na kompie mam ustawione 20000hz

Kolejny problem ustawiłem stereo i przesunięcie 180st między L a P stroną. Podpinam drugą sondę a tylko napięcie wzrasta nie ma przesunięcia..
    zdzisiek1979
    Poziom 37  
    Nie wiem.

Sygnał stereo to nie jest przesunięcie o 180s tylko odpowiednie kodowanie dźwięków dla L i P kanału by było słychać przestrzeń. Wiec nie wiem co ci odpowiedzieć.

Nawet kodery serwisowe stereo jak podadzą sinus kontrolny to nie jest przesunięty tylko sygnał na L i sygnał na P kanał idzie.

Daj se z tym przesuwaniem spokój. I tak mało tego się używa. Potencjometry tylko skręcić na pozycję 0 i tak samo w podstawie czasu jak jest to skręcić płynna regulację na 0.